Úvod > Aktuality > Sázavský klášter hostí výstavu křesťanských ikon
Sázavský klášter hostí výstavu krestanských ikon
"> Sázavský klášter hostí výstavu krestanských ikon "> Výstava Okno do nebe, která se koná u príležitosti jubilejního cyrilometodejského a svatoprokopského roku
Památky

Sázavský klášter hostí výstavu křesťanských ikon

  • Vydáno21. května 2013
Díla předního současného českého ikonopisce Martina Damiana se od počátku června stanou součástí prohlídkové trasy Sázavského kláštera. Výstava s názvem Okno do nebe se v klášteře koná u příležitosti 960. výročí smrti sv. Prokopa. Návštěvníci zde od 2. června do 27. září zhlédnou na třicet ikon a dozví se také zajímavosti o jejich tvorbě.
Ikona Narození PáněVýstava Okno do nebe, která se koná u příležitosti jubilejního cyrilometodějského a svatoprokopského roku, je mimořádná především svým formátem. Tři desítky ikon jsou nainstalovány nikoliv jako v galerii nebo výstavní síni, ale podél celé prohlídkové trasy kláštera. Vzniká tak dojem, že jsou nedílnou součástí těchto historických prostor.
V rámci výstavy nabídne klášter k prohlídce i prostory, které běžně nejsou návštěvníkům otevřeny. Bude v nich vyhrazen prostor pro ikonopiseckou dílnu. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout postup a veškeré materiály, které se k tvorbě ikon používají.

Středověký benediktinský klášter na Sázavě je nejen významnou regionální dominantou a historickou památkou, je také místem ryze duchovním a kulturním. V dávné minulosti se zde setkávaly kultury východního a západního křesťanství a propojovaly umění všeho druhu. Proto právě letošní rok přináší Sázavský klášter pohled do dob byzantského umění.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru místa posvěceného prací, modlitbou a zázraky sv. Prokopa.

Další aktuality