Úvod > Aktuality > Se svíčkami nebo s baterkou: pojďte s námi do tmy!
Se svíčkami nebo s baterkou: pojďte s námi do tmy!
"> "> "> "> "> "> ">

Se svíčkami nebo s baterkou: pojďte s námi do tmy!

Vydáno 16. července 2019 Zážitky
Namlsali jste se tajemných prohlídek ve svitu svíček nebo s baterkami při Noci kostelů nebo Muzejní noci a teď toužíte po dalších podobných zážitcích? Nechte se portálem Kudy z nudy pozvat do netradičně osvětlených jeskyní, dolů, sklepení, klášterů, kostelů a dalších zajímavých míst!
Ano, interiéry osvětlené svíčkami tu a tam nabízí třeba Šachova synagogaHolešově, novogotická jízdárna ve Světcích u Tachova, zámek Velké Losiny anebo kostel s duchy věřících v Lukové. Má to ale háček: nejde o pravidelné akce, takže je potřeba sledovat internet, kontrolovat kalendáře akcí a ještě si těsně před akcí pro jistotu vše ověřit. Na Kudy z nudy vám ale poradíme, kde se takové prohlídky pořádají pravidelně a na jaké speciální akce se letos v létě můžete vypravit.
 

Potmě v pevnosti Josefov

Raritou jinde v Česku nevídanou je prohlídka podzemí pevnosti Josefov. Každý totiž hned na začátku dostane vlastní lampičku, tedy svíčku v kovové polootevřené svítilně, a s ní projde celou přibližně kilometr dlouhou trasu podzemím. „Máte ještě pořád ty svíčky?“ je prý nejčastější dotaz, který od zájemců o pohlídky lidé z pevnosti slýchávají. A ujišťují: ano, svíčky pořád máme.

Bastionová pevnost Josefov je unikátní obranný komplex vybudovaný v duchu nejlepších znalostí opevňování své doby. Jde o velice drahou pevnost. Když ji Josef II. viděl postavenou, prý poklepal na zeď a podivil se, že nejsou cihly ze zlata. Habsburky tenkrát stála 10,5 milionu zlatých. Cihly jsou ovšem výjimečné v jiném směru: jako první byly pálené pomocí kamenného uhlí.
 

Páteční prohlídky brněnské kostnice

Neopakovatelnou atmosféru svíčkami osvětlených prostor, po staletí skrytých pod dlažbou, zažijete každý rok v létě při nočních prohlídkách kostnice u sv. JakubaBrně; odehrávají se každý srpnový pátek.
Prohlídky se konají každých 30 minut ve skupině maximálně po 20 osobách. Pro velký zájem doporučujeme skupinám nad 5 osob vstupenky rezervovat.

Hřbitov u kostela sv. Jakuba na dnešním Jakubském náměstí existoval již na počátku 13. století. Kapacita brzy přestávala potřebám rostoucího města stačit, proto byl zaveden výměnný systém pohřbívání: po uplynutí 10 až 12 let od pohřbu byl hrob otevřen, ostatky vyjmuty a na stejné místo byl pohřben další zemřelý. Obsah původních hrobů se pak ukládal do speciálních podzemních objektů – osárií neboli kostnic. Přímo pod dlažbou svatojakubského kostela byla k těmto účelům pravděpodobně v 17. století zřízena tříkomorová krypta. Zpočátku se zaplňovala zvolna, ale od poloviny 18. století zde začaly vznikat dvě velké pravidelné hranice tvořené ostatky ze zrušených kostelních hrobek. K rychlému zaplňování kostnic docházelo i z důvodů častých morových a cholerových epidemií, které obyvatelstvo města doslova decimovaly.
 

Letní večery v Loretě Rumburk

Loreta RumburkK místům, která letní večerní prohlídky při svíčkách pořádají pravidelně, se řadí také LoretaRumburku, půvabný barokní poutní areál. Varhanní hudbu, zpěv duchovních skladeb, ticho, tmu, svit svíček, tajemství dávných příběhů a také audiovizuální instalaci si o letních prázdninách vychutnáte několikrát, vždy od 20 hodin. Prohlídka trvá 90 minut a je nutná rezervace míst předem.

Při večerních prohlídkách Lorety Rumburk si účastníci prohlédnou barokní klášterní kostel sv. Vavřince s kapucínským chórem a křížovou chodbou s bohatou malířskou výzdobou. V loretánské kapli Panny Marie z počátku 18. století je k vidění milostná socha Černé Matky Boží loretánské. V rokokové poutní kapli Svatých schodů se představí restaurované nástropní malby a výjimečná sochařská galerie.
 

Tajuplné kláštery a kostely

Pokud se v létě budete toulat kolem Broumova, zajeďte se podívat do Broumovského kláštera. Od července do září se tu při speciálních příležitostech konají noční prohlídky potemnělého kláštera za svitu svíček a baterek, ty nejbližší můžete navštívit v pátek a sobotu 19. 20.7., 27.7. a 2.8. 2019.

Zažijete jedinečnou atmosféru potemnělé národní kulturní památky s prohlídkou nejkrásnějších interiérů – vzácně dochované klášterní knihovny, refektáře s unikátní kopií Turínského plátna nebo nádherně zdobeného kostela sv. Vojtěcha. Vstupenky je i v tomto případě dobré rezervovat předem.

Několikrát během léta pořádá noční prohlídky při svíčkách premonstrátský klášter Želiv. V sobotu 27. 7. a pak ještě 17. 8. 2019 vás od 21 hodin čeká přibližně hodinová prohlídka konventu a galerie želivských opatů, návštěva kůru kostela s možností podívat se zblízka na Santiniho strop a závěrečné pohoštění v refektáři klášterní stravou při rozhovoru s bratry premonstráty. Prohlídku a výklad povede převor kláštera bratr Tadeáš Róbert Špišak. Klášterní komplex Opatství Želiv se nachází v obci Želiv, 18 km od Pelhřimova ve směru na Červenou Řečici.

V pátek 26. července pořádá klášter Plasy speciální prohlídky Nocí ke hvězdám aneb Monastýrování - noční prohlídky se zábavnou hrou. Jen v tento den dny se můžete podívat do nočních prostor konventu, hledat kódy, luštit tajenku a v případě úspěchu získat volný vstup na tu samou akci i v dalších dvou klášterech, kde si hru dohrajete. V Plasích budete moci navštívit konvent, který bude zpřístupněn od 19:00 do 24:00 hodin formou prohlídek bez průvodce - bude tedy jen na vás, kolik času z daného večera zde strávíte.
 

Jeskyně a kryty se svíčkami i baterkami

Baterky budete potřebovat v Brně při noční prohlídce krytu 10-Z, asi nejutajovanějšího krytu z doby komunismu. Přes šedesát místností vykopaných ve skále pod hradem Špilberk si prohlédnete vždy od úterý do soboty v 19 hodin až do konce srpna, lístky se rezervují na stránkách Turistického informačního centra. Teplota v krytu 10-Z je po celý rok neměnná, cca 14 C° – proto si můžete na prohlídku zapůjčit dobový vojenský kabát, aby vám nebyla zima.

Baterkové pondělky chystají každoročně v Koněpruských jeskyních, vždy poslední pondělí v měsíci. Letos bohužel však nekonají v červenci, ale až 26. srpna 2019 a další pak koncem září a října.

V červenci a srpnu si každé pondělí při večerních prohlídkách můžete prohlédnout svíčkami osvětlenou jeskyni Na Turoldu u Mikulova.
 

Noční prohlídky hradů a zámů

Zámek DobříšKaždou letní středu se odehrává noční prohlídka zámku Dobříš. Letos se můžete těšit na výstavu svatebních šatů a doplňků v potemnělé zámecké expozici a prohlídku strašidelných Dobříšských přízraků na zámecké půdě. Prohlídky začínají v 20:00 a 20:30 hodin.

Také zámek Loučeň zve na noční prohlídky! Ty nejbližší se konají 20., 27. 7. a 3. 8. od 21:30 hodin. Na cestě setmělými zámeckými pokoji narazíte i na nečekané překvapení. Třeba se ocitnete v pokoji, kde se právě kněžna chystá vyvolávat se svými přítelkyněmi duchy...

