Úvod > Aktuality > Do chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně se podíváte s průvodcem ještě do konce října
Do chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně se podíváte s průvodcem ještě do konce října
">
Památky

Do chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně se podíváte s průvodcem ještě do konce října

  • Vydáno10. října 2019
Během letní sezóny, od dubna do října, je možné navštívit v pravidelné otevírací době jedinečný kolínský chrám. Průvodcovskou službu v kolínském chrámu sv. Bartoloměje zajišťuje Turistické informační centrum Kolín.
KolínDo konce října je chrám sv. Bartoloměje v Kolíně pro veřejnost přístupný v sobotu a v neděli od 10:00 do 17:00 hodin. Prohlídka je možná pouze s průvodcem a začíná vždy v (9:00), 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodin.

Prodej vstupenek je v pokladně Regionálního muzea v Červinkovském domě (Brandlova 27, Kolín).
Základní vstupné je 100 Kč, snížené vstupné (děti, studenti, důchodci apod.) 50 Kč.

Od listopadu do března se pravidelné prohlídky chrámu nekonají. Návštěva je možná pouze pro skupinu deseti a více osob na základě objednávky uskutečněné nejméně jeden týden před stanoveným termínem návštěvy na info@muzeumkolin.cz, nebo na tel.: 321 722 988.
 

Rekonstrukce chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně

Kolín chrám sv. BartolomějeMěsto Kolín nechalo kolem chrámu vyměnit dlažbu, veřejné osvětlení, doplňuje mobiliář a důkladně rekonstruuje budovy zvonice, kostnice a staré školy. Práce se týkají celého areálu kolem chrámu. Do opravené budovy staré školy bude umístěna replika třídy z 18. století. Také barokní kostnice zůstane na svém místě, i když se při posledních průzkumech ukázalo, že kostí je v ní málo. Aby mohl být její nevelký interiér patřičně vyzdoben, budou se muset stávající kosti a lebky doplnit replikami. I zvonice zůstane zvonicí a vyhlídkovou věží, bude však plnit i roli muzea. V jejím sklepě vznikne lapidárium, v prvním patře bude vystaven chrámový poklad, v úrovni schodiště najdou příchozí expozici zvonů s interaktivní zvonkohrou. V bytě hlásného se počítá s komorními výstavami, na ochoze se zřejmě objeví i dalekohledy.

KolínMěsto nechá zrevitalizovat také parkány pokryté zelení a vybuduje nový vstup, a to pomocí točitého schodiště z ulice Politických vězňů. Místo, které mělo svoje tajemství a nebylo běžně přístupné, se stane v roce 2020 turistickou atrakcí i oázou určenou pro relaxaci.

Chrám sv. BartolomějeKolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině 13. století ve formách rané gotiky. Z této stavební fáze se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve 14. století pak Petr Parléř postavil zcela nový, vysoký, katedrální chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice. Kostel je na seznamu národních kulturních památek.
Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně

Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně

Pozoruhodná barokní kostnice se čtyřmi půlkruhovými apsidami byla postavena v Kolíně v letech 1732–33 podle projektu neznámého architekta, s využitím zdiva raně gotické nárožní bašty městského opevnění. Uvnitř se nachází pylony z kosterních pozůstatků a barokní oltář.

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.

Další aktuality

20.6.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky
17.6.
2022
Zkroťte vítr, věnujte se windsurfingu!

Zkroťte vítr, věnujte se windsurfingu!

Středočeský kraj | Letní sporty
16.6.
2022
Na Mělníku se pojede

Na Mělníku se pojede "Jizerská padesátka"

Středočeský kraj | Zimní sporty