Úvod > Aktuality > Třebechovický betlém prochází generální opravou: restaurátory můžete vidět při práci
Trebechovické muzeum betlému si prohlédnete už v zárí
"> Trebechovické muzeum betlému si prohlédnete už v zárí "> Slavnostní otevrení nové budovy se uskutecní 5. zárí 2013 "> Trebechovické muzeum betlému má ve svých depozitárích na 300 betlému z nejruznejších materiálu
Kultura

Třebechovický betlém prochází generální opravou: restaurátory můžete vidět při práci

  • Vydáno26. června 2015
Více než sto let stará památka je v péči odborníků od minulého týdne. Postupně ji rozebírají, aby mohli opravit unikátní dřevěnou mechaniku. Třebechovické muzeum kvůli generální restauraci přepažilo vstup do expozice skleněnou stěnou.
Proboštův betlémNávštěvníci tak mohou sledovat odborníky přímo při práci. Během týdne sňali restaurátoři z betlému polovinu nepohyblivých částí. Odhalili tak unikátní mechaniku, na níž zůstala pouze část pohyblivých figurek.

Restaurátoři budou kontrolovat a opravovat každý jednotlivý díl betlému. Vůbec poprvé se dočká obnovy také centrální mechanismus, který není bez kompletního rozebrání památky dostupný. Práce by měly skončit v dubnu příštího roku a přijdou na více než sedm milionů korun.

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých depozitářích na 300 betlémů z nejrůznějších materiálů. Nejcennějším exponátem je mechanický Proboštův betlém. Více než 100 let starý unikát má 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek, z nichž se 51 pohybuje jako lidé při práci a dalších 120 jezdí na pohyblivých pásech.
Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.