Úvod > Aktuality > Sami, sobě, si... aneb otevřené dílny pro každého
Sami, sobě, si... aneb otevřené dílny pro každého
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Sami, sobě, si... aneb otevřené dílny pro každého

  • Vydáno16. srpna 2022
Také patříte k těm, které baví něco zajímavého vytvářet? Anebo byste to možná rádi zkusili, ale bojíte se, že by se vám nedařilo… Pro všechny kreativce, ať už zkušené či kutily teoretiky, máme dnes tipy na nejrůznější dílny a dílničky, které jsou otevřeny pro každého. Zkuste si něco sami vyrobit!

Zázrak výroby ručního papíru

papír z trusuKupříkladu v dílně ručního papíru v Litoměřicích se dozvíte tolik, kolik je potřeba vědět a umět k tomu, abyste si uměli vyrobit papír, a ne ledajaký. Vyrobíte papír, který je užitečný, přátelský, ekologický a krásný zároveň, a to vše podle receptu, který je starý bezmála 2000 let!

Další dílna na výrobu papíru se nachází v Zoo Praha, v provozu od března do října. Tady se získává papír z neobyčejné "suroviny" – sloního trusu! Tento proces, který se můžete v zoologické zahradě vyzkoušet má velmi dlouhou tradici například na Srí Lance. Z neobvyklého ručního papíru s originální strukturou a potiskem se zde vyrábějí drobné dárkové předměty, například dopisní papíry s obálkami, záložky atd. Během zážitkového programu, který si musíte zajistit předem (na webových stránkách zoo), se naučíte čerpání papíru pomocí síta a následné vysušení budoucího archu včetně lisování. Hotový papír si pak dozdobíte různými výtvarnými technikami.

Vyrobit si arch ručního papíru si mohou také návštěvníci naší nejstarší manufakturní dílny, ruční papírny ve Velkých Losinách. Přímo u kádí si sami vyzkoušíte ruční výrobu a odnesete si nejen zajímavou zkušenost, ale také vlastnoručně vyrobený papír. Výroba 1 kusu papíru stojí v dílně 50 Kč.


Zážitky v keramické dílně

oáza mařížVždycky jste toužili zkusit si něco vyrobit v keramické dílně? Pak se musíte vydat do keramické dílny Oáza Maříž, kde si můžete vlastnoručně namalovat keramický hrnek nebo plastiku zvířátka, talíř, konvici, mísu... na výběr je cca 80 druhů keramiky v různých tvarech! Vybrat si můžete z mnoha štětců, rydel, barev a k ruce vám bude lektor, který vám postupně vysvětlí, jak s keramikou pracovat, jaké jsou techniky malování, co použít za barvy apod.

keramikaI v centru Prahy existuje keramická dílna, kde si můžete namalovat svůj jedinečný kousek. Jmenuje se Kreativní zebra a najdete ji v pražských Vinohradech. Nabídka produktů je opravdu široká, od různých hrnečků, přes talířky, zvířátka, vázy až po aromalampu. Kdo by se chtěl keramice věnovat hlouběji, může se přihlásit na některý z kurzů.

A kde si zatočíte hrnčířským kruhem? Třeba v Točírně pod Svatou Horou v Příbrami. Během každého čtvrtletí věnují keramici z Točírny jeden víkend jen a pouze točení na kruhu, jak pro začátečníky tak pro pokročilé. Během tohoto kurzu se naučíte správné centrování hlíny, baňatý a rovný tvar. Budeme točit, přetáčet, ušatit. Zkusíte si vytvořit podšálek, misku, pokličku, svícen. Výrobky si naglazujete, případně ozdobíte engobou, která krásně vynikne pod transparentní glazurou.


Sklo, korálky a bižuterie

vinutá perleVinuté perle, korálkování, korálková dílna anebo smaltování plecháčků nabízí Tvořivá dílna Dany Augustové Nadechni se v Horní Malé Úpě. Výrobky z dílny paní Dany mají certifikát "Krkonoše originální produkt". Rezervujte si svůj termín na výrobu vinutých perlí pro začátečníky i pokročilé a další sklářské a bižuterní workshopy. Pokud byste si chtěli vyzkoušet klasickou výrobu mačaných korálků, objednejte si tuto aktivitu předem v Muzeu výroby korálků společnosti Beadgame – Skleněná bižuterie, a.s., které naleznete v Pěnčíně. Bez objednání můžete přijít od května do září do muzejní kreativní dílničky na tvoření suvenýrů – navlékání korálků a skládání obrázků ze skleněných perel a kamínků. Činnost je to zábavná por velké i malé. Otevřeno je zde denně od pondělí do pátku od 10:00 do 17:00 hodin.

skloSklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa. Kdo neodolá, může si dokonce práci sklářů vyzkoušet a pomocí sklářské píšťaly si vytvořit svůj první skleněný výrobek. Můžete využít originální sklářský program "Vytvoř si sám", kterého se může za poplatek zúčastnit každý, od malého dítěte až po seniora. Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, jaké to je být foukač skla, v harrachovské sklárně si to můžete zkusit sami! Po předchozím objednání si sami můžete vyzkoušet práci zdejších sklářů pod jejich odborným dohledem. Vyfouknete si vlastní baňku, kterou si odvezete na památku domů. Foukání skla je třeba objednat alespoň den předem.

DeteskZa výrobou skla, skleněných výrobků a figurek se určitě vydejte do města sklářů – Železného Brodu. Po celý rok můžete navštívit zdejší sklářské dílny – ve firmě DT Glass uvidíte, jak vzniká foukané sklo. Výrobou dekoračního a technického skla se zabývá firma Detesk a nabízí hodinovou exkurzi za sklářskou prací. Do tradiční výroby foukaných figurek vás zasvětí pan Karel Sobotka. Pod jeho vedením si práci u kahanu lze také vyzkoušet. Prodejnu korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby najdete také u firmy Lampglas, jejíž výrobky nesou značku "Regionální produkt Českého ráje".
 

Krásné svíčky a voňavá mýdla

mýdloDo světa voňavých ručně vyráběných mýdel se dotanete například v Mýdlárně Rubens v obci Růžová na Děčínsku. Vyrábí se zde mýdla podle rodinné originální receptury staré více než sto let. Mýdla se zde vyrábí pouze z látek vyskytujících se v přírodě, proto blahodárně působí na pokožku. Kromě obchůdku v Růžové naleznete také tvořivou dílničku, kde si můžete mýdlo ozdobit anebo si vytvořit mýdlovou kolekci vykrajováním několika druhů mýdel. Tvořivá dílnička je k dispozici od úterý až do neděle od 09:00-17:00 hodin, od 1. 9. 2022 pouze každou sobotu.

V Moravském krasu jste zváni do chráněné dílny Mydlidědek. V obchůdku si můžete koupit celou řadu ručně vyráběných výrobků, v dílně pak vyzkoušet vaši zručnost. Dílničky jsou otevřeny do konce srpna denně od 9:00 do 18:00 hodin.

rodas svíčkyUčiněným rájem pro tvořivé děti je svíčkárna, mýdlárna a výrobna kosmetických přípravků Rodas v Šestajovicích. V areálu svíčkárny Rodas můžete navštívit různé výrobní dílny, ve kterých si můžete sami vyrábět, tvořit a zdobit: svíčky, mýdla, koupelové soli, voskové pastelky, perníky a belgické čokolády. Také si můžete pohladit zvířátka, která žijí na zdejší minifarmě. Otevřeno je zde po celý rok, vždy o víkendu od 10:00 do 18:00 hodin. Výrobu svíčky, mýdla, papíru a dalších rukodělných výrobů si hraví návštěvníci a děti mohou zkusit v Historické vesnici umění a řemesel Botanicus Ostrá u Lysé nad Labem. Areál je otevřen ale jen do začátku října. Milovníci svíček z Moravy si mohou vlastnoručně nabarvit svíčku v rožnovské galerii svíček Unipar.

Dílna ručního papíru v Litoměřicích

Dílna ručního papíru v Litoměřicích

Papírenská dílna je umístěna v historickém hradebním opevnění města. Kromě aktuální výstavní expozice vás při prohlídce věže čeká ukázka tradiční výroby ručního papíru s možností vytvoření vlastního archu.

Historická vesnice umění a řemesel a bylinné zahrady Botanicus Ostrá

Historická vesnice umění a řemesel a bylinné zahrady Botanicus Ostrá

Atmosféra tradičních řemesel, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácejí. Od května do září se můžete v centru Botanicus každý den kromě pondělí seznámit s jednotlivými řemesly.

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Ajeto Sklárna & krčma – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Ajeto Sklárna & krčma – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Svíčkárna, mýdlárna a výrobna kosmetických přípravků Rodas v Šestajovicích

Svíčkárna, mýdlárna a výrobna kosmetických přípravků Rodas v Šestajovicích

V areálu svíčkárny Rodas můžete navštívit různé výrobní dílny, ve kterých si můžete sami vyrábět, tvořit a zdobit: svíčky, mýdla, koupelové soli, voskové pastelky, perníky a belgické čokolády. Také si můžete pohladit zvířátka, která žijí na zdejší minifarmě.

