Úvod > Aktuality > Samička hrabáče kapského Kvída porodila další mládě v pražské zoo
Samička hrabáče kapského Kvída porodila další mládě v pražské zoo
"> "> "> ">  	Samicka hrabáce kapského Kvída slaví letos 10. narozeniny "> Hrabác kapský je doslova živou fosílií "> Mláde hrabáce tesne po narození
Příroda

Samička hrabáče kapského Kvída porodila další mládě v pražské zoo

  • Vydáno13. července 2022
Očekávané mládě hrabáče kapského se narodilo v Zoo Praha v neděli po deváté hodině ranní. Třídenní mládě samo pije mateřské mléko od své matky Kvídy, podle chovatelů je aktivní a po narození vážilo 1 450 gramů a měřilo na délku 54 cm, což je u hrabáčů přiměřená porodní hmotnost a velikost. Jeho pohlaví zatím zoo nezná. Hrabáči žijí samotářsky, proto také kromě období páření žijí i v Zoo Praha samice Kvída a samec Draco odděleně. Kvůli klidu mláděte a matky je nyní expozice dočasně zakryta. Hrabáče Draca mohou návštěvníci nadále sledovat v jeho samostatné ubikaci pavilonu Africký dům v horní části areálu.
Chov hrabáčů v lidské péči je poměrně náročný, proto v prvních dnech po narození na ně i matku nepřetržitě dohlíží chovatelé, aby pravidelně pilo a aby jej samice například nedopatřením nezalehla. První čtyři dny života jsou pro zdárný odchov klíčové.

Malý hrabáč je čilý, sám začal hledat matčiny struky a asi dvě hodiny po porodu se poprvé pokusil sát mateřské mléko. Z toho mají chovatelé v Zoo Praha velikou radost, protože již dvě předchozí mláďata Kvídy uhynula krátce po porodu. Tento africký savec je aktivní především v noci, den prospí ve své noře. Své silné drápy využívá také k rozhrabávání termitišť a mravenišť, jejichž obyvateli se živí. Nejen tato potravní specializace z něj činí chovatelsky náročný druh, v lidské péči proto patří k těm vzácněji chovaným.

První týden bývá pro mláďata hrabáčů kritický, ale pokud bude vše pokračovat jako dosud, má nové mládě Kvídy dobrou šanci.

Kvída se narodila 1. února 2005 v holandské Zoo Arnhem a do Prahy přišla na konci května 2006. Její oficiální jméno zní Quote, chovatelé si ji však pro její přátelskou povahu přejmenovali.

Sedmnáctiletá Kvída dosud úspěšně odchovala tři mláďata, otcem toho současného je stejně jako u všech předchozích třináctiletý samec Draco. Prvního společného potomka se podařilo odchovat před sedmi lety v roce 2015, sameček Kito dnes žije v Zoo Randers v Dánsku. O rok později se narodila samička Nyota, která nyní žije v Zoo Olomouc. Třetím odchovaným mládětem se v roce 2018 stala samička Sawa, ta nyní žije v Shepreth Wildlife Parku ve Velké Británii.

Hrabáč kapský je doslova živou fosílií vyskytující se endemicky v subsaharské Africe.V místním folklóru byl obdivovaný pro svou nebojácnost pří dobývání potravy. Hlava egyptského boha pouště, moře, války a temnoty, Setha, je nejvíce podobná hrabáčovi, který tak mohl hrát svou důležitou roli i ve staroegyptské mytologii.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.