!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Rybářství Hluboká zve na výlovy svých rybníků - lovit se bude Bezdrev, Blatec, Voblánov a Vlhlavský
Rybářství Hluboká zve na výlovy svých rybníků - lovit se bude Bezdrev, Blatec, Voblánov a Vlhlavský
"> "> "> ">
Gurmánská turistika

Rybářství Hluboká zve na výlovy svých rybníků - lovit se bude Bezdrev, Blatec, Voblánov a Vlhlavský

Vydáno 24. října 2019
Mezi tradiční podzimní události patří výlovy jihočeských rybníků. V okolí Hluboké nad Vltavou je celá řada velkých rybničních ploch, které se budou lovit od 26. 10. do 20. 11. 2019. Rybáří zvou širokou veřejnost na čtyři velké výlovy, letos konané na rybnících Bezdrev, Blatec, Voblánov a Vlhlavský. Výlov Bezdrevu se uskuteční od 26. 10. do 1. 11. a jedná se o rybářský svátek s bohatým programem.
rybářství hluboká výlovRybník Bezdrev, náš vůbec druhý největší rybní s rozlohou 424 ha, se loví jednou za dva roky a právě letos přišel jeho čas. Rybáři rozhodí sítě už v sobotu 26. října, ale ty pravé rybářské slavnosti s programem jsou připraveny až na pondělí 28. října 2019. Návštěvníci se mohou těšit na kuchařské show. Po celé hrázi rybníka bude veliký trh, kde se budou prodávat pokrmy z ryb i čerstvě ulovené ryby.  K tanci i poslechu zahraje folková kapela Bonsai č. 3 z Českých Budějovic. Prezentovat se budou rybářské školy z Vodňan a Třeboně.

rybářství hluboká výlovMezi nejzajímavější okamžik patří ráno, v tuto dobu je pohled z hráze na práci rybářů nejatraktivnější. Přípravy na výlov rybníka začínají mnohem dříve, tzv. strojením. Baštýř strojí rybník den až měsíc před samotným výlovem, záleží na velikosti rybníka a výpustního zařízení. Ryba se postupně stahuje do loviště. Den před termínem výlovu rybáři staví nádobí, tzn. přistavují se kádě, brakovnice, nakladač atd. V brzkých ranních hodinách proběhne slavnostní zahájení výlovu dle staré rybářské tradice předáním rybářského práva vedoucímu party.

rybářství hluboká výlovRybáři rozdají síť zvanou nevod, a tím se zahájí zátah. Tažením nevodu pěšáky a hajnými za provázek (tj. lano uvázané za žezlo nevodu) se nabírá ryba v lovišti. Pokud je v něm dostatek ryb, zátah se ukončí a ryba se do nevodu uzavře. Nevod se přitáhne před kádiště a zjadří se (nevod se otevře). Poté rybáři vydávají ušlechtilou rybu (dravce). Začíná vydávání ryby z nevodu (na velkých rybnících mechanickým keserem) na třídící stůl, kde rybáři rybu dotřídí ručně. Ze stolu se pouští do zavěšeného koše na mincíři, naváží se 1q a z koše se ryba vypouští do vertikálního nakladače. To často trvá celý den, dokud je v nevodu ryba. Nakladač rybu vyveze do beden nákladního auta, které směřuje rovnou na sádky či do dalšího rybníka. Na sádkách je ryba po určité době sádkování připravena k prodeji.

Rybářství Hluboká pak bude během listopadu 2019 lovit rybníky Blatec (6. - 7. listopadu), Voblánov (12. - 13. listopadu) a Vlhlavský rybník (18. - 20. listopadu).
Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice.