Úvod > Aktuality > Sbírkové skleníky s jedinečnými květy a exotickými zvířaty jsou v Olomouci opět otevřené
Strelícia královská
Příroda

Sbírkové skleníky s jedinečnými květy a exotickými zvířaty jsou v Olomouci opět otevřené

Nádherné květy podivuhodných tropických rostlin, plodící kávovník anebo exotická zvířata v teráriích a ve velkém mořském akváriu. To vše je k vidění ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. Milovníci flory i fauny a také rodiny s dětmi se sem mohou vypravit od února každou sobotu a neděli od 9:30 do 16:00 hodin. Ve sklenících si navíc lze zakoupit si výpěstky pokojových rostlin, které na Výstavišti Flora Olomouc připravili zdejší zahradníci.
kávovníkNovinkou rostlinných sbírek v Olomouci, která se poprvé návštěvníkům představila předloni je palmový, kaktusový, tropický a subtropický skleník. Kouzlo zdejších skleníků ovšem spočívá v tom, že se díky kvetoucím a plodícím rostlinám a také díky práci zahradníků stále mění. Při každé návštěvě je tak co objevovat a obdivovat.

V tomto období se můžete těšit na právě plodící kávovník anebo v subtropickém skleníku nádherně kvetoucí vytrvalou popínavku Solandru velkokvětou, jejíž zářivě bílé či žluté květy s fialovými pruhy měří až čtvrt metru. Solandra dorůstá do délky 12 metrů. Pochází ze Střední Ameriky a je příbuzná například bramboře či rajčeti, patří totiž do čeledi lilkovitých. Musí se k ní ale přistupovat s velkým respektem, je velice jedovatá. I přesto ji původní mexické indiánské kmeny používaly k rituálním a léčebným účelům. Sloužila i jako afrodiziakum, vyráběl se z ní nápoj lásky. Byla tak považována za mocnou šamanskou rostlinu.

Krásné květy můžete o únorových víkendech v palmovém skleníku obdivovat i díky Strelícii královské. Její domovinou je jih Afriky, vyniká nevšedním květenstvím, jež připomíná hlavu ptáka jeřába. Ve volné přírodě je podivuhodně opylována drobnými ptáky. Lákají je květy s velkým množstvím nektaru, při jeho pití se jim pyl lepí na nohy. V Olomouci si museli poradit s pylem sami zahradníci – zkusili tyto krásky opylit ručně. A podařilo se. Vůbec poprvé tak uvidíte na strelícii také plody.
 

Kvetoucí palmy a exotická zvířata

citrusyKvést v tuto dobu začínají i některé palmy. Například u velice vzácné palmy Latánie modré se už objevila i obrovská plodenství složená z mnoha malých plodů. V tropickém skleníku kvete Kroton pestrý (Codiaeum variegatum), květenství tohoto obvykle třímetrového keře může měřit až 25 centimetrů. Záplavu květů pak zahradníci z Výstaviště Flora Olomouc čekají i v subtropickém skleníku, jemuž dominují nejrůznější druhy voňavých citrusů.

kajmanNa své si ve sbírkových sklenících přijdou také milovníci zvířat. K vidění je zde exotické ptactvo, želvy nádherné, kajman brýlový, varan stepní anebo had. Velice atraktivní je také sladkovodní a mořské akvárium o objemu 600 litrů. Mezi rybami návštěvníky díky své velikosti zaujme letitá piraňa rostlinožravá, jezírko v tropickém skleníku pak obývá jedinečný obří sumec – albín.

Vstupné do skleníků je 90 Kč, studenti a senioři zaplatí 60 Kč, děti do 15 let pak pouze 50 Kč. Rodinné vstupné (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let) vyjde na 230 Kč. Vstup se psem není do skleníku povolen.
Sbírkové skleníky Olomouc

Sbírkové skleníky Olomouc

Palmový, kaktusový, tropický a subtropický skleník. Olomoucké Sbírkové skleníky najdete ve Smetanových sadech. Zabírají plochu 4100 m2, veřejně přístupných je více než 3000 m2. Zdejší botanické sbírky patří k největším a nejstarším v České republice.

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc se stává pravidelně dějištěm patnácti výstav a veletrhů, jejichž základ tvoří tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků, ovoce a zeleniny.

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Někdejší městská botanická zahrada je od 50. let minulého století ve správě Univerzity Palackého v Olomouci. Od dubna do října se otevírá studentům a žákům všech typů škol i široké veřejnosti.

Další aktuality

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 13. a 14. dubna 2024. Oba dny doprovodí festival hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se vystřídají Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace Tak co? A chybět nebude ani tradiční vystoupení folklorních souborů. Dolní náměstí bude patřit nejen koncertům, ale také nejmenším návštěvníkům. Chystají divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, klauniáda či fireshow. Pro děti budou nově připravené i dílny Vlastivědného muzea Olomouc.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Osvěžte se v termálním koupališti ve Velkých Losinách

Nevíte, kde si užít celodenní výlet? Máme pro vás tip – zajeďte do Velkých Losin, kde se nachází mimo jiné Termální park i s venkovní částí. Nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás má bazény napuštěné přírodní termální vodou. Jedná se o léčivou termální sirnou vodu, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Nejkrásnější místa Olomouce aneb jak poznat Olomouc za jediný den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky

Moravský hrad Šternberk připravil velikonoční prohlídky, dobovou hudbu i pečení jidášů

Na velikonoční prázdniny připravil hrad Šternberk na Moravě speciální velikonoční prohlídky. Od 28. března do 1. dubna 2024 zve děti i dospělé na prohlídku interiérů. Ve čtvrtek, pátek a sobotu bude výklad průvodců bude rozšířen o historii Velikonoc. Dozvíte se tak zajímavosti týkající se nejvýznamnějších jarních svátků. V neděli a pondělí budou probíhat klasické prohlídky o historii hradu, doplněné hudbou nebo pečením v hradní kuchyni.
Olomoucký kraj | Zážitky

Lázně na střední Moravě nabízejí lék na jarní únavu

Jedinečné procedury, relaxaci i řadu možností pro trávení volného času nabízejí mimo hlavní sezonu lázně na střední Moravě. Můžete zde využít velmi pestrou nabídku programů a spojit pobyt v lázních s návštěvou dalších atraktivních míst, hradů, zámků či muzeí.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Místo pro splnění dětských snů: modelářská výstava For Model 2024 v Olomouci začíná

Výstaviště Flora Olomouc zve na 22. ročník prodejní výstavy For Model 2024. K vidění zde bude více než pět metrů dlouhá plachetnice, ultralight v měřítku 1:1, unikátní modely letadel, lodí, automobilů, stavebních strojů, vlaků, ponorek či bojových plavidel. Na velkou podívanou se mohou těšit milovníci vlaků. Bude jim patřit celý pavilon E, jemuž bude dominovat modulová a zahradní železnice. Interaktivní veletrh For Model 2024 se koná o víkendu 22. až 24. března na Výstavišti Flora Olomouc.
Olomoucký kraj | Zážitky