Úvod > Aktuality > Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě
Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě
"> ">
Kultura

Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě

  • Vydáno20. března 2019
Je vidět, že bez soli to zkrátka opravdu nejde. A zvlášť ve Slaném, kde vznikla roku 2011 originální velká sbírka slánek. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka rychle rozrůstá a v současné době čítá zhruba 2500 exponátů. Darované skvosty jsou vystaveny v prostorách slánského Infocentra Pod Velvarskou bránou.
SlánkaNa začátku byla recese. Sbírka byla založena, ve městě, které soli vděčí za své jméno, na Apríla roku 2011. Sami občané Slaného přinesli do Infocentra své slánky a položili tak základ dnešní široké sbírce. Výzvu nosit slánky jakýchkoli tvarů, barev a z rozmanitých materiálů si vzali k srdci nejen slánští rodáci. Slánek se během času sešlo překvapivě mnoho, nadšenci a krajané je přivážejí i z nejrůznějších koutů světa, jako z Kanady nebo dokonce z Afriky.

SlánkaDnes je ve sbírce přes 2500 slánek ze skla, porcelánu, keramiky, dřeva, ale i z plastu. Prohlédnout si je můžete v informačním středisku pod Velvarskou branou. Dárci slánek dostali Pamětní list a možnost zapsat se do Pamětní knihy, a to v případě, že spolu se slánkou poskytne dárce i své vzpomínky nebo úsměvné příhody s ní spojené. I tuto knihu si je možné prohlédnout. Mezi nejoriginálnější kusy patří slánka od Bořka Šípka vyrobená právě jen pro město Slaný anebo největší slánka na světě, která pojme 40 kg soli. Máte-li doma nějakou zajímavou slánku, kterou byste chtěli výstavu obohatit, určitě ji do Slaného přivezte s sebou. Obyčejných slánek je ale ve sbírce už tolik, že by ta vaše mohla být odmítnutá, na to pozor.

Expozice slánek je dostupná v otevírací době IC Slaný, v březnu ve všední dny od 9:00 do 16:00, od dubna pak i o víkendech 9:00 až 16:30 hodin.
Muzeum slánek ve Slaném

Muzeum slánek ve Slaném

Jednu z největších sbírek slánek na světě najdete ve Slaném. Prohlédnete si zde slánky keramické, skleněné, plastové, malé i velké, staré i nové. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka rychle rozrůstá a v současné době čítá zhruba 2500 exponátů.