Úvod > Aktuality > S dětmi nejlépe do libereckého iQparku, rozhodli čtenáři portálu www.kudyznudy.cz
Zážitky

S dětmi nejlépe do libereckého iQparku, rozhodli čtenáři portálu www.kudyznudy.cz

  • Vydáno2. října 2010
Určitě to sami dobře znáte – máte konečně čas užít si s dětmi volný den, ale počasí za oknem zrovna neukazuje vlídnou tvář. A kam se vlastně vypravit, aby se děti dobře bavily, ale třeba i nenásilně poučily? Dvůr Králové nabízí dobrodružnou výpravu za exotickými zvířátky. Speciální safaribus vás dopraví přímo doprostřed stáda afrických kopytníků. Pozorovat zebry, žirafy, antilopy a nosorožce lze i v záři zapadajícího slunce, při večerních projížďkách. Dinoparky ve Vyškově, Plzni a Ostravě vás i vaše děti hravě přenesou v čase do světa druhohor, kdy se po Zemi proháněli obrovští ještěři. Až budete stát tváří v tvář zuby cenícímu tyranosaurovi, neuvěříte, že je to jen pouhý model. Zákonům fyziky a mechaniky můžete přijít na kloub v libereckém iQparku. Malí i velcí vědátoři mohou experimentovat třeba při výrobě nanovláken a elektřiny.
Čtenáři ankety www.kudyznudy.cz agentury CzechTourism vybírali svým hlasováním od 11.8. do 22.8. 2010 nejlepší místa, která dětem nabízí zábavu i rozvoj fantazie nebo motorických schopností. Těsné vítězství si zasloužil iQpark v Liberci, pro který hlasovalo 26% z 600 hlasujících. Druhé místo patří DinoParkům ve Vyškově, Plzni a Ostravě, kterým dalo svůj hlas 20% účastníků ankety. Na třetí příčce se umístilo Safari v Zoo Dvůr Králové s 16% hlasů.

Také samotní čtenáři obohatili anketu svými tipy ve volném hlasování. Největšímu zájmu se těší Archeoskanzen Modrá, velkomoravské sídliště středního Pomoraví nedaleko Uherského Hradiště, kde se děti mohou seznámit se životem v našich zemích okolo 9. století. Jednotlivé objekty skanzenu byly postaveny na základě skutečných archeologických nálezů. Stejně tak Zoo Zlín-Lešná nezůstává s oblibou pozadu. Populární je určitě tím, že jej netvoří klece, ale moderní biopark s prostornými expozicemi, ve kterých žijí společně savci a ptáci různých zoologických řádů. Areál je členěn podle jednotlivých kontinentů, takže za jeden den prožijete cestu kolem světa a seznámíte se s typickými zástupci zvířat Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky i Austrálie. Na zámku Loučeň čeká na malé i velké rozlehlý park s Labyrientáriem, evropskou raritou, kterou si mnoho čtenářů zamilovalo. Každý z deseti labyrintů je jiný, každý byl vytvořen ze zcela odlišného materiálu. Bludiště a labyrinty propojuje přesně vytýčená naučná stezka s obsáhlými, tématicky řazenými informacemi o historických kořenech, ale i současnosti labyrintů a bludišť.
 
 
1. iQpark Liberec
iQparkCílem iQparku je popularizovat vědu, techniku a přírodní vědy. Na vlastní kůži si můžete vyzkoušet víc než 200 interaktivních exponátů demonstrujících přírodní zákony a fungování lidského těla. iQpark je rozdělen na několik oddělení a v každém se „zkoumá“ něco jiného. Vodní hrátky umožní malým vědcům zkonstruovat třeba Archimedovu spirálu, nebo malou vodní elektrárnu. Oddělení Zelená energie vám přiblíží výrobu energie z trvale udržitelných zdrojů. Vyzkoušet si můžete třeba výrobu elektřiny pohonem vlastního těla. V iQparku samozřejmě nechybí možnost potrápit šedé mozkové buňky záludnými hlavolamy od jednoduchých až po velmi obtížné. Oddělení Přírodní zákony mimo jiné ukrývá i modely lidského těla, které můžete rozebrat a pořádně prostudovat. Další expozice prověří vaše smysly; připraveny jsou zkoušky čichu, hmatu a dojde i na šálení zraku. Svět fyzikálních zákonů už vám nezůstane utajen – projděte se Sálem přírodních zákonitostí a seznamte se osobně s nakloněnou rovinou, účinností kladek nebo principem odstředivky. Poslední zastávkou iQparku je Optický kabinet, kde mimo prozkoumávání Plazmokoule můžete také obtisknou své tělo pomocí světelných paprsků.
 
