Úvod > Aktuality > Sandra Kisic: čtyřdenní dobrodružství ve dvou krajích – Pardubický a Vysočina
Životní styl

Sandra Kisic: čtyřdenní dobrodružství ve dvou krajích – Pardubický a Vysočina

  • Vydáno4. srpna 2020
Náš výlet v půlce července jsme započali prohlídkou národního hřebčína v Kladrubech. V současné chvíli je v hřebčíně 300 koní a z toho 36 hříbat. Naší průvodkyní byla paní Jana, která tu pracuje už 23 let – lepší výklad jsme si nemohli přát! Dozvěděli jsme se, jak hřebčín fungoval kdysi a zjistili jsme mnohé o starokladrubském koni, nejstarším českém plemenu a chovatelském unikátu. Za komunistů bylo stádo koní v tomto hřebčíně barevné – hnědáci, ryzáci, vraníci. A dnes mají dokonce už celé stádo běloušů! Vidět majestátní chovné hřebce s rodokmenem táhnoucím se zpět napříč staletími je opravdu dechberoucí zážitek. Zámek a kostel jsme bohužel nestihli, ale alespoň máme o důvod víc se sem vrátit.
Z Kladrub jsme vyjeli směr Dolní Morava. Z názvu by si člověk možná pomyslel, že pojede někam na Moravu a navíc někam dolů. Ovšem Dolní Morava, přátelé, je malou obcí o 407 obyvatelích v Pardubickém kraji, která je známým horským střediskem. A právě to už pět let láká na svou pětapadesátimetrovou rozhlednu Stezku v oblacích, kam jsme se také vydali. Zkrátili jsme si cestu lanovkou, to tedy nejen pro úsporu času, ale abychom si mohli vychutnat ten nádherný výhled na horu Slamník a na bobovou dráhu, ale o té až za chvíli. Ze stavby z ocele, betonu a modřínového dřeva jsme byli naprosto nadšení. Rozhodně ale doporučuju pořádnou nepromokavou bundu – nám poprchávalo a hodně foukalo, na druhou stranu jsme to tam měli jen a jen pro sebe. I špatné počasí se občas vyplatí! Z vrcholku se nám naskytl nádherný výhled na okolní přírodu a vršky stromů – to bych přála vidět každému. Nahoře jsme si zaplatili za 50 korun ještě skluzavku – jeden by řekl, že opět kvůli úspoře času, pravda je taková, že jsme se chtěli vrátit do našeho devadesátkového dětství a trošku si zavýskat radostí. Výskali jsme i pár metrů opodál – na Mamutí bobové dráze! Můžete si ji sjet sami, ale klidně i ve dvou (maximální společná váha 150 kg a pozor, žádné telefony a foťáky v rukou, držte sé!). Je to nejdelší bobová dráha v Česku – a nejspíš i jeden z těch nejbezpečnějších adrenalinových zážitků, které si v tuzemsku můžeme dopřát. Takhle v létě je možné si ji sjet i za soumraku hezky během západu slunce – nám se bohužel rozpršelo, tak si tento plán necháváme na příště, protože Dolní Moravo, my se zas brzy vrátíme!
 
Po snídani v penzionu Pod Slamníkem jsme vyrazili do Litomyšle. Rodiště Bedřicha Smetany si právem vydobývá pověst skvostu současné české architektury. Protože lilo jako z konve, začali jsme prohlídkou Portmonea, nenápadného domečku, ve kterém se skrývá expozice o Josefu Váchalovi, velikánovi malby a grafiky z první poloviny dvacátého století. Váchal vyzdobil dům místního milovníka umění a knih Josefa Portmana snad až psychadelickými výjevy. Na omítkách najdete veškeré tehdy používané umělecké směry, které ale zachovávají Váchalův osobitý rukopis. Čím pečlivěji se díváte, tím více detailů, hříček a propracovanosti se vám zjeví před očima. Jednoznačně si na tuto výstavu vyhraďte dost času – ačkoliv jde o pár malých místností, hodina určitě nebude stačit. A na celou Litomyšl si klidně vyhraďte celý víkend – třeba taková Galerie Zdeněk Sklenář umístila do jedné z ulic (do Mariánské, pozn. aut. po dohledání v mapách) veřejně přístupnou zenovou zahradu. A ani hrábě si na uhrabání bělostného písku nosit nemusíte, jsou tu jednoduše opřené o cihlovou zeď, návštěvníkům k dispozici.
 
Mezi dešťovými epizodami jsme se vydali do Pivnické rokle, jedinečného českého kaňonu, který jen tak někdo nenajde. Nejlepší je zaparkovat ve Zderazi nebo v Dolanech a vydat se po žluté turistické značce. My jsme to zjistili trošku pozdě, až poté, co jsme autem přijeli na hranu údolí a museli jsme sejít příkrý svah a překročit rozbouřenou řeku (nebo spíše potůček, nó). Sestup do rokle po jílovém srázu docela klouzal a drobný déšť udělal z přírodních schodů doslova skluzavku. Ale zvládli jsme se doklouzat až dolů a užít si magicky komorní atmosféru krásného pískovcového kaňůnku uprostřed zeleně, skoro nedotčené přírody a báječného klidu. A na legíny od bahna už si nikdo nevzpomíná. Pevné boty ale raději s sebou! Příjemně znavení jsme přijeli do restaurace Bohém, kde jsme si dali moc dobrou večeři, po které jsme se šli prohřát do wellness v hotelu Aplaus. Mimochodem, z hotelového pokoje jsme měli výtečný výhled na zámeckou zahradu, kde se zrovna konala svatba. Vsadím se, že novomanželé ten den minimálně desetkrát slyšeli: „To prší štěstí!“
 
Po vydatné snídani tradá do Poličky, města s výjimečně zachovalým opevněním. Tentokrát nám průvodkyní byla Pája, usměvavá studentka střední stavební školy, která nám krásně přiblížila dějiny Poličky – prošli jsme se spolu od radnice na hradby a kolem celého města. Polička určitě stojí za návštěvu každému, koho zajímá majestátní středověká architektura. Nedaleko Poličky je vodní nádrž Vír, krásná a klidná vodní plocha. I za deště. Cestou z Poličky na vodní nádrž se stavte v obci Telecí, je to krátká zajížďka, ale stojí za to. Stojí tu totiž Lukasova lípa, třetí nejstarší lípa na českém území – také se jí přezdívá zpívající lípa.
 
V rámci našeho putování jsme se zastavili také ve Velkém Meziříčí, městě, nad kterým se snad až výhružně klene dálniční most. Ale to není ten důvod, proč do Velmezu jet. Najdete tu totiž dvě synagogy – novou a starou, které se malebně odráží na hladině vodního kanálu protékajícího městem. Sedli jsme si na břeh a nechali na sebe působit hutnou atmosféru, která vyzařuje z opuštěných židovských svatostánků. Po odpočinku u vody jsme se přesunuli do Resortu Sv. Kateřina, kde nás přivítal Jan Mašinda, Hospitality Manager. Už podruhé za náš výlet jsme se naložili do vířivky, tentokrát pod hvězdami a za svitu světlušek. Ráno jsme se čilí prošli ke kamennému kruhu druidů z dílny psychotronika Ing. Pavla Kozáka, který měsíce vybíral ty správné živé kameny a ideální místo pro jejich umístění do obrovského kruhu. Centrální kámen má prý léčivé účinky, tak jsme se jím také nechali vyšetřit a vyčistit před cestou do Telče.
 
Věděli jste, že si v Telči můžete vychutnat město tak trochu jinak? Město, kterému se mimojiné přezdívá i Moravské Benátky, nabízí plavbu na paddleboardech, kdy se turistům naskytne pohled na Telč z vodní hladiny. Bohužel je o víkendu nutná rezervace, tak se tedy i do Telče budeme muset vrátit! Protože nám už trochu kručelo v žaludku, podívali jsme se, zda v Telči není nějaký podnik z Gastromapy Lukáše Hejlíka. A byl! V Bistro Café Friends jsme si dali sendvič a lahodné tiramisu a jali se prozkoumávat měšťanské domy na náměstí. Krása pohledět.
 
