Úvod > Aktuality > Rožnov, Příkazy, Veselý kopec nebo Zubrnice: Národní muzeum v přírodě otevřelo všechna svá muzea!
Památky

Rožnov, Příkazy, Veselý kopec nebo Zubrnice: Národní muzeum v přírodě otevřelo všechna svá muzea!

  • Vydáno19. května 2021
Příznivá epidemiologická situace a rozvolňování opatření umožnily otevření všech skanzenů pod hlavičkou Národního muzea v přírodě. Nově tedy jsou otevřeny i Muzeum v přírodě Zubrnice a Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm otevírá interiéry objektů.
skanzen ZubrniceOd úterý 18. května se otevřelo Muzeum v přírodě Zubrnice. Namísto prohlídek s průvodcem čeká na příchozí několik novinek v samostatně přístupných objektech areálu Historické vesnice. Nově mohou návštěvníci zavítat po celý den do otevřeného Kupeckého krámu. Exteriéry Mlýnského údolí jsou nadále přístupné bez omezení, interiér Mlýna Týniště čp. 27 se poprvé otevřev sobotu 22. května a bude přístupný po oba květnové víkendy. Historickou vesnici v Zubrnicích mohou zájemci navštívit, s výjimkou pondělí, po celý týden a to vždy od 9:00 do 18:00 hodin.

veselý kopecMuzeum v přírodě Vysočina návštěvníkům otevřelo expoziční areál na Veselém Kopci včetně přístupných interiérů již 8. května. Památková rezervace Betlém Hlinsko zůstává prozatím uzavřena, a to proto, že není možné procházet objekty volně bez průvodce a zároveň kvůli rozsáhlé rekonstrukci městské kanalizace. Koncem května si však budete moci opět prohlédnout vodní olejnu, která prošla rekonstrukcí včetně nového vodního kola. Za provozu budou zahájeny opravy několika šindelových střech a jedné doškové krytiny, při kterých můžete přímo sledovat zručnost šindelářů a doškařů. Na hlavní prázdninovou sezónu chystá Betlém i nové textové tabulky pro jednotlivé objekty. Budou v českém a anglickém jazyce a zájemcům nabídnou prostřednictvím QR kódů další zajímavosti.

Skanzen PříkazyHanácký skanzen v Příkazích otevřel své brány zájemcům poprvé v sobotu 15. května. Do konce měsíce má otevřeno pouze během víkendů, a to vždy od 10:00 do 16:00 hodin. Uvidíte zde základy, respektive kamenný podklad s hliněnou dusanou vrstvou mlatu, unikátní, téměř pět set let staré roubené stodoly, která bude do areálu Hanáckého muzea v přírodě přenesena ze Skaličky u Hranic. Od června budou jednotlivé roubené části postupně převezeny do Příkaz a stodola se začne na místě kompletovat. S průběhem řemeslných prací se tak můžete seznámit při návštěvě skanzenu.

skanzen RožnovOd poloviny května se plně otevřely i areály Valašského muzea v přírodě, včetně interiérů. Po čtyřměsíční přestávce se muzeum představí v plné kráse! V chalupách přivítají návštěvníky tetičky a demonstrátoři, kteří vás provedou po areálu Valašské dědiny. Technické stavby na vodní pohon v Mlýnské dolině ožijí díky zručnosti zdejších mistrů. Samozřejmě bude také otevřen areál Dřevěného městečka. Formou výdejových okének se lze občerstvit a ochutnat valašské speciality. Přístupné jsou opět také stálé expozice v Sušáku, v Domě Pod Strání a Panské sýpce.
Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích (obecně nazývaný "Hanácké skanzen") tvoří památkově chráněná usedlost č. p. 54 s tzv. špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři stodoly.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Mlýnské údolí v Zubrnicích

Mlýnské údolí v Zubrnicích

V malebné malé vsi Zubrnice stávalo na Lučním potoce kdysi dvacet mlýnů a vodních pil. Na dvanácti kilometrech potoka jich stávalo celkem dvacet sedm, ve střední Evropě šlo o naprostý unikát. Do dnešních dnů se zachoval Valšův mlýn, kde najdete i zajímavou expozici.

Další aktuality

Máte rádi lidové zvyky? Národním muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících dnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
Památky

Po stopách dávných Slovanů

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
Památky

Světový den vody 2023: Prohlídky vodáren, jezů a přehrad

Oslavy Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března, jsou tradičně spojeny s množstvím akcí určených pro veřejnost, při kterých je možné navštívit jinak nepřístupná místa spojená s vodou. Užijte si prohlídky vodáren, čistíren, přehrad a dalších neobvyklých míst!
Památky

Zahájení turistické sezóny 2023 – slavnosti, zábava a zážitky ve velkém

Vyberte si podle toho, co vás nejvíc láká. Přitahují vás půvabná historická města? Pak vás zveme na veselé zahájení turistické sezóny do Litomyšle. Líbí se vám české hrady a zámky? Proč tedy nebýt u toho, až se po zimě poprvé otevřou jejich dveře? Máme pro vás i překvapení v podobě prohlídek zámků s květinovou výzdobou. Milovníci zvířat se mohou těšit na zábavný program v Zoo Praha či na dostihy v Chuchli.
Památky

10 tipů na výlety na nejkrásnější tvrze aneb ve stínu i na výsluní

Historické památky ze středověku a dávní strážci našich dějin: to jsou tvrze. Pojďte se podívat, jak různou podobu kamenné staré stavby mají. Některé můžete prozkoumat do nejmenších podrobností, jinde ale slouží jako soukromé domy a obdivovat je budete jen jako krásné stavby, zrcadlící se v hladinách rybníků.
Památky

Poetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny

Zříceniny starých hradů tentokrát necháme dál spát v přítmí lesů a vypravíme se do míst, kde dřímají docela jiné příběhy. S portálem Kudy z nudy vás pozveme mezi zdi starých kostelů, klášterů a kaplí, do torza sýpky či větrného mlýna. A nezapomeňte si foťáky, protože tahle fantastická zákoutí si zaslouží vaši plnou pozornost!
Památky

20 tipů na předjarní výlety na hrady a zříceniny

Když zasvítí sluníčko a jeho paprsky alespoň na chvíli začnou příjemně hřát, je ten pravý čas vyrazit na první téměř jarní výlety! V našich předjarních tipech najdete hrady, které již otevřely své brány prvním turistům, ale i pěkné hradní zříceniny, které jsou volně přístupné. Z některých míst bude touto dobou jedinečný výhled díky dosud bezlistým stromům. Užijte si předjaří pěkným výletem!
Památky

Nejlepší sochy na hraní, focení, sedání a prolézání

Freudovo kanape, lavička se Švejkem, muzikanti, Marťan nebo tajemný komtur, to všechno jsou umělecká díla, která přitahují pozornost – a zároveň lákají k tomu, abyste si je přizpůsobili k obrazu svému. Můžete si přisednout, vyfotit se s některou sochou v objetí anebo si dokonce chvilku odpočinout.
Památky