Tip: Liberecký kraj se svými čtyřmi turistickými regiony (Český ráj, Českolipsko, Jizerské hory a Krkonoše) vám i vašim dětem poskytne mnoho zábavy a jedinečných zážitků.Například nedaleko hradu Trosky v obci Troskovice, najdete Muzeum panenek a medvídků, které potěší srdce všech dětí i hravých dospělých, kteří už hračkám dávno odrostli. Rozsáhlá expozice čítá více než 1000 exponátů s nevšedními unikáty, jakým je robomiminko, které pomáhá studentům s přípravou na rodičovství. Kromě moderních i starožitných panenek si v muzeu také prohlédnete plyšáky, dřevěné hračky, pokojíčky pro panenky, fotografie a dětské kočárky.V historické mačkárně Korálek se dozvíte a vlastnoručně vyzkoušíte co obnáší sklářské řemeslo a jak se dělá vinutá perle.Výroba vinutých perlí je tajemství, které se ve zdejším kraji předává z generace na generaci více než 250 let. Perly se vytvářejí pomocí kahanu a drátku, na který se roztavené sklo navíjí. Vaši návštěvu je však dobré ohlásit předem, aby se mohla dostatečně roztopit mačkářská pec. Ideálním výletním místem je také Zoo Liberec, která jako jediná u nás chová bílé tygry. Nejstarší zoologická zahrada v České republice se chlubí 173 druhy zvířat z nichž mezi nejstarší chované patří zástupci ptačí říše. Pro děti je připravená kontaktní zoo, kde si mohou některá zvířátka přímo pohladit. Adrenalinovým zážitkem bude pro děti bobová dráha v Janově nad Nisou. Raritou janovské dráhy je karusel, ve kterém se s vámi bob otočí o 450 stupňů. Pohodlné boby s gumovými kolečky jsou bezpečné a velmi snadno ovladatelné. Patříte-li k bikerům, kteří k tomuto sportu vedou také své děti, zkuste je vzít na Singltrek pod Smrkem. Přírodní stezky se vinou se úbočím hory Smrk, nejvyšší hory české části Jizerských hor. Nikdy nevedou dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Jízdu, po úzkých stezkách, které se vlní mezi stromy, malí cyklisté určitě zvládnou bez problémů a budou z ní nadšeni.
 
2. DinoParky Vyškov, Plzeň, Ostrava
dinoparkNěkteří malí paleontologové zbožňují věk dinosaurů a dovedou vyjmenovat celé řády i čeledi těchto prehistorických tvorů. „Návrat do pravěku“, kde mohou brontosaury a tyranosaury spatřit na vlastní oči jim hravě umožní dinoparky ve Vyškově, Plzni a Ostravě. V Dinoparcích na vás čekají pohyblivé a ozvučené modely dinosaurů v životní velikosti z období Tirasu, Jury a Křídy. Největším z nich je apatosaurus měřící 23 m. Na paleontologickém hřišti mohou děti odkrývat dinosauří kostru. Malý pavilon Cesta do minulosti Země nabízí pohled na reálné artefakty z dávných dob od starohor až po dnešní věk. Uvidíte skutečného třetihorního škorpiona, otisk křídel pravěkých vážek nebo fosílie přesliček nalezených na našem území. Unikátem světového významu je živý druhohorní strom Wollemia nobilis. Pravěká borovice rostla na Zemi před 175 miliony let. Do dnešních dnů se zachovalo pouze 39 exemplářů. Do dinoparku mohou bez problémů přijít rodiče s kočárky a imobilní návštěvníci.
 
