Úvod > Aktuality > S dětmi se nebudete nudit na festivalu Jičín – město pohádky
S dětmi se nebudete nudit na festivalu Jičín – město pohádky
"> "> "> "> ">
Zážitky

S dětmi se nebudete nudit na festivalu Jičín – město pohádky

  • Vydáno9. září 2019
Máte někdy chuť utéct od všedních starostí třeba do pohádky? Pak se na podzim vydejte do Českého ráje. Jičín totiž od 11. do 15. září 2019 ovládnou děti, které nastolí pohádkové zákony a bránu do Českého ráje přejmenují na Jičín – město pohádky. Cestou se můžete zastavit také na zámku Staré Hrady, kde se to pohádkovými bytostmi hemží neustále.

Jičín město pohádekJičínské děti přeberou už brzy symbolický klíč od města, pošlou místního starostu na dovolenou a vyhlásí pohádkové zákony za platné. Revoluce? Kdepak! 11. září odstartuje už 29. ročník tradiční akce s názvem Jičín – město pohádky. Až do 15. září 2019 tak městu budou vládnout děti a jejich zákony, které po dobu trvání festivalu visí na Valdické bráně. Zakázáno je klít i plivat, úsměv a dobrá nálada jsou naopak téměř povinností.

V historickém centru města se rozloží středověké podhradí s řemesly, a to nejen s jejich předváděním, ale i s didaktickou částí (výkladem o životě ve středověku). Celé třídy se mohou zapojit a řemeslné aktivity si vyzkoušet.


Jičín město pohádkyNádvoří jičínského zámku se promění: v Nádvoří rozličných kratochvílí – nabídne zapojení do dobových kejklí, soutěží, her; v Nádvoří umění všelikého – to bude pestré malováním s možností omalovánek, koláží, modelování, kdo chce, zahraje si maňáskové divadlo; a Nádvoří arkádové - je cílem velké hry Ztratil se královský poklad spojené s jeho hledáním a plněním úkolů. Nádvoří ozdobí erby slavných šlechtických rodů (Jičín a okolí) a své historické znalosti si zde mohou ověřit i dospělí návštěvníci ve vědomostním kvízu

Jičínské slavnostiChybět nebudou autorská čtení, tvůrčí dílny se zapojením řady středních škol propagujících svoje obory, chráněné dílny zdravotně postižených, pouliční divadýlka, zpívání, tanec, zámecký park poskytne prostor pro turnaje, šerm, kuše, sokolnictví, ale najdou se tu i atributy pohádkové. Náplní pěti mnohobarevných dnů budou další pořady, zajímavosti i setkání s řadou významných osobností, hrátky s pohádkou doplní divadelní představení, výstavy, koncerty a o dění v Pohádkovém městě budou informovat Pohádkové noviny.
 

Pestrý festivalový program a řada vzácných hostů

JičínI letos navštíví festival řada vzácných hostů. Spisovatelka Lucie Seifertová, držitelka prestižní ceny Magnesia Litera za knihu "Dějiny udatného českého národa", povypráví spolu s Jiřím Lábusem o tom, jak byla kniha ve spolupráci s ČT přetvořena v animovaný seriál, ve kterém Jiří Lábus mluví za postavy králů, královen, prostého lidu i udatného českého lva. Projekce dílů vybraných pedagogy pro jednotlivé ročníky na základě školních vzdělávacích programů bude v dopoledních hodinách v biografu Český ráj.

JanžurováDalším milým hostem bude regionální autorka knížek "Deset zastavení v Českém ráji" Jaroslava Velartová. Z jejich pověstí bude číst autor rozhlasového a televizního seriálu Po Česku Václav Žmolík. Jeden zfestivalových podvečerů v komorním prostředí farské zahrady bude patřit herečce Dejvického divadla paní Zdeňce Žádníkové Volencové a v Masarykově divadle vystoupí legenda českého divadla a filmu paní Iva Janžurová. Při této příležitosti jí bude vzdána pocta za její tvorbu pro děti.

Jičín město pohádek_p. LábusPestrý festivalový program připravil nové zajímavé pořady, ale zachová i stálice. K nim patří zahajovací průvod nepřeberného množství pohádkových bytostí s předáním klíče od města, večerní projekce na nádvoří, místa her, večerní koncert v kostele –tentokrát soubor Musica Bohemica, dětská vystoupení na pódiích, pouliční divadla i muzicírování, kde někoho potěší populární zpěvačka Elis a někoho třeba cimbálová muzika. Ve finále sobotního večera bude dětským purkmistrem vrácen klíč od města panu starostovi, vystoupí kapela Jelen a zaplněné náměstí odpočítá odpálení ohňostroje, kterým každoročně festival vrcholí. Nedělní festivalové Dozvuky pak definitivně udělají za devětadvacátým ročníkem tečku.
Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Jedinečná interaktivní galerie v přízemí Valdštejnského zámku byla vytvořena na motivy obrázků Radka Pilaře. Galerie se nachází kde jinde, než v Jičíně, domovině známého loupežníka Rumcajse, Manky a Cipíska.

Regionální muzeum a galerie Jičín – Muzeum hry

Regionální muzeum a galerie Jičín – Muzeum hry

V prostorách Valdštejnova paláce na náměstí v Jičíně je skryto Regionální muzeum a galerie, vyhledávané návštěvníky zejména díky jeho interaktivní expozici – Muzeu hry.

Jičín – město pohádky a památek

Jičín – město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.