Zámek KačinaSedmero zábavných zastavení v zámeckých prostorách zámku Kačina, kde mladý hrabě Chotek nacvičuje s personálem i vlastní rodinou krátkou komédii inspirovanou Paridovým soudem, kterou všichni nakonec sehrají před zraky diváků v zámeckém divadle, si užijete během zábavné noční prohlídky 27. 7. a 10. i 24. 8. 2019 od 20:00 a 22:00 hodin.

Tajemné příběhy o templářích, zednářích i významných představitelích české historie, dětské prohlídky s císařem Rudolfem II., koncert na počest Emy Destinnové a Marie Gärtnerové a mnoho dalšího nabízí přes léto zámek Zbiroh. Přijďte se podívat, jak vypadá zámek za svitu měsíce a záře hvězd! Tajemné prohlídky se konají každou středu.

Křivoklát v NociŽalářník arcivévody Ferdinanda, aneb Křivoklát za časů paní Filipíny se vám představí v sobotu 20. července 2019. Scénické noční prohlídky od 20:00 do 23:00, tentokrát z období renesance, kdy na hradě pobývala Filipína Welserová. Co se dělo v té době za hradbami hradu Křivoklát, zjistíte zajímavou formou nočního divadelního představení, při kterém se nesedí na jednom místě, ale prochází spolu s představiteli historických postav těmi nejzajímavějšími částmi hradu.

Na oblíbené noční prohlídky zve 20. července od 20 do 22:30 i zámek Radim, kde se bude provázet při svíčkách. Během netradičních prohlídek navštívíte renesanční obyvatele zámku při jejich práci v kuchyni, starostech ve zbrojnici i zábavě v komnatách.

Zámek OpočnoNoční prohlídky zámku Opočno proběhnou v sobotu 20. července 2019 za asistence kustodů doplněné ochutnávkou jídel uvařených podle receptů rodiny Clam-Gallasů. Zámek v Opočně bude přístupný muzejním způsobem prezentace a návštěvník si bude procházet interiéry svým vlastním tempem bez průvodce.

Chcete strávit pěkný večer ve společnosti rodiny Seilern-Aspang? Tak přijďte 20. a 26. července na zámek do Milovic! Noční prohlídky se konají od 19:00 hodin (prohlídka vychází každých 20 minut).
Pevnost Josefov - perfektní pevnost neprověřená praxí

Pevnost Josefov - perfektní pevnost neprověřená praxí

Nechte se unést zpět do historie, časem zpátky do doby císaře Josefa II. při romantické prohlídce tajuplných podzemních prostor osvětlených svícemi. Dobu barokní pevnosti na soutoku řek Metuje, Úpy a Labe dokreslí originály soch Matyáše Bernarda Brauna, pocházející z jaroměřského náměstí.

Sloupsko-šošůvské jeskyně - největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně - největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Prohlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky, akusticky výborně ozvučené, se kromě prohlídek konají různé koncerty i jiné kulturní akce.

Muzeum války 1866: muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Muzeum války 1866: muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum a rozhledna.

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou

V jihočeském Týně nad Vltavou se nacházejí středověké podzemní chodby, které se linou od městského zámečku, přes nádvoří až pod náměstí, kde bývala sklepení měšťanských domů.

Strašidelné soboty na zámku Dětenice

25.5.
30.6.
Strašidelné soboty na zámku Dětenice

Každou sobotu se konají na zámku Dětenice prohlídky v doprovodu strašidelných bytostí. Přijeďte se trochu bát i zasmát. Strašidelné prohlídky jsou vhodné zejména pro děti, ale pobaví i dospělé.

Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

4.1.
5.12.
Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Bílou věž lze mimořádně navštívit v noci na nočních prohlídkách.

Noční prohlídka s krmením žraloků v Mořském světě

31.1.
27.11.
Noční prohlídka s krmením žraloků v Mořském světě

Mořský svět je ideální místo pro prožití rodinného výletu. A to nejen ve dne, ale také večer! Každý poslední pátek v měsíci se zde koná noční prohlídka spojená také s krmením žraloků.