Tip: Pokud se vaše děti zajímají o poznávání druhohor a v Dinoparku už jste byli, vyzkoušejte další místa, kde se příznivci pravěku mohou o paleontologii dozvědět víc. Prehistoric park ve Chvalovicích nabízí výlet do minulosti v podobě 50 modelů pohyblivých dinosaurů. U každého dinosaura najdete tabulku se základními informacemi o velikosti, výskytu a nalezištích fosilií. V expozici je i koutek, kde se mohou děti posadit na dinosauří mládě nebo si zahrát na paleontology při objevování a poznávání kosterních pozůstatků. V brněnském Moravském zemském muzeu navštivte Pavilon Anthropos, kterému vévodí rekonstrukce mamuta. Expozice „Morava lovců sběračů“ vás zavede na počátek lidského věku. Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku nabízí všem zájemcům pohled do pravěku skrze malířovy obrazy. Akademický malíř a ilustrátor světového věhlasu Zdeněk Burian je spojen s odvěkou touhou člověka po poznání pravěku. S paleontologem Josefem Augustou spolupracoval na mnoha rekonstrukcích pravěkých zvířat a prehistorických krajin. Známé jsou zejména jeho obrazy dinosaurů, mamutů i prvních lidí.
 
ZOO Dvůr Králové – prohlídka safaribusemSny z dětství o dobrodružných výpravách mezi divoká zvířata, které jen chabě naplnil sobotní výlet do zoologické zahrady, si můžete splnit dnes, anebo ono dobrodružství poskytnout alespoň svým potomkům, pro které bude jízda mezi volně se pasoucími stády zeber a antilop nezapomenutelným zážitkem. Zoo ve Dvoře Králové má mimo běžné projížďky safarivozem přichystané také zážitkové programy, ve kterých se mezi volnými zvířaty projede jen vaše rodina. Odborný výklad vám poskytnou vyškolení řidiči. Právě Zoo Dvůr Králové se chlubí největší kolekcí afrických zvířat v Evropě. Domov tu však získalo téměř dva a půl tisíce živočichů, kteří mají svůj původ v dalekých zemích a na mnoha kontinentech světa. Jeden z pavilonů je věnován vzácné okapi, kterou chová Královédvorská Zoo jako jediná ve střední Evropě. Další oblíbenou expozicí je originálně řešený Ptačí svět, kde pláci volně poletují.  
 
Tip: Jestliže budete mít u dětí se zvířátky úspěch, zkuste je vzít také do Obřího akvária v Hradci Králové, největšího sladkovodního akvária.  Žije zde 500 kusů ryb z Jižní a Střední Ameriky, z nichž některé váží až 23 kg. Každý čtvrtek odpoledne zpestří prohlídky potápěč krmící ryby z ruky. Nedaleká pevnost Josefov malé návštěvníky zaujme netradiční prohlídkou obranného komplexu při světle svíček. Budete mít také příležitost poznat tvrdý úděl vojáka, který se musel naučit znát pevnost dokonale i potmě. Komu se podzemní prostory zalíbí, může se vydat na hrad Pecka, kde ve sklepení najde středověkou mučírnu s rozličnými nástroji tortury od skřipce až po španělskou botu. Útlocitné povahy ocení spíše překrásný výhled na okolní krajinu. Sportovní vyžití nabízí dětem nedaleký Baby park v Janský Lázních. Dětem pod 140 cm byl dosud přístup do lanových parků zapovězen. Baby park je určen dětem od 100 do 140 cm výšky. Děti jsou jištěny bezpečným samojistícím zařízením.   
 
techmamnaV Techmania science center naleznou vaše děti i vy odpovědi na otázky typu: co se s vámi stane, když okusíte 200 000 voltů, jak zažít viditelný projev neviditelného a nebo za jak dlouho otevře zloděj váš trezor. V expozici Edutorium najdete více než 60 interaktivních exponátů. Manipulací s nimi odhalíte, jak a proč věci fungují. Uvidíte například, co se děje ve vzduchoprázdnu, objevíte přitažlivost magnetů, nahlédnete do mikrosvěta, budete experimentovat se zvukem, pohrajete si s barvami a uvidíte, zde se necháte oklamat optickými iluzemi. Top secret nabízí návštěvníkům možnost nahlédnout do světa špionů. Co všechno musí špion umět? Vydejte se na tajnou misi, při níž si vyzkoušíte, zda byste byli schopnými tajnými agenty. Pochopíte, jak fungovala záhadná Enigma, pokusíte se proklouznout letištní kontrolou nebo rozpoznat otisky prstů. Hlavolamy, hračky a hříčky s vědeckou tematikou v expozici MáToHáček pobaví, zaujmou a pomohou vám odhalit některé fyzikální zákony. Ti nejmenší si mohou zahrát na rybáře, složit barevného kohouta nebo postavit věž z kostek.
 
Tip: V Plzni budou mít děti radost také z návštěvy Muzea strašidel, které se zaměřuje zvláště na strašidla plzeňského regionu, nebo zoologické zahrady jejíž součástí je statek Lüftnerka s domácími zvířaty, která si mohou děti pohladit. Sportovní výkon v podobě výstupu na hrad Radyně bude odměněn expozicí tajemných bytostí ve věži. Za romantikou Divokého západu se vydejte 20 km jihozápadně od Plzně do Halter Vally v Dnešicích. Kromě prohlídky stylových staveb a postaviček kovbojů, šerifa, indiánů a tanečnic si může každý vyzkoušet řadu dovedností, které patřily ke každodennímu životu lidí v americkém pohraničí. Pro děti je připravena soutěžní stezka “Za poznáním divokého západu“, kde se dozvědí jak vypadalo typické město v dobách osidlování amerického západu. Fanoušci železnice a vlakových modelů by si neměli nechat ujít druhé největší modelové kolejiště České republiky v obci Vrčeň. Muzeum se pyšní 90 lokomotivami se 170 vozy na 147 metrech kolejí, modelem lanové dráhy a věcmi z opravdového železničního provozu (uniformy, trubky, dobové listiny, průkazy, jízdenky...atp).
 
Tarzanie2Svět v korunách stromů je tím pravým místem pro zábavu a aktivní odpočinek celé rodiny. V největším lanovém centru České republiky najdou sportovní vyžití malí i velcí. Dlouhé lanovky nad řekou, vertikální překážky, skoky, žebříky, sítě, pavučiny, lávky a další překážky, které jsou zavěšeny na stromech ve výšce 4 až 12 metrům nad zemí můžete zdolat pomocí několika tras různých obtížností. Dětem jsou věnovány dvě speciální trasy. Trasa Junior, určená zejména rodinám s dětmi, které dosahují výšky větší než 120 centimetrů. Děti starší 10 let mohou na trasu i samostatně za předpokladu, že při nácviku zvládnou způsob jištění. Pro nejmenší lezce je připravena dětská trasa se speciálním samojistícím systémem, které zajišťuje bezpečné jištění dětem od 100 cm výšky. Děti musí zvládnout lehčí překážky ale také pětimetrovou pavoučí síť.
 
Tip: Aktivní odpočinek také nabízí Aquapark Olešná s tobogány, houpacím bazénem nebo divokou řekou dlouhou 23 metrů (čtvrtá nejdelší v Evropě) a dalšími vodními atrakcemi – zvonem, ježkem, stříkacím nosorožcem Bubu či stěžněm s plachtou, který dotváří iluzi lodi.
Muzeum Tatra Kopřivnice ocení příznivci vůně benzínu. Především kluci a tatínci si užijí prohlídku motorů, sportovních letounů a osobních i nákladních aut značky Tatra. V nedaleké Ostravě se můžete vydat do drobného světa miniatur Miniuni, které vám poskytne pohled na významné památky Evropy v měřítku 1:25. Ostravská zoologická zahrada v blízkém lesoparku je také vyhledávaným dětským cílem. Zahrada chová 270 druhů zvířat z nichž nejcennější jsou vzácné druhy lemurů.
 
sikluv-mlynŠiklův Mlýn, nedalekoobcí Olešínky a Zvole nabízí zábavu pro celou rodinu. Areál vznikl z původních potlachů, které se zde konaly na počátku devadesátých let. V Šiklově mlýnu se setkáte s kovboji, indiány a desperáty. Vyzkoušet si můžete divokou jízdu na elektrickém býku, nebo se naučit country tance. Uvidíte drezúry koní pro filmové i kaskadérské účely a nakonec se budete moci na koni svézt. V amfiteátru je k vidění show s bohatým programem, kde můžete zhlédnout scény z Divokého západu.
 
Tip: V těsné blízkosti Šiklova mlýna se nachází strašidelný zámek Draxmoor s ozvučenými a pohyblivými modely ježibab, draků a jiných pohádkových bytostí. Kulturnější a možná napínavější zábavou bude nejen pro děti hledání soch žďárského umělce Michala Olšiaka, který tvoří svá umělecká díla z betonu a rozmisťuje je na různá místa v okolí Žďáru nad Sázavou. Mohutné sochy zvířat i tvorů z říše fantazie najdete například v Hamrech nad Sázavou (Harmoň, mamut, kůň), Škrdlovicích (hroši), Račíně (rak), Třech Studních (výr), Obyčtově (želva) a Žďáru (Mamlas). Pokud patříte mezi obdivovatele nejrůznějších rekordů a kuriozit, vyrazte do Pelhřimova. V Muzeu, které se českými rekordy zabývá, naleznete například funkční kytaru ze sirek, kancelář v nákupní tašce nebo nejmenší jízdní kolo. Po městě je také rozmístěno několik expozic, ze kterých je vytvořena tzv. procházka českou knihou rekordů.
  
7. Historická vesnice Botanicus Ostrá
botanicus ostraV historické vesnici Botanicus, poblíž Lysé nad Labem si můžete vyzkoušet řemesla našich předků – výrobu svíček, mýdla nebo provazů. Děti také rády brousí kameny, vozí se v ručním výtahu nebo se nechávají natahovat na skřipec. Jedním z kouzel historické vesničky jsou také rozlehlé bylinné zahrady, kde se pěstují nejen desítky druhů bylinek, ale i množství středoevropských druhů zeleniny a okrasných květin. Na děti čekají v zahradách tři jednoduchá bludiště.
 
Tip: Pokud se dětem v historické vesničce líbilo, mohou si prohlédnout nedaleké skanzeny v Přerově nad Labem, nebo Kouřimi. Zajímavé je také skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka ve kterém ještě v 80. letech 20. století žila poslední obyvatelka, paní Holubová, která byla nakonec nucena přestěhovat se do domova důchodců. Za historickými hračkami se s dětmi vypravte do Benátek nad Jizerou – ve zdejším zámku uvidíte panenky, autíčka, koňská spřežení a parní stroje, domečky a pokojíčky pro panenky zařízené do nejmenších detailů. Pěkným nevšedním zážitkem může být i jízda historickým parním vláčekem. Jednou z nejvyhledávanějších je Kolínská řepařská drážka, nejstarší dráha na svoz řepy. Vedla z Kolínského cukrovaru až do Jestřabí Lhoty a prvních 8 tun řepy vagony přepravily již roku 1894.
 
merkurPřipomenout si chvíle dětství, kdy jste si hrávali se svou oblíbenou stavebnicí a ukázat ji také svým dětem můžete v Polici nad Metují, kde se stavebnice vyráběla od roku 1920. Důkazem, že Merkur se může stát celoživotní zálibou je dílo pana Jiřího Mládka, který ze stavebnice postavil „Ocelové Město“, podle stejnojmenného románu J. Verna. Sestavit si ze stavebnice konstrukci podle vlastní fantazie mohou vaše děti v interaktivním koutku, kde na jejich ruce čekají šroubky, matičky a ocelové plíšky. Příznivce modelové železnice potěší velké kolejiště Merkur a sbírka historických i současných vláčků.
 
Tip: Za slunného počasí na vás udělá nezapomenutelný dojem procházka po Adršpašském skalním městě. Do nitra skal proniknete gotickou brankou, která si zahrála v nejednom filmu a pak vás čeká rozsáhlý labyrint skalních věží a soutěsek, mezi nimiž se proplétá řeka Metuje. Okruh adršpašskými skalami není fyzicky náročný, děti si však určitě nenechají ujít plavbu na lodičce. Severně od České Skalice se nachází Babiččino údolí, dějiště románu Boženy Němcové, Babička. Ukažte svým ratolestem Staré bělidlo, Viktorčin splav, pomník Babičky s dětmi a Ratibořický zámek. Každoročně začátkem června se v zámeckém parku koná akce „Oživení postav z Babičky“, která dětem přibližuje románové postavy. Netradiční zkušeností bude pro děti návštěva včelí farmy, kde se dozví vše o životě včel a výrobě medu. Za vidění také stojí zámek v Novém Městě nad Metují, nebo romantické údolí Peklo s výletní restaurací Bartoňova útulna, kterou zdobí čertovské motivy. Pohádkovou budovu útulny, stejně tak jako přestavbu zámku v Novém Městě, navrhl architekt Dušan Jurkovič, který také do zámecké zahrady přenesl postavy trpaslíků Matyáše Bernarda Brauna až z Lysé nad Labem.

