Úvod > Aktuality > Rozlučte se s Vánoci výstavou Betlém vánoční v Hlinsku
Rozlučte se s Vánoci výstavou Betlém vánoční v Hlinsku
"> "> ">
Kultura

Rozlučte se s Vánoci výstavou Betlém vánoční v Hlinsku

  • Vydáno2. ledna 2020
Naposledy o tomto víkendu můžete vidět vánoční výstavu věnovanou staročeským vánočním zvykům, přehlídce historických i současných betlémů nebo vánoční výzdobě roubených chaloupek v hlineckém Betlémě. Výstava končí už v neděli 5. ledna 2020.
Výstavu s názvem Betlém vánoční můžete navštívit v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku do 5. ledna 2020. Prohlédnete si vyzdobené roubenky a betlémy lidových tvůrců. K vidění je i unikátní mechanický betlém R. Frinty. Expozice vyzdobených roubenek připomíná, jak se dříve slavily svátky v zimním období -  jaké dárky dostávaly děti na Betlémě před 130 lety v mikulášské nadílce, jaké pohoštění se připravovalo pro přadleny nebo jak vypadala oslava Štědrého večera před 100 lety.

V jednom z roubených domků je umístěna i prodejna upomínkových předmětů zásobená výrobky lidových řemeslníků. Do 5. 1. 2020 je otevřeno od 8:30 do 16:00 hodin.

Betlém vánočníPamátková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout domácnosti a dílny tkalce, výrobce hraček, továrního dělníka a ševcovskou dílnu. Ale také expozici věnovanou masopustním obchůzkám a maskám z Hlinecka, které jsou součástí světového nehmotného dědictví UNESCO.
Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Další aktuality

6.10.
2022
Velká pardubická se pojede už v neděli

Velká pardubická se pojede už v neděli

Pardubický kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika