Úvod > Aktuality > Ryby, slavnosti, kuriozity a putování k rybníkům kolem Blatné
Gurmánská turistika

Ryby, slavnosti, kuriozity a putování k rybníkům kolem Blatné

  • Vydáno20. června 2018
Budete se koncem června toulat po jižních Čechách, Pošumavím nebo Šumavou? Pak se v sobotu 23. června zastavte v Blatné na Rybářských slavnostech. Určitě nebudete zklamaní: pochutnáte si na rybích specialitách, můžete se zajít podívat na zámek a ještě poznat tajemství zdejších rybníků.
Součástí slavností totiž bývá putování kolem Blatné, krásnou krajinou mlhavých blat, prašných cest a listnatých ostrůvků uprostřed polí. A hlavně kolem zdejších rybníků, protože Blatensko je kraj prastarých rybářských tradic. Rybářské slavnosti jsou jejich každoroční připomínkou.
 

Rybářské slavnosti pro milovníky dobrot a zábavy

Hlavní část programu Rybářských slavností se v sobotu 23. června odehrává v areálu sádek společnosti Blatenská ryba a na nádvoří vodního zámku Blatná. Obě místa od sebe dělí jen pár desítek metrů, rozhodně tu nezabloudíte. Co vás čeká a na co se můžete těšit? Prim hraje jarmark s ukázkami tradičních řemesel, prodej ryb a čerstvé rybí speciality za úměrné ceny, navíc vstup je zdarma a organizační zajištění slavností bývá každý rok perfektní.

Vše začne v 9.45 průvodem s tradičním rituálem požehnání blatenským vodám a českým kaprům na zámeckém mostu. Během dne se můžete vypravit na exkurze do zpracovny ryb, pro děti jsou nachystané soutěže s rybářským zaměřením, kromě toho na nábřeží budou probíhat hasičské soutěže a přehlídka loveckých psů. Zámek zaplní kejklíři a praktické ukázky toho, jaké pokrmy lze připravit z tuzemských sladkovodních ryb. Před létem se vám budou hodit i ochutnávky různých druhů grilovaných ryb a ukázky správného zpracování kapra včetně filetování. Pokud se o krajině kolem Blatné a zdejších rybářských tradicích chcete dozvědět něco víc, můžete být svědky představení dalších dílů knihy Rybníky na Blatensku. K tomu bude samozřejmě celý den hrát hudba, večer bude patřit plzeňské skupině Kabát revival a příbramské kapele Zapo. K odpočinku od rušného programu bude sloužit zámecký park se stády velmi krotkých daňků.
 

Blatenské rybníky

Strašil, Pátek, Nadýmač, Vůsí, Smyslov, Vlasatka, Chmeličný, Hubenov – to je jen zlomek ze jmen stovek rybníků kolem Blatné. Většina z nich vznikla v 15. a 16. století, za zlatého věku českého rybníkářství. Ačkoli jsou vesměs dílem lidských rukou, vypadají, jako by tu byly odjakživa. Na výlet po jejich březích, blízkých vesničkách, přes pole a louky se můžete vydat pěšky i na kole nebo koloběžce; kde si je půjčit vám poradí na infocentru v Blatné. Krajinou vás povedou dobře značené turistické stezky, odměnou pak je řada míst s dalekými výhledy na Šumavu či Brdy. Za pozornost stojí i několik naučných stezek a kuriozit: zastavte se třeba u kadovského viklanu, obětního kamene nebo ve Slatině u nejtěžších slunečních hodin v Česku, zajděte se podívat za kamennou bábou k Velkému bezděkovskému rybníku anebo na Čertovy náramky!

Pokud se chcete vykoupat, k rekreaci jsou vyhrazené rybníky Milava u Velké Turné, Ostrý velký u Blatenky a Hadí u Vrbna. Ostatní rybníky slouží především k chovu ryb, ale většinou i u nich najdete hezká místa k osvěžení. Anebo se zastavte na blatenském koupališti; ze slavností to k němu také není daleko.
 

Víte, že…?

