!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Sbírkové skleníky Flory Olomouc lákají po dlouhé přestávce návštěvníky
Sbírkové skleníky Flory Olomouc lákají po dlouhé přestávce návštěvníky
"> "> "> "> ">
Příroda

Sbírkové skleníky Flory Olomouc lákají po dlouhé přestávce návštěvníky

Vydáno 29. května 2021
Sbírkové skleníky Výstaviště Flora Olomouc. mohou opět obdivovat milovníci přírody. Expozice v olomouckých Smetanových sadech otevřely po více než půl roce díky aktuálnímu rozvolňování. Kvůli proticovidovým opatřením byly uzavřené od října. Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny zavítají mezi kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje, citrusy už tento víkend. V palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku každou roční dobu raší, kvetou a přinášejí plody desítky nejexotičtějších druhů rostlin.
subtropický skleníkNejstarší palmový skleník, nejstarší ze sbírkových skleníků výstaviště, návštěvníky ohromuje exotickými rostlinami impozantních velikostí. Je jedním z největších svého druhu v ČR. Na ploše 1500 m2 zde rostou kromě jiné exotické květeny desítky druhů palem, z nichž mnohé jsou starší sta let.

Zvířecí obyvatelé jako je kajman brýlový, leguán zelený či papoušek amazonský jsou populární především u nejmenších pozorovatelů. Navazující kaktusový skleník přináší nevšední sbírku kaktusů a sukulentů. Některé exponáty jsou starší 80 let a traduje se, že pochází ze sbírky proslulého českého kaktusáře a cestovatele Alberta Vojtěcha Friče.

CitrusyTropický skleník je charakteristický svou vůní kvetoucích lián a orchidejí, v jezírku zde lze pozorovat bílého sumce úctyhodných rozměrů. V subtropickém skleníku pak návštěvníci najdou kolekci plodících citrusů a rostlin, které mohou znát z dovolených u Středozemního moře.

Zelený areál, který se rozkládá v samém srdci Olomouce, patří ke klenotům města, a to nejen kulturním, ale rovněž historickým. Historie parků sahá až do 20. let 19. století,  kdy olomoucký arcibiskup, arcivévoda Rudolf Jan, založil  tzv. Rudolfovu alej.  Z původního skromného stromořadí se rozloha zeleného prstence tvořeného dnešními Smetanovými, Čechovými a Bezručovými sady rozrostla na více než 47 hektarů. Délka hlavních alejí dosahuje téměř 2 500 metrů a každý, kdo by se chtěl projít všemi ostatními pobočnými cestami, musí počítat s více než čtyřmi hodinami chůze.

Otevírací doba skleníků je od úterý do neděle vždy od 9.30 do 18:00 hodin.
Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Někdejší městská botanická zahrada je od 50. let minulého století ve správě Univerzity Palackého v Olomouci. Od dubna do října se otevírá studentům a žákům všech typů škol i široké veřejnosti.

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc se stává pravidelně dějištěm patnácti výstav a veletrhů, jejichž základ tvoří tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků, ovoce a zeleniny.

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy už tento víkend. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.

Další aktuality

1.6.
2021
Zoo Olomouc oslaví 65 let své existence

Zoo Olomouc oslaví 65 let své existence

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
26.5.
2021
10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jeseníku

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jeseníku

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky