Úvod > Aktuality > Salonní vůz arcivévody Františka Ferdinanda d´Este bude k vidění v Brandýse

Salonní vůz arcivévody Františka Ferdinanda d´Este bude k vidění v Brandýse

Vydáno 2. května 2014 Památky
Národní technické muzeum představuje veřejnosti salonní vůz AZA 1-0086 arcivévody Františka Ferdinanda d´Este 3. května 2014 při příležitosti akce Audience u císaře Karla I. Vůz bude zařazen do zvláštního vlaku Českých drah, kterým bude přepraven z nádraží Praha-Braník do nádraží v Brandýse nad Labem.

Salonní vůzAudience u císaře Karla I. se letos koná při příležitosti 10. výročí jeho blahoslavení a současně při příležitosti 100. výročí atentátu na následovníka trůnu arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este v Sarajevu a zahájení Velké války. 

I když vůz ze sbírky Národního technického muzea arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este na jeho poslední cestu z důvodu technické poruchy nedovezl, jedná se o unikátní dotýkaný exponát, který osobnost následníka trůnu i celou událost důstojně připomene. Vůz byl postavený v roce 1909 ve smíchovské továrně Františka Ringhoffera.

Z nádraží Praha-Braník odjíždí vlak v sobotu 3. května v 7:31 hodin do nádraží v Brandýse nad Labem,  kde bude vůz od 10 do 16 hodin vystaven. V letošním roce bude týž vůz prezentován v Praze-Dejvicích dne 27. června a dne 28. června v Brně.
 

Zámek Brandýs nad Labem - za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem - za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérová expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.