Úvod > Aktuality > Rozloučení s masopustem proběhne 5. března na Betlémě v Hlinsku

Rozloučení s masopustem proběhne 5. března na Betlémě v Hlinsku

Vydáno 4. března 2019 Kultura
V úterý 5. března 2019 se již po sedmé bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Součástí programu bude ocenění nejlepších masek i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
Hlinsko masopustNa Hlinecku má masopust velkou tradici, vždyť vesnické masopustní obchůzky a masky z Hlinecka patří na seznam UNESCO! Nejveselejší bývalo vždy loučení s masopustem, které se vázalo k masopustnímu úterý. Tuto tradici si každoročně připomínají v Hlinsku.

Na cestě hlineckými ulicemi bude děti doprovázet veselá hudba dechové kapely Mrákotínka. Krátká zastávka potěší obyvatele Domova seniorů Drachtinka. Cílem barevného průvodu masek bude památková rezervace Betlém, kde dětský masopust vyvrcholí. Všechny děti budou na Betlémě odměněny tradiční masopustní koblihou a prohlédnou si výstavu Masopust očima dětí. Výstava je složená z výtvarných prací žáků hlineckých škol na téma masopustních obchůzek. V Pickově domě na Betlémě č. p. 178 bude k vidění až do 10. března.

Hlinsko masopustRozloučení s Masopustem bude pokračovat ve 14 hodin před radnicí na Poděbradově náměstí. O zábavu a pozdvižení se již tradičně postarají maškary z hlinecké místní části Blatno a kapela Hlinečanka. Až starosta města povolí maškarám jejich rej a předá jim vládu nad městem, vydá se zástup masek na Betlém, kde proběhne obchůzka mezi jednotlivými roubenkami. Závěr obchůzky bude patřit tradičnímu obyčeji porážení kobyly, které je plánováno na 15:30 hodin. Tím bude pro letošní rok masopustní období ukončeno.

V areálu Betléma, v místní restauraci budou po celý den k zakoupení zabíjačkové speciality, koblihy, medovinkou a jinými dobrotami neodmyslitelně spjatými s masopustním hodováním.
Rozloučení s masopustem v Hlinsku

Rozloučení s masopustem v Hlinsku

Osobitá atmosféra, důraz na tradiční vzhled jednotlivých masek, nespoutané veselí - to vše dělá masopustní obchůzky na Hlinecku něčím nevšedním. Není náhodou, že masopustní obchůzky a masky na Hlinecku jsou zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Skanzen Svobodné Hamry

Skanzen Svobodné Hamry

Obec vznikla ve středověku v blízkosti železárny a patřila k nejstarším střediskům se železářskou výrobou v tomto regionu. Expozice Svobodné Hamry je však v roce 2014 stále uzavřena.

Hamerská krčma

Hamerská krčma

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. V současnosti Hamerská krčma nabízí i možnost ubytování.