!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Rumburská loretánská kaple nabízí zimní prohlídky
Rumburská loretánská kaple nabízí zimní prohlídky
"> "> "> ">
Památky

Rumburská loretánská kaple nabízí zimní prohlídky

Vydáno 8. ledna 2020
Návštěvníci rumburské Lorety mohou využít celoroční průvodcovské služby. Zajímavostí je, že jde o nejsevernější dochovanou Loretánskou kapli, která byla postavena v roce 1704. Za kaplí Panny Marie putovali věřící z celé Evropy. Úcta k Panně Marii byla spojena s řadou zázraků, které byly zaznamenány v loretánské pamětní knize. Mimo běžných prohlídek jsou v nabízce Lorety zimní večerní prohlídky a klášterní kostel sv. Vavřince láká do začátku února na proměnlivé scény zdejšího betléma z roku 1922. Aktuálně líčí klanění Tří králů, od konce ledna zobrazí útěk svaté rodiny do Egypta.
Loreta RumburkLoretánská kaple s ambitem v Rumburku je živou sakrální kulturní památkou, která je celoročně otevřená pro kulturní a vzdělávací aktivity. Pravidelné bohoslužby probíhají v loretánské kapli každé poslední úterý v měsíci od 15:00 hod.

Loreta Rumburk je otevřená celoročně od úterý do soboty, od listopadu do března od 9:00 do 16:00 hod., od dubna do října pak od 10.00 do 17.00 hod.

zimní loreta noční prohlídkyZimní večerní prohlídky proběhnou v Loretě Rumburk v úterý 21. 1. 2020. Hodinová komentovaná prohlídka kulturní památky z počátku 18. století nabídne zpěv duchovních písní a podrobnosti o historii loretánské kaple Panny Marie, křížové chodby a poutní kaple Svatých schodů. K vidění bude socha Černé Matky Boží Loretánské, nově restaurované malby v kapli Pražského Jezulátka a kapli Panny Marie Lurdské a výjimečná výzdoba kaple Svatých schodů. Lednové prohlídky doplní prohlídka klášterního betlému a hra na varhany. Rezervace je možná na tel. čísle +420 604 555 922 a e-mailu loreta.rumburk@seznam.cz. Vstupné je 110 a 70 Kč.
 

Klášterní betlém představuje během výstavy různé scény

betlém útěk do egyptaAž do 2. 2. 2020 probíhají prohlídky kostelního betléma v klášterním kostele sv. Vavřince. Betlém je přístupný během otevírací doby rumburské Lorety od úterý do soboty denně v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Klášterní betlém z roku 1922 se staví v kostele sv. Vavřince. Vyřezán byl v orientálním stylu. Na ploše 20 m² se představují figurky od nejlepších řezbářů Šluknovska. Jesličky patří svou rozlohou k největším v regionu.

Klášterní jesličky se během svého vystavení třikrát promění. Scénu narození Páně a klanění pastýřů nahradila od 5. 1. 2020 scéna klanění Tří králů. Od 26. 1. 2020 se vystaví figurky představující útěk Panny Marie, Josefa a Ježíše do Egypta.
Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou zpřístupněny od roku 2013.