!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Samička hrabáče kapského Kvída porodila v pražské zoo své páté mládě
Samička hrabáče kapského Kvída porodila v pražské zoo své páté mládě
"> "> ">  	Samicka hrabáce kapského Kvída slaví letos 10. narozeniny "> Hrabác kapský je doslova živou fosílií "> Mláde hrabáce tesne po narození
Příroda

Samička hrabáče kapského Kvída porodila v pražské zoo své páté mládě

Vydáno 23. dubna 2018
Včera vpodvečer se v Zoo Praha narodilo dlouho očekávané mládě hrabáče kapského. Jak jeho zkušená matka Kvída, tak čerstvě narozený hrabáček si vedou dobře; mládě pije, je aktivní a váží 1353 gramů, což je standardní porodní váha. Prvotní zpráva o již páté Kvídině březosti uváděla termín jejího porodu jen velice přibližně, později se zpřesnil na přelom března a dubna. Nakonec se ale čekání hodně protáhlo.
Malý hrabáč je čilý, sám začal hledat matčiny struky a asi dvě hodiny po porodu se poprvé pokusil sát mateřské mléko. Z toho mají chovatelé v Zoo Praha velikou radost, protože již dvě předchozí mláďata Kvídy uhynula krátce po porodu.
 
První mládě se Kvídě narodilo v září 2013, to se ovšem – stejně jako mládě narozené o rok později – odchovat nepodařilo. První úspěšný odchov v pražské zoo proběhl v roce 2015; sameček Kito dnes žije v Zoo Randers v Dánsku. Také čtvrté mládě, samičku Nyotu, narozenou v srpnu 2016, již Kvída odchovala bez obtíží. Nyota se nedávno přestěhovala do Zoo Olomouc.

První týden bývá pro mláďata hrabáčů kritický, ale pokud bude vše pokračovat jako dosud, má nové mládě Kvídy dobrou šanci.

Kvída se narodila 1. února 2005 v holandské Zoo Arnhem a do Prahy přišla na konci května 2006. Její oficiální jméno zní Quote, chovatelé si ji však pro její přátelskou povahu přejmenovali.

Hrabáč kapský je doslova živou fosílií vyskytující se endemicky v subsaharské Africe.V místním folklóru byl obdivovaný pro svou nebojácnost pří dobývání potravy. Hlava egyptského boha pouště, moře, války a temnoty, Setha, je nejvíce podobná hrabáčovi, který tak mohl hrát svou důležitou roli i ve staroegyptské mytologii.
Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.