Úvod > Aktuality > Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě
Kultura

Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě

Je vidět, že bez soli to zkrátka opravdu nejde. A zvlášť ve Slaném, kde vznikla roku 2011 originální velká sbírka slánek. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka rychle rozrůstá a v současné době čítá zhruba již 4200 exponátů. Darované skvosty jsou vystaveny v prostorách slánského Infocentra Pod Velvarskou bránou.
SlánkaNa začátku byla recese. Sbírka byla založena, ve městě, které soli vděčí za své jméno, na Apríla roku 2011. Sami občané Slaného přinesli do Infocentra své slánky a položili tak základ dnešní široké sbírce. Výzvu nosit slánky jakýchkoli tvarů, barev a z rozmanitých materiálů si vzali k srdci nejen slánští rodáci. Slánek se během času sešlo překvapivě mnoho, nadšenci a krajané je přivážejí i z nejrůznějších koutů světa, například z Kanady nebo dokonce z Afriky.

Důvodem proč začít ve Slaném sbírat slánky se stala legenda o založení a pojmenování města knížetem Nezamyslem. Město Slaný dostalo svůj název od slaného pramene, který vytékal pod Slánskou horu a solnaři z něj odpařováním na velkých pánvích sůl těžili.

SlánkaDnes je ve sbírce přes 4200 slánek ze skla, porcelánu, keramiky, dřeva, ale i z plastu. Prohlédnout si je můžete v informačním středisku pod Velvarskou branou. Dárci slánek dostali Pamětní list a možnost zapsat se do Pamětní knihy, a to v případě, že spolu se slánkou poskytne dárce i své vzpomínky nebo úsměvné příhody s ní spojené. I tuto knihu si je možné prohlédnout. Mezi nejoriginálnější kusy patří slánka od Bořka Šípka vyrobená právě jen pro město Slaný anebo největší slánka na světě, která pojme 40 kg soli. Máte-li doma nějakou zajímavou slánku, kterou byste chtěli výstavu obohatit, určitě ji do Slaného přivezte s sebou. Obyčejných slánek je ale ve sbírce už tolik, že by ta vaše mohla být odmítnutá, na to pozor. Každá slánka má své pořadové číslo a je přesně zaevidováno, na kterém místě je vystavená. Všichni naši dárci obdrželi Pamětní list se stejným číslem, jako má jimi darovaná slánka.

Expozice slánek je dostupná po celý rok v otevírací době IC Slaný, v únoru a březnu ve všední dny od 9:00 do 16:00, od dubna pak i o víkendech 9:00 až 16:30 hodin. Vstupné do expozice se neplatí.
Muzeum slánek ve Slaném

Muzeum slánek ve Slaném

Jednu z největších sbírek slánek na světě najdete v ve Slaném. Prohlédnete si zde slánky keramické, skleněné, plastové, dřevěné, kovové, malé i velké, staré i nové. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka stále rozrůstá a v současné době čítá více než 4200 exponátů.

Městské hradby s Velvarskou bránou ve Slaném

Městské hradby s Velvarskou bránou ve Slaném

Slánské hradby vznikaly na přelomu 13. a 14. století. Součástí hradeb byly čtyři brány – Pražská, Všehlušická, Lounská a Velvarská (jediná se zachovala). V dobách husitských válek však byla podstatná část městských hradeb zničena.

Kumpánova zahrada – prvorepublikový park ve Slaném

Kumpánova zahrada – prvorepublikový park ve Slaném

Kumpánova zahrada, místně vžitá pod názvem "Benar", připomínající minulost areálu vily Ferdinanda Přibyla s přádelnou v ulici K. H. Borovského čp. 37, je největší a nejzachovalejší zahradou založenou v meziválečném období ve Slaném.

Slaný

Slaný

Město, které svůj název získalo podle solného pramene, leží severně od Kladna v mírně zvlněné krajině plné polí a chmelnic. Slánská hora je pozůstatkem bouřlivé sopečné činnosti; lidé v jejím okolí žili nepřetržitě od pozdní doby kamenné až do vzniku osady, která se stala základem dnešního města.

Vlastivědné muzeum v Slaném

Vlastivědné muzeum v Slaném

Muzeum v Slaném bylo založeno v roce 1885. V roce 1940 trvale zakotvilo v této budově. Od počátků bylo budováno jako vlastivědné. Převážily v něm sbírky archeologické, historické a národopisné. V roce 2024 byla otevřena moderní expozice Království soli pod Slánskou horou.

S průvodcem po Slaném a okolí

S průvodcem po Slaném a okolí

Přijďte a poznejte historii a krásu části středočeského kraje – Slaný a okolí. Projděte si a vychutnejte atmosféru historického centra, prohlédněte si kostel sv. Gotharda, kostel a klášter Nejsvětější Trojice i kostel v Ovčárech.

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném

Původně františkánský klášter, dnes klášter řádu bosých karmelitánů stojí při kostele Nejsvětější Trojice ve Slaném. Barokní stavba pochází z roku 1662. Karmelitáni zde nabízejí duchovní služby, ale i své produkty – vynikající klášterní džemy.

Další aktuality

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty

Zábavní areály a farmy: z Prahy vám bude stačit necelá hodina...

…a jste tam a dál už se můžete jen bavit a hrát si – sami nebo s dětmi, to záleží jen na vás. A samozřejmě na výběru místa, protože někde jsou zkrátka děti na prvním místě. Počítejte každopádně s tím, že na většině míst strávíte celý den a čas vám uteče tak rychle, že tomu sami nebudete věřit.
Středočeský kraj | Zážitky

Užijte si Saunafest v Aquapalace Praha

Kvalifikace Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech, účinkující a hosté z desítky zemí světa, saunové divadlo, freestyle s ručníky i oblíbené metličkování – vše nabídne očekávaný festival zážitkového saunování SaunaFest 2024. Akce proběhne od 11. do 14. dubna v největším Saunovém světě Aquapalace Praha!
Středočeský kraj | Životní styl

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 12. do 14. dubna 2024 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už podevatenácté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
Středočeský kraj | Příroda

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 13. dubna 2024 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou dvě netradiční prohlídky!
Středočeský kraj | Památky