ÚvodAktualitySandra Kisic: čtyřdenní dobrodružství ve dvou krajích – Pardubický a Vysočina
Životní styl

Sandra Kisic: čtyřdenní dobrodružství ve dvou krajích – Pardubický a Vysočina

  • 4. srpna 2020
Náš výlet v půlce července jsme započali prohlídkou národního hřebčína v Kladrubech. V současné chvíli je v hřebčíně 300 koní a z toho 36 hříbat. Naší průvodkyní byla paní Jana, která tu pracuje už 23 let – lepší výklad jsme si nemohli přát! Dozvěděli jsme se, jak hřebčín fungoval kdysi a zjistili jsme mnohé o starokladrubském koni, nejstarším českém plemenu a chovatelském unikátu. Za komunistů bylo stádo koní v tomto hřebčíně barevné – hnědáci, ryzáci, vraníci. A dnes mají dokonce už celé stádo běloušů! Vidět majestátní chovné hřebce s rodokmenem táhnoucím se zpět napříč staletími je opravdu dechberoucí zážitek. Zámek a kostel jsme bohužel nestihli, ale alespoň máme o důvod víc se sem vrátit.
Z Kladrub jsme vyjeli směr Dolní Morava. Z názvu by si člověk možná pomyslel, že pojede někam na Moravu a navíc někam dolů. Ovšem Dolní Morava, přátelé, je malou obcí o 407 obyvatelích v Pardubickém kraji, která je známým horským střediskem. A právě to už pět let láká na svou pětapadesátimetrovou rozhlednu Stezku v oblacích, kam jsme se také vydali. Zkrátili jsme si cestu lanovkou, to tedy nejen pro úsporu času, ale abychom si mohli vychutnat ten nádherný výhled na horu Slamník a na bobovou dráhu, ale o té až za chvíli. Ze stavby z ocele, betonu a modřínového dřeva jsme byli naprosto nadšení. Rozhodně ale doporučuju pořádnou nepromokavou bundu – nám poprchávalo a hodně foukalo, na druhou stranu jsme to tam měli jen a jen pro sebe. I špatné počasí se občas vyplatí! Z vrcholku se nám naskytl nádherný výhled na okolní přírodu a vršky stromů – to bych přála vidět každému. Nahoře jsme si zaplatili za 50 korun ještě skluzavku – jeden by řekl, že opět kvůli úspoře času, pravda je taková, že jsme se chtěli vrátit do našeho devadesátkového dětství a trošku si zavýskat radostí. Výskali jsme i pár metrů opodál – na Mamutí bobové dráze! Můžete si ji sjet sami, ale klidně i ve dvou (maximální společná váha 150 kg a pozor, žádné telefony a foťáky v rukou, držte sé!). Je to nejdelší bobová dráha v Česku – a nejspíš i jeden z těch nejbezpečnějších adrenalinových zážitků, které si v tuzemsku můžeme dopřát. Takhle v létě je možné si ji sjet i za soumraku hezky během západu slunce – nám se bohužel rozpršelo, tak si tento plán necháváme na příště, protože Dolní Moravo, my se zas brzy vrátíme!
 
Po snídani v penzionu Pod Slamníkem jsme vyrazili do Litomyšle. Rodiště Bedřicha Smetany si právem vydobývá pověst skvostu současné české architektury. Protože lilo jako z konve, začali jsme prohlídkou Portmonea, nenápadného domečku, ve kterém se skrývá expozice o Josefu Váchalovi, velikánovi malby a grafiky z první poloviny dvacátého století. Váchal vyzdobil dům místního milovníka umění a knih Josefa Portmana snad až psychadelickými výjevy. Na omítkách najdete veškeré tehdy používané umělecké směry, které ale zachovávají Váchalův osobitý rukopis. Čím pečlivěji se díváte, tím více detailů, hříček a propracovanosti se vám zjeví před očima. Jednoznačně si na tuto výstavu vyhraďte dost času – ačkoliv jde o pár malých místností, hodina určitě nebude stačit. A na celou Litomyšl si klidně vyhraďte celý víkend – třeba taková Galerie Zdeněk Sklenář umístila do jedné z ulic (do Mariánské, pozn. aut. po dohledání v mapách) veřejně přístupnou zenovou zahradu. A ani hrábě si na uhrabání bělostného písku nosit nemusíte, jsou tu jednoduše opřené o cihlovou zeď, návštěvníkům k dispozici.
 