Poslední dvě místa k návštěvě byly Jaroměřice nad Rokytnou a Jihlava. V Jaroměřicích je krásný barokní zámek s obrovským barokním chrámem. Tento chrám je sice zakrytý lešením, o to více nádhery ale najdete v zámku. Zámek je totiž jedním z hlavních depozitářů českých památkářů, a proto jsme měli příležitost vidět úžasně a autenticky vybavené místnosti z různých období existence zámku a to včetně restaurovaných kusů nábytku, obrazů a jiného umění. Nejvíce nás zaujala dvojice obrazů nad postelí, které znázorňovaly čich a chuť. Průvodkyní byla vitální dáma, která překypovala nadšením a zápalem pro věc. Skutečně nás během prohlídky nadchla pro historii zámku a celé oblasti. Po procházce v krásně udržovaných zelených zahradách zámku jsme vyrazili do naší poslední zastávky: k Bráně Matky Boží v Jihlavě. To byl krásný závěr naší pouti po krásách Pardubického kraje a Vysočiny. Z plného srdce doporučujeme navštívit kteroukoliv z výše popsaných oblasti a okolí, jistě zažijete mnoho úžasných momentů stejně jako my během naší dobrodružné cesty. Náš itinerář na mapě tvoří skoro přesný trojúhelník, všimli jste si?
Dostihové závodiště v Pardubicích – projděte si trasu Velké pardubické

Dostihové závodiště v Pardubicích – projděte si trasu Velké pardubické

Návštěva dostihového závodiště v Pardubicích s mnoha zajímavými zážitky. Patříte-li k příznivcům tohoto sportu, jistě oceníte možnost projít si trasu Velké pardubické včetně Taxisova příkopu s odborným výkladem. Podívejte se zblízka jak se skáče Taxis!

Dobrodružné putování na koních v okolí hřebčína Kladruby n. Labem

Dobrodružné putování na koních v okolí hřebčína Kladruby n. Labem

Vyjeďte ze svých domů z šedivého města a pojďte s námi mezi stromy, zelené louky, koupat se v pískových nádržích. Přespat můžete pod širákem nebo přímo na ranči.

Další aktuality

V zámeckém sklepení v Litomyšli potkáte čerty

Zámecké sklepení v Litomyšli kdysi sloužilo jako kryt civilního obyvatelstva, dnes je využíváno především jako prostor pro různé expozice a stálou výstavu soch Olbrama Zoubka nebo voskové „Srdce pro Václava Havla“ autorů Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy. Od 4. do 5. prosince 2022 se však sklepení ocitne v moci pekelné!
Pardubický kraj | Kultura

Zimní dovolená v srdci hor na Dolní Moravě: zasněžené dobrodružství i zasloužený odpočinek

Připravte se na zasněžené dobrodružství plné aktivit i odpočinku! Dolní Morava se pomalu chystá na první sněhové vločky a příchod zimní sezóny. Kromě mnoha oblíbených atrakcí čeká letos na návštěvníky navíc úchvatná podívaná na zasněžené horské hřebeny z nejdelšího visutého mostu na světě Sky Bridge 721. Dopřejte si zimní zábavu na českých horách v jednom z nejlepších lyžařských středisek!
Pardubický kraj | Zimní sporty

Výlov Bohdanečského rybníka proběhne tento pátek

Rybniční hospodářství Lázně Bohdaneč vás zve na tradiční výlov Bohdanečského rybníka, který se koná v pátek 28. října 2022 od sedmi do patnácti hodin. Máte chuť na čerstvou rybu a Vánoce se vám ještě zdají daleko? Pak byste určitě neměli chybět na hrází rybníka s kbelíkem a v holinkách. Během výlovu Bohdanečského rybníka rovněž můžete navštívit stánek Lesů ČR s jejich doprovodným programem (nejen) pro děti. Připraveno bude několik stanovišť, kde se návštěvníci dozví o životě v lese a ve vodě, vyzkouší si poznávání stromů, ptáků a chytání rybiček. Ani v letošním roce nebude chybět rukodělná dílna.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Oslavte Samhain v keltském skanzenu v Nasavrkách

Tradiční svátek Samhain pro Kelty nebyl jen poděkováním za úrodu, sklizeň a uplynulý zemědělský rok, ale také začátkem dlouhé temné zimy, kdy vzpomínali na své mrtvé. Keltové věřili, že při svátku Samhain se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých; ti na pár hodin znovu získají své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapálí – podobně jako když na začátku listopadu zapalujeme svíčky na Dušičky.
Pardubický kraj | Zážitky