Úvod > Aktuality > Rožnov pod Radhoštěm o víkendu rozveselí Romská píseň i Anenská pouť
Rožnov pod Radhoštěm o víkendu rozveselí Romská píseň i Anenská pouť
"> "> ">
Zážitky

Rožnov pod Radhoštěm o víkendu rozveselí Romská píseň i Anenská pouť

  • Vydáno19. července 2022
V sobotu 23. července 2022 se uskuteční v Rožnově pod Radhošťem 28. ročník mezinárodního festivalu Romská píseň. Oslava svátku patronky Valašska, sv. Anny, pak připadá na další den, neděli 24. července 2022. Je každoročně spojená s krojovaným procesím z rožnovského farního kostela Všech svatých a pouťovými atrakcemi v areálu muzea.
Program festivalu Romská píseň bude zahájen v areálu Dřevěného městečka v sobotu 23. 7. 2022 od 13:00. Na komorním amfiteátru vystoupí tanečníci a pěvecké soubory z Polska, Slovenska a České republiky, jako například Josef Merstein Jochymczyk, taneční a pěvecký soubor Trialing band, Skupina Imperio z Přerova, Lidová hudba Petra Brinzáka, Brillant orchester Milana Olšiaka a Taneční soubor Máj z Piešťan.

Tradiční krojovaná Anenská pouť se uskuteční v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm v neděli 24. 7. 2022. Program v areálu muzea Rožnov pod Radhoštěm je pak připraven pro návštěvníky po celý den od 9:00 do 18:00 hodin s nabídkou pouťového zboží a atrakcemi. Tradice svatoanenských poutí sahá na Valašsku hluboko do minulosti. Ve Valašském muzeu v přírodě se první Anenská pouť konala v červenci 1945, krátce před vysvěcením kostela sv. Anny. V každoročním procesí čítajícím na 150 krojovaných účastníků lze spatřit historické části krojů a korouhve s náboženskými motivy pocházející přímo ze sbírek Valašského muzea v přírodě.

krojovaný průvodPro děti jsou připravené pouťové atrakce, Finkovy historické houpačky a kolotoče. Kejklíři a akrobati  předvedou vystoupení na paloucích v Dřevěném městečku. Na paloucích vystoupí Kejklíři a akrobati Vlčkovi. Nebude chybět loutkové divadlo Milady Kubicové a flašinetář Henri Noubel. K poslechu zahraje od 13.30 hod. Dechová hudba Rožnovanka. V hlavním programu se na komorním amfiteátru představí Moravský folklorní soubor Ševčík z Ostravy.
 
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.