Mezi dešťovými epizodami jsme se vydali do Pivnické rokle, jedinečného českého kaňonu, který jen tak někdo nenajde. Nejlepší je zaparkovat ve Zderazi nebo v Dolanech a vydat se po žluté turistické značce. My jsme to zjistili trošku pozdě, až poté, co jsme autem přijeli na hranu údolí a museli jsme sejít příkrý svah a překročit rozbouřenou řeku (nebo spíše potůček, nó). Sestup do rokle po jílovém srázu docela klouzal a drobný déšť udělal z přírodních schodů doslova skluzavku. Ale zvládli jsme se doklouzat až dolů a užít si magicky komorní atmosféru krásného pískovcového kaňůnku uprostřed zeleně, skoro nedotčené přírody a báječného klidu. A na legíny od bahna už si nikdo nevzpomíná. Pevné boty ale raději s sebou! Příjemně znavení jsme přijeli do restaurace Bohém, kde jsme si dali moc dobrou večeři, po které jsme se šli prohřát do wellness v hotelu Aplaus. Mimochodem, z hotelového pokoje jsme měli výtečný výhled na zámeckou zahradu, kde se zrovna konala svatba. Vsadím se, že novomanželé ten den minimálně desetkrát slyšeli: „To prší štěstí!“
 
Po vydatné snídani tradá do Poličky, města s výjimečně zachovalým opevněním. Tentokrát nám průvodkyní byla Pája, usměvavá studentka střední stavební školy, která nám krásně přiblížila dějiny Poličky – prošli jsme se spolu od radnice na hradby a kolem celého města. Polička určitě stojí za návštěvu každému, koho zajímá majestátní středověká architektura. Nedaleko Poličky je vodní nádrž Vír, krásná a klidná vodní plocha. I za deště. Cestou z Poličky na vodní nádrž se stavte v obci Telecí, je to krátká zajížďka, ale stojí za to. Stojí tu totiž Lukasova lípa, třetí nejstarší lípa na českém území – také se jí přezdívá zpívající lípa.
 
V rámci našeho putování jsme se zastavili také ve Velkém Meziříčí, městě, nad kterým se snad až výhružně klene dálniční most. Ale to není ten důvod, proč do Velmezu jet. Najdete tu totiž dvě synagogy – novou a starou, které se malebně odráží na hladině vodního kanálu protékajícího městem. Sedli jsme si na břeh a nechali na sebe působit hutnou atmosféru, která vyzařuje z opuštěných židovských svatostánků. Po odpočinku u vody jsme se přesunuli do Resortu Sv. Kateřina, kde nás přivítal Jan Mašinda, Hospitality Manager. Už podruhé za náš výlet jsme se naložili do vířivky, tentokrát pod hvězdami a za svitu světlušek. Ráno jsme se čilí prošli ke kamennému kruhu druidů z dílny psychotronika Ing. Pavla Kozáka, který měsíce vybíral ty správné živé kameny a ideální místo pro jejich umístění do obrovského kruhu. Centrální kámen má prý léčivé účinky, tak jsme se jím také nechali vyšetřit a vyčistit před cestou do Telče.
 
Věděli jste, že si v Telči můžete vychutnat město tak trochu jinak? Město, kterému se mimojiné přezdívá i Moravské Benátky, nabízí plavbu na paddleboardech, kdy se turistům naskytne pohled na Telč z vodní hladiny. Bohužel je o víkendu nutná rezervace, tak se tedy i do Telče budeme muset vrátit! Protože nám už trochu kručelo v žaludku, podívali jsme se, zda v Telči není nějaký podnik z Gastromapy Lukáše Hejlíka. A byl! V Bistro Café Friends jsme si dali sendvič a lahodné tiramisu a jali se prozkoumávat měšťanské domy na náměstí. Krása pohledět.
 
Poslední dvě místa k návštěvě byly Jaroměřice nad Rokytnou a Jihlava. V Jaroměřicích je krásný barokní zámek s obrovským barokním chrámem. Tento chrám je sice zakrytý lešením, o to více nádhery ale najdete v zámku. Zámek je totiž jedním z hlavních depozitářů českých památkářů, a proto jsme měli příležitost vidět úžasně a autenticky vybavené místnosti z různých období existence zámku a to včetně restaurovaných kusů nábytku, obrazů a jiného umění. Nejvíce nás zaujala dvojice obrazů nad postelí, které znázorňovaly čich a chuť. Průvodkyní byla vitální dáma, která překypovala nadšením a zápalem pro věc. Skutečně nás během prohlídky nadchla pro historii zámku a celé oblasti. Po procházce v krásně udržovaných zelených zahradách zámku jsme vyrazili do naší poslední zastávky: k Bráně Matky Boží v Jihlavě. To byl krásný závěr naší pouti po krásách Pardubického kraje a Vysočiny. Z plného srdce doporučujeme navštívit kteroukoliv z výše popsaných oblasti a okolí, jistě zažijete mnoho úžasných momentů stejně jako my během naší dobrodružné cesty. Náš itinerář na mapě tvoří skoro přesný trojúhelník, všimli jste si?
Evropský den koní a Podzimní dožínkové slavnosti

14. 9.15. 9.
Evropský den koní a Podzimní dožínkové slavnosti

Podzimní část programu na závodišti v Pardubicích patří o víkendu 14. – 15. 9. 2024 tradičnímu Evropskému dni koní a Podzimním dožínkovým slavnostem, které spojí dostihové zážitky s bohatým doprovodným programem.

Velká pardubická 2024

13. 10.
Velká pardubická 2024

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2024 nás čeká již 134. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Dostihové závodiště v Pardubicích – projděte si trasu Velké pardubické Zážitky

Dostihové závodiště v Pardubicích – projděte si trasu Velké pardubické

Návštěva dostihového závodiště v Pardubicích s mnoha zajímavými zážitky. Patříte-li k příznivcům tohoto sportu, jistě oceníte možnost projít si trasu Velké pardubické včetně Taxisova příkopu s odborným výkladem. Podívejte se zblízka jak se skáče Taxis!

Dobrodružné putování na koních v okolí hřebčína Kladruby n. Labem Letní sporty

Dobrodružné putování na koních v okolí hřebčína Kladruby n. Labem

Vyjeďte ze svých domů z šedivého města a pojďte s námi mezi stromy, zelené louky, koupat se v pískových nádržích. Přespat můžete pod širákem nebo přímo na ranči.

Další aktuality

Cyklobusy Českomoravským pomezím jezdí letos jen do Deštného v Orlických horách

Turistické autobusy pro pěší i cyklisty, který každé léto brázdí území regionu na pomezí Čech a Moravy, letos Pardubický kraj značně zredukoval. Speciální autobusy od června 2024 jezdí z Litomyšle, Lanškrouna a Pardubic do Deštného v Orlických horách. V provozu budou do konce září. Na výlet se tak můžete vydat třemi autobusy uzpůsobenými pro převoz kol. Cyklobusy jsou součástí systému integrované regionální dopravy Pardubického kraje (IREDO) a budou v provozu do konce září.
21. červen 2024 14:30
Letní sporty, Pardubický kraj

Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší visutý most

Přijeďte se seznámit s chovem ceremoniálních kočárových koní do hřebčína v Kladrubech, který patří spolu se zdejší krajinou na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO! Vynechat nemůžete ani Stezku v oblacích, bobovou dráhu a visutou lávku Sky Bridge 721 na Dolní Moravě nebo do některou z mnoha legendárních vojenských pevností.
19. červen 2024 8:00
Zážitky, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby Krásných časů

Národní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod "širým nebem". Letos se 66. ročník festivalu koná od 8. června do 7. července 2024. Rozmanitá dramaturgie zahrnuje opery, koncerty komorní i na přání, svatojánské vigilie, jazzovou jízdu i duchovní a chrámovou hudbu. Letošní podtitul festivalu zní: Naše vlast, který zdůrazňuje české kořeny, tradice a národní charakter festivalu, avšak nabízí také mezinárodní přesahy v podobě zahraničních umělců a jejich tvorby.
12. červen 2024 16:00
Kultura, Pardubický kraj

Obří mamut i vodní louže s hravou řekou na Dolní Moravě budou děti bavit

Naplánujte si rodinnou dovolenou plnou smíchu, dobrodružství a nezapomenutelných zážitků! Vydejte se do Horského resortu Dolní Morava a objevte ráj pro celou rodinu v srdci přírody. Děti se mohou začít těšit na nekončící zábavu v Mamutíkových zážitkových parcích, kde každý den objeví něco nového a neokoukaného.
8. červen 2024 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích a další zážitky na Dolní Moravě

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízející skvělé příběhy i zážitky najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se po Sky Bridge 721, zavítejte do expozic na pardubickém zámku anebo se projeďte na Mamutí horské dráze.
6. červen 2024 21:00
Památky, Pardubický kraj

Pernštýnská noc odstartuje Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové

Červen se v Pardubicích tradičně nese v duchu folklóru. Folklórní festival Pardubice – Hradec Králové bude v pátek 7. června 2024 zahájen Pernštýnskou nocí. Přijďte oslavit na Pernštýnské náměstí již dvaatřicátý ročník Pernštýnské noci zhlédnutím bohatého kulturního programu, ochutnáním mnoha specialit ve stáncích a připitím zlatavého či jiného moku.
6. červen 2024 14:00
Kultura, Pardubický kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Pardubickém kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou ve východních Čechách – na Králickém Sněžníku, v Orlických horách, na pomezí Čech a Moravy či v kraji okolo Pardubic, Chrudimi a Hlinska? Jestliže hledáte tipy na místa, kde by se líbilo dětem i dospělým, pomohou vám určitě naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do zábavních parků, přírody, za starými řemesly i historií? Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:26
Zážitky, Pardubický kraj

Aviatická pouť v Pardubicích se koná již tento víkend

Program Aviatické pouti je vždy mimořádně pestrý, a to jak na obloze, kde se po dobu pěti hodin střídají letové ukázky strojů z různých období aviatiky, tak na zemi, kde je vždy připraven celodenní program pro celou rodinu s řadou nejrůznějších aktivit. Pochopitelně nejinak tomu bude i při letošním dvaatřicátém ročníku, který se na pardubickém letišti uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024.
28. květen 2024 16:00
Zážitky, Pardubický kraj