Kreativní zebra – keramická dílna v centru Prahy

Kreativní zebra – keramická dílna v centru Prahy

Kreativní zebra je keramická dílna, kde nabízíme malování na keramiku a tvoření pro děti i dospělé. Jsme ideálním místem pro aktivní a kreativní zábavu. Máme u nás příjemné posezení, vynikající kávu a zázemí pro nejmenší s dětským koutkem.

Mýdlárna Rubens v obci Růžová

Mýdlárna Rubens v obci Růžová

Mýdlárna Rubens se nachází v krásném prostředí Národního parku Českosaského Švýcarska, v malebné vesnici Růžová. Na co se k nám můžete těšit? Na vyprávění o výrobě našich mýdel a o bylinkách, které používáme, a jejich léčebných účincích. Také si u nás můžete ozdobit mýdlo.

Muzeum výroby korálků a kreativní dílny pro děti v Pěnčíně

Muzeum výroby korálků a kreativní dílny pro děti v Pěnčíně

Muzeum výroby korálků je zaměřeno na historii výroby. Najdete zde kreativní dílny pro děti a novou prodejnu, kde si můžete zakoupit korálky volné, navlečené na silonu, bižuterii,komponenty pro výrobu bižuterie, dárkové a upomínkové předměty, hračky a hry. Nově si můžete zakoupit netradiční zážitek.

Tvořivá dílna Nadechni se

Tvořivá dílna Nadechni se

Korálková dílna, výroba vinutých perel u sklářského kahanu, smaltování plecháčků pravým českým smaltem, loutkové divadlo o sklářském řemeslu.

Keramická dílna Oáza Maříž

Keramická dílna Oáza Maříž

Oáza Maříž nabízí mnoho možností k relaxaci. Jednotlivci i skupiny si zde mohou sami namalovat keramický výrobek, navštívit prodejnu s originální Mařížskou keramikou, poobědvat nebo oslavit společenskou událost ve stylové restauraci, ubytovat zde sebe i svého koně.

Prodejna korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby v Železném Brodě

Prodejna korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby v Železném Brodě

Podívejte se na tradiční výrobu u sklářského kahanu. Máte zájem se dozvědět zajímavosti o sklářství v tomto regionu? Vyzkoušejte si ruční výrobu na vlastní kůži! Každý kus je de facto originálem, skleněné výrobky si můžete také koupit.

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě – tradiční výroba

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě – tradiční výroba

Tradiční výrobky železnobrodského skla, ale i zcela nové vzory – vánoční ozdoby i velikonoční kraslice. Každá figurka má své osobní kouzlo. Vše je foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu, tedy ruční práce. Foukání skla si může každý návštěvník sám vyzkoušet.

Exkurze do výroby foukaného skla v Železném Brodě – jak vzniká křehká krása

Exkurze do výroby foukaného skla v Železném Brodě – jak vzniká křehká krása

Pokud vás zajímá, jak vzniká křehká krása dekoračního skla, zavítejte do Železného Brodu, který je sklářskou výrobou proslulý. Ve firmě DT GLASS uvidíte, jak vzniká foukané sklo.

Detesk Železný Brod – výroba dekorativního a technického skla

Detesk Železný Brod – výroba dekorativního a technického skla

Sklářská firma Detesk s.r.o. se zabývá výrobou foukaného dekoračního a technického skla. V rámci turistického programu můžete během hodinové prohlídky zhlédnout nejenom práci sklářů, ale také se v klidném prostředí výstavních prostor seznámit s historií sklářství na Železnobrodsku.

Chráněná dílna Mydlidědek – voňavá mýdla i svíčky v Moravském krasu

Chráněná dílna Mydlidědek – voňavá mýdla i svíčky v Moravském krasu

Chráněná dílna Mydlidědek vás přivítá ve světě mydlinek a bublinek, ale taky sušených bylinek, rostlinných a esenciálních olejů a dalších ingrediencí potřebných pro výrobu mýdel a svíček. V jejich obchůdku si můžete koupit celou řadu ručně vyráběných výrobků, v dílně pak vyzkoušet vaši zručnost.

Točírna – keramická dílna v Příbrami pod Svatou Horou

Točírna – keramická dílna v Příbrami pod Svatou Horou

Malá keramická dílna, na úpatí Svaté hory, která vznikla díky nadšení a uchvácení kouzelným světem keramiky, nabízí klidné a rodinné prostředí pro vaši realizaci.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.