 
slamakNa rozsáhlé louce nedaleko Hrubé skály najdete zábavní areál nabízející netradiční možnosti využití volného času. Na hřišti děti potěší nejrůznější prolézačky a houpačky. Vyzkoušet si svoje motorické schopnosti mohou také na provazové pavučině nebo vzduchových trampolínách. Spousta atrakcí je zbudována ze slámy; stojí tu obrovský hrad s množstvím chodeb a chodbiček na prolézání, pirátský koráb, vlak, sochy nebo bludiště. Na velkém pískovišti čeká na děti rýžování českých granátů. Zejména víkendy ve Šťastné zemi jsou věnovány zábavním programům – hraje se tu loutkové divadlo, připraveny jsou nejrůznější hry a dílny.
 
Tip: Nedaleká skalní města by neměla uniknout vaší pozornosti. Procházka labyrintem Besedických skal určitě zaujme vás i vaše děti. Uprostřed skalního města objevíte tajnou modlitebnu Českých bratří se znakem kalicha, ve které se roku 1634 protestanti ukrývali. Hruboskalské skalní město je jedním z nejznámějších. Na pískovcových skalách stojí zámek, žijící v letní sezóně programem Poznej středověk, který vás i s dětmi rychle vtáhne do děje. Dalším nesmazatelným zážitkem bude pro děti návštěva Drábských světniček, původně pevnosti z níž se do dnešních časů dochovaly pouze zbytky místností vytesaných ve skalách, které se ovšem dají „beztrestně“ prolézat. A prozkoumávat skály můžete i zevnitř – v Klokočských skalách se nalézá jeskyně Postojna, jediná veřejnosti volně přístupná podzemní prostora. A pokud počasí nepřeje venkovním procházkám, uchylte se na hrad Staré Hrady, který nabízí hned dva pohádkové okruhy pro děti, nebo ojedinělou expozici pro dospělé dokumentující život za císaře pána Františka Josefa I. Kdo by neznal loupežníka Rumcajse z Jičína! Právě tam můžete navštívit jeho ševcovskou domácnost, dokládající Rumcajsův život v době, kdy ještě býval počestným občanem jičínským.

 
10. Expozice Příběh Pražského hradu
Chrám sv. VítaVýstava Příběh Pražského hradu v gotickém podlaží Starého královského paláce, vypráví příběh hradního areálu i lidí s ním spojených – od panovníků a prezidentů přes šlechtice a dvořany, proslulé umělce, stavitele, architekty či vědce až po řemeslníky a služebnictvo. Je to příběh, který v sobě nese tajemství věčného odpočinku nejvýznamnějších českých panovníků a světců, místo ochraňující české korunovační klenoty, Svatovítský poklad či sbírkové předměty dochované z dob minulých, ale také důstojné sídlo prezidenta České republiky. Speciální prohlídkový program pro děti je jedním ze základních doprovodných programů expozice. Děti se stanou přímými účastníky Příběhu prostřednictvím zvláštních úkolů, k jejichž úspěšnému splnění je nezbytné absolvovat i procházku Hradem.
 
Tip: Na Pražském hradu s dětmi navštivte ještě Muzeum hraček, sbírku starých unikátů z Evropy a Ameriky. Na Smíchově v obchodním komplexu Anděl City vznikla největší modelová železnice v České republice Království železnic. Kromě vlaků, které věrně představují modely českých lokomotiv, se zde prohánějí i zmenšené automobily. Provoz se řídí digitálně pomocí počítače. Malí i velcí návštěvníci mohou obdivovat mnoho detailů, včetně střídání ročních dob v krajině. V Tróji neunikne dětské pozornosti známá Zoo, podle magazínu Forbes sedmá nejlepší zoologická zahrada na světě. Pro děti je připravena speciální expozice Zvířata kolem nás, ve které mohou pozorovat zblízka života ježků a mravenců v prosklených pelíšcích a mraveništi, ale i ptáků přímo ve voliéře. V piknikové zóně se ocitnete přímo mezi marami nebo klokany. Adrenalinové zážitky z rychlé jízdy poskytuje Bobová dráha Prosek. Díky automatické brzdě mohou děti jezdit samy již od 8 let. A protože vozíky jsou pro 2 osoby tak nepřijdou zkrátka ani ti nejmenší. Zábavu i aktivní odpočinek pro celou rodinu najdete v aquaparku v Čestlicích. Děti si užijí Palác pokladů, kde v útrobách vraku pirátské lodi budou zdolávat vlny mořského příboje a rodiče mohou relaxovat ve vířivkách, na masážních lavicích nebo v Saunovém světě.
 
Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Halter Valley – to je Divoký západ na Českém západě

Halter Valley – to je Divoký západ na Českém západě

Za romantikou Divokého západu, kde se problémy řešily na místě a pravdu měl ten s rychlejší rukou, se vydejte do westernového areálu Halter Valley asi 20 km jihozápadně od Plzně.

Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Přírodní areál s množstvím atrakcí (trpasličí vesnička, dřevěný hrad, trampolíny, prolézačky), které jsou přátelské vůči životnímu prostředí. Přijeďte s dětmi strávit den v krásném prostředí Českého ráje.

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh hlavního hradního komplexu v ČR a lidí s ním spojených, tedy panovníků a prezidentů přes šlechtice a dvořany, proslulé umělce, stavitele, architekty či vědce až po řemeslníky a služebnictvo, vám představí expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci na Pražském hradě.

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Cesta do pravěku, obrazy života pravěkého osídlení, to i mnoho dalšího od světoznámého malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana láká od roku 1992 děti i dospělé do autorova muzea ve Štramberku.

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce

Strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce

Strašidelný zámek Draxmoor, je historická budova s expozicí strašidel, 3D kinem a nádvořím. Vaše cesta začne krátkým filmem v 3D kině a pak už jdete vlastním tempem po expozici. Můžete se bát, bavit, fotit dle libosti. Na konci trasy na Vás čeká jízda strašidelným výtahem a návštěva podzemí.

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Nedaleko zříceniny hradu Trosky v Troskovicích se nachází muzeum panenek a medvídků. Rozsáhlá expozice čítající více než 1000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci. Expozice svým ojedinělým rozsahem zaujme návštěvníky všech věkových skupin.

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Vypravte se do jiného světa podzemních prostor a nahlédněte do světa netopýrů. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.

Muzeum historických hraček na zámku Benátky nad Jizerou

Muzeum historických hraček na zámku Benátky nad Jizerou

V benáteckém zámku se můžete potěšit největší sbírkou historických hraček v České republice. K vidění jsou nejrůznější hračky z let 1860-1945 z Evropy, Asie i Spojených států amerických.

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Drábské světničky – skalní pevnost v Českém ráji zůstává zavřená (areálem je možné procházet)

Drábské světničky – skalní pevnost v Českém ráji zůstává zavřená (areálem je možné procházet)

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. Vnitřní okruh hradem je dlouhodobě uzavřen. Průchod areálem po červené značce a prohlídka okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je nadále možná.

Šiklův mlýn – westernové městečko ve Zvoli nad Pernštejnem

Šiklův mlýn – westernové městečko ve Zvoli nad Pernštejnem

Srdcem areálu Šiklův mlýn je westernové městečko, které leží v údolí řeky Bobrůvky. Městečko je průběžně rozšiřováno a renovováno tak, aby uspokojilo nároky i toho nejnáročnějšího návštěvníka. I tak na vás ale stále dýchne atmosféra z let dávno minulých, z dob osidlování divokého západu.

Muzeum hraček Praha v budově Nejvyššího purkrabství Pražského hradu

Muzeum hraček Praha v budově Nejvyššího purkrabství Pražského hradu

Expozice mapuje pro malé i velké čtyři století vývoje hraček. Najdete zde např. vláčky, auta, letadla, medvědy, panenky, kuchyňky, dřevěné hračky, ZOO, Barbie, Star Wars nebo roboty. Vše pochází z největší soukromé sbírky na světě pana Ivana Steigera.

Bobová dráha v Janově nad Nisou

Bobová dráha v Janově nad Nisou

Přijeďte si vyzkoušet nevšední, mimořádně atraktivní, ale za každých okolností bezpečný zážitek. Nová bobová dráha v Janově nad Nisou je skvělou atrakcí a vzrušujícím zážitkem pro aktivní využití volného času pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Singltrek pod Smrkem – první síť singltrekových stezek v ČR

Singltrek pod Smrkem – první síť singltrekových stezek v ČR

Singltrek pod Smrkem je první síť singltrekových stezek v ČR navržená pro maximální prožitek z jízdy na kole a s respektem k přírodě. Singltrek respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě.

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Miniuni – Svět miniatur Ostrava (areál uzavřen)

Miniuni – Svět miniatur Ostrava (areál uzavřen)

Uzavřeno! Unikátní svět miniatur, ostravské Miniuni, se od prosince 2018 uzařel návštěvníkům z důvodu přesunu expozice do jiných prostor. Nově by se mělo otevřít u Slezskoostravského hradu, kdy přesně k tomu dojde není známo. V roce 2022 není Miniuni přístupné.

Aquapark Čestlice – Aquapalace Praha

Aquapark Čestlice – Aquapalace Praha

Chcete si užít den plný sportu, zábavy a relaxace? Navštivte s rodinou, přáteli či kolegy největší aquapark ve střední Evropě – aquapark Čestlice – s nabídkou úžasného vodního světa a saun, nádherného SPA a moderního fitness. Ve vodním světě vás čeká spousta zábavy ve třech tématických palácích.

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Nechte se unést zpět do doby císaře Josefa II. při prohlídce tajuplných podzemních prostor.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka

Chcete poznat způsob, jakým nemajetní lidé dříve řešili své bydlení? Nabízíme vám prohlídku skalního obydlí ve Lhotce u Mělníka, které je dokladem neobvyklých konstrukčních metod. Můžete si zde prohlédnout vytesaný skalní byt, ale také celé hospodářské prostory.

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých i světových rekordmanů.

Hrad Pecka – perla Podkrkonoší

Hrad Pecka – perla Podkrkonoší

Přijďte si prohlédnout perlu Podkrkonoší ležící uprostřed tohoto nádherného kraje, hrad se zajímavým názvem Pecka. Z hradní vyhlídky si tak můžete v plné kráse prohlédnout centrální masív Krkonoš se Sněžkou a Černou horou či nejvyšší bod regionu, vrch Zvičina (671 m n.m.).

DinoPark Ostrava – pravěký svět na dlani

DinoPark Ostrava – pravěký svět na dlani

Přemýšlíte, kam s dětmi na výlet? Navštivte zábavný a vzdělávací park určený dětem všech věkových kategorií. DinoPark Ostrava se nachází 13 km od centra Ostravy mezi Orlovou a Doubravou. Na ploše 35 ha je 70 modelů druhohorních zvířat v životních velikostech a nově uvidíte i roztomilá mláďata.

Komplex aquaparků Olešná – relaxace pro volné chvíle

Komplex aquaparků Olešná – relaxace pro volné chvíle

Moderní relaxační centrum Aquaparků Olešná je umístěno v ideálním prostředí přehrady Olešná ve Frýdku-Místku s výhledem na panorama Beskyd a Lysou horu. Areál nabízí návštěvníkům možnost rekreace a relaxace pro volné chvíle v krytém aquparku. Součástí komplexu je ale také letní aquapark.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Bobová dráha Prosek – 1. bobová dráha v Praze

Bobová dráha Prosek – 1. bobová dráha v Praze

Bobová dráha na Proseku nabízí zábavu po celý rok! Zkuste se v nerezové dráze řítit rychlostí až 62 km/h nebo se pouze plížit "vyhlídkovým" tempem. Regulaci rychlosti vám umožní brzdová páka, takže zvolené tempo je pouze na vás.

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.

Včelí farma Rokytník

Včelí farma Rokytník

Včelí farma není v Česku až zas tak obvyklá. Proto máte unikátní příležitost, jednu takovou navštívit. Všude budete cítit omamnou vůni medu a domů si jistě odvezete nejednu sklenici a možná také hřejivou medovinku. Včelí farma Rokytník se zabývá chovem včel na území CHKO Broumovsko.

Další aktuality