  • V době Karla IV. bylo v Čechách třikrát více rybníků než dnes, nejvíc kolem Blatné a Poděbrad. Většina známých velkých rybníků na Třeboňsku a kolem Hluboké nad Vltavou je o sto až dvě stě let mladší.
  • Čeští kapři se jako vzácná lahůdka odedávna vyváželi do ciziny. Staré císařské silnici (dnes E 49) z Českých Budějovic do Plzně se dokonce kvůli hustému provozu povozů s rybami říkalo Fischerstrasse, rybářská silnice. Cesta k obchodníkům do Chebu trvala necelý den, ryby se pak zotavily v sádkách a pokračovaly dál do Německa.
  • Největším rybníkem lnářsko-blatenské rybniční oblasti je Labuť, ležící asi pět kilometrů severovýchodně od Blatné mezi obcemi Myštice a Chobot. Asi nejznámějším, nejfotogeničtějším a nejnavštěvovanějším rybníkem je Velká Kuš mezi Blatnou a Kadovem; je to také jeden z mála rybníků, kde najdete ostrov.
  • Motivy rybníků a ryb z Blatenska se dají najít například na obrázcích Mikoláše Alše, jehož maminka pocházela z hájovny u hráze rybníka Pálence.
  • Na velkostatku ve Lnářích začínal jako lesní příručí akademický malíř Stanislav Lolek, kterému učarovala zdejší krajina a zachytil ji v mnoha obrazech a kresbách; určitě budete znát jeho ilustrace k Těsnohlídkově Lišce Bystroušce.
Blatenská ryba – sportovní rybolov a rekreace

Blatenská ryba – sportovní rybolov a rekreace

Nabízíme rekreantům, letním hostům, dětem a ostatním zájemcům o sportovní rybolov několik možností vyžití. Přijeďte a zažijete skvělou zábavu a vynikající sportovní zážitky!

Jihočeské pivní stezky

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet šest pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na šesti pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámecký park v Blatné

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámecký pivovar a palírna Blatná

Zámecký pivovar a palírna Blatná

První cukrovar a lihovar postavil roku 1885 baron František Hildprandt. Lihovar patří k největším výrobcům a vývozcům ovocných destilátů v ČR, obnovy se dočkal také pivovar, který v návaznosti na tradici rodiny Hildprandtů vaří vynikající blatenské pivo.

Další aktuality

Svět dinosaurů poznáte na DinoExpedici v Českých Budějovicích

Toužíte po dobrodružství, zážitcích a poznání? Vydejte se na DinoExpedici do Českých Budějovic. Na Výstavišti se od 27. ledna do 12. března 2023 s vládci druhohor setkáte v rámci unikátní a ojedinělé výstavy robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech!
Jihočeský kraj | Zážitky

Tradiční průvod maškar opět roztančí Milevsko

V sobotu 18. února 2023 se v Milevsku uskuteční již 161. ročník tradičního masopustního průvodu. Milevský masopustní průvod má tradici od roku 1862 a každoročně se ho účastní několik set masek. Jde o ojedinělou tradici, která u nás nemá obdoby. Milevské maškary jsou zapsány mezi nejvýznamnějšími českými lidovými tradicemi na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Jihočeský kraj | Zážitky

Vlci, jeleni a rysi aneb čím si vylepšit zimní dovolenou na Šumavě

Plánujete zimní dovolenou na Šumavě? Máme pro vás několik tipů, jak ji udělat ještě zajímavější! Není to nijak složité: zařaďte do svých programů výlety za jeleny, rysy nebo vlky. Někam můžete přijet rovnou a bez čekání, jinde budete potřebovat rezervaci, ale ve všech případech vás čeká fantastická podívaná.
Jihočeský kraj | Příroda

Jarní prázdniny 2023 – Jihočeský kraj

Už víte, co s dětmi o jarních prázdninách podniknete? Omrkněte naše tipy z Jihočeského kraje, kam se na jarní prázdniny rozhodně stojí za to vypravit.
Jihočeský kraj | Zážitky