ÚvodAktualityVe Zlatých Horách probíhá Mistrovství světa v rýžování zlata
Zdroj foto: FB World Gold Panning Championships 2024
Kultura

Ve Zlatých Horách probíhá Mistrovství světa v rýžování zlata

  • 20. srpna 2024
Novodobí zlatokopové z celého světa měří od 19. do 24. srpna 2024 ve Zlatých Horách na Jesenicku své umění v rýžování zlata. Do Zlatých Hor se MS v rýžování zlata vrací po 14 letech! Přijďte si užít unikátní zážitek a staňte se svědky napínavého závodu, kde se nejlepší zlatokopové z celého světa utkají o titul mistra světa. Závody se odehrávají v areálu Zlatokopeckých srubů.
Jako z pohádky zní i název skanzenu, který leží asi 2 km od Zlatých Hor směrem na obec Ondřejovice – Údolí ztracených štol. Najdete tu funkční repliky středověkého zlatorudného mlýnu a stoupy. Město Zlaté Hory vzniklo kolem roku 1224 jako hornická osada na rýžovištích. Jeho založení připomínají každý rok letní městské slavnosti Zlaté dny (konané v červenci) a rýžování zlata O putovní zlatou pánev starosty města. V některých letech se zde navíc koná Mistrovství České a Slovenské republiky či Mistrovství Evropy v rýžování zlata. V roce 2024 přivítal zlatohorský areál dokonce Mistrovství světa, které zde probíhá po dlouhých 14 letech, a to od 19. do 24. 8. 2024.

rýžování zlataDo Zlatých Hor na Jesenicku se sjela světová elita zlatokopů z celého světa. Během závodů uvidíte přes pět set závodníků vybavených rýžovacími pánvemi, zlatá zrnka se kromě samotných soutěžících snaží zachytit také členové jejich doprovodu z více než dvaceti zemí z pěti kontinentů. Přijďte se podívat na zručnost moderních zlatokopů při extrahování malých kousků cenného zlata, zvaných zlatinky, z písku. Mistrovství světa v rýžování zlata probíhá v malebném prostředí Údolí ztracených štol, kde byla vybudována replika zlatorudného mlýnu, stoupy na drcení rudy a dřevěné sruby.

Kromě samotné zajímavé práce zlatokopů můžete do Zlatých Hor dorazit také za pěknou muzikou. Každý večer zhruba od 18. hodin začínají hrát folkové a country kapely z Česka i Evropy. Těšit se můžete například na Lady Birds, Hudbu z Marsu, Vojtu Kiďáka Tomáška, Yes Blues, Janko Kulicha ze Slovenska anebo kapelu Rendex ze Švédska. S historií okolního kraje, s kilometry zavalených starých dolů, kde se téměř tisíc let těžilo zlato a s průběhem čarodějnických procesů vás seznámí zlatohorské muzeum.
 

Dlouhá historie rýžování zlata ve Zlatých Horách

ZlatoO začátcích dolování v okolí Zlatých Hor se nedochovaly žádné písemné zprávy ani archeologické nálezy. Za pravděpodobné lze považovat získávání zlata rýžováním a jílováním podél místních toků v 10. a 11. století. Po vyčerpání těchto sekundárních zdrojů zlata se ve 13. století přešlo k dolování v pevné hornině v oblasti Marie Pomocné. Následně byly objeveny i bohaté zlatonosné rudy na Starohoří. Tím byl dán základ dvou velkých revírů, v nichž pak probíhala těžba ve 14. století doložena prvními písemnými zprávami. Největšího rozkvětu dosáhla těžba v 16. století, kdy v prostoru rýžovišť za městem byly v letech 1590 a 1591 nalezeny valouny zlata o hmotnosti 1, 38 kg a 1, 78 kg. Poté následoval úpadek těžby a následné pokusy o její obnovení již nikdy nedosáhly dřívější úrovně.
Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor Kultura

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Středověký hornický skanzen na řece Olešnici u Zlatých Hor vám v místě zvaném Údolí ztracených štol nabídne k prohlídce repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji.

Hornická naučná stezka ve Zlatých Horách Příroda

Hornická naučná stezka ve Zlatých Horách

Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo 10 vyhlášeno za kulturní památky. Na jednotlivých zastaveních se seznámíte s příklady těžby sedimentů i primárních rud a jejich úpravou, od nejstarších až po novodobá díla.

Městské muzeum Zlaté Hory Kultura

Městské muzeum Zlaté Hory

Muzeum hornictví, čarodějnických procesů a historie ve Zlatých Horách a okolí. Zlatohorsko je kraj, jehož tvář poznamenalo zlato, kraj kde poznáte tajemství středověkých štol a hradů, hrůzy čarodějnických procesů, války evropských velmocí, přírodu doby ledové i romantiku lidových roubených domků.

Další aktuality

Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

Podzimní festival duchovní hudby se v Olomoucí koná od 17. 9. do 23. 10. 2024. Posluchačům nabídne koncerty v historických a zároveň akusticky pozoruhodných prostorách duchovního, společenského a kulturního života Olomouce.
18. září 2024 17:00
Kultura, Olomoucký kraj

Zámek Plumlov zvítězil v soutěži veřejných sbírek

Soutěž veřejných sbírek Máme vybráno již zná svého vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější se pak stala sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Soutěž tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.
13. září 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Spanilá jízda veteránů Trofeo Niké pozdraví Radegasta i děda Praděda – pro rok 2024 zrušeno

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké letos zamíří na území tří moravských krajů: Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského. Kolona více než 30 historických vozidel, vyrobených mezi lety 1917–1986, mj. vyjede po vlastní ose k Horskému hotelu Tanečnica na Pustevnách nebo k hotelu Ovčárna na Pradědu. Letošní, již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké, se pojede jako memoriál legendárního automobilového závodníka Karla Lopraise u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin.
10. září 2024 12:00
Zážitky, Olomoucký kraj

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti – pro rok 2024 zrušeno

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 14. a 15. září 2024 už po 42. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
9. září 2024 16:00
Kultura, Olomoucký kraj

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
2. září 2024 7:15
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj