!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku
Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku
"> "> Masopust letos koncí 4. brezna "> Rozloucení s masopustem na Hlinecku "> K masopustu patrí zabijacka
Kultura

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

Vydáno 25. února 2020
V úterý 25. února 2020 se již po osmé bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Součástí programu bude ocenění nejlepších masek i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
Hlinsko masopustNa Hlinecku má masopust velkou tradici, vždyť vesnické masopustní obchůzky a masky z Hlinecka patří na seznam UNESCO! Nejveselejší bývalo vždy loučení s masopustem, které se vázalo k masopustnímu úterý. Tuto tradici si každoročně připomínají v Hlinsku.

Na cestě hlineckými ulicemi bude děti doprovázet veselá dechová hudba. Krátká zastávka potěší obyvatele Domova seniorů Drachtinka. Cílem barevného průvodu masek bude památková rezervace Betlém, kde dětský masopust vyvrcholí.

Hlinsko masopustOd 14:00 hodin se dnes bude konat obchůzka Blatenské maškary, která je součástí světového dědictví UNESCO. Před hlineckou radnicí budou maškary žádat o povolení k reji od starosty města. Po té se vydají na obchůzky mezi jednotlivými roubenkami na Betlémě. Až starosta města povolí maškarám jejich rej a předá jim vládu nad městem, vydá se zástup masek na Betlém, kde proběhne obchůzka mezi jednotlivými roubenkami. Závěr obchůzky bude patřit tradičnímu obyčeji porážení kobyly, které je plánováno na 15:30 hodin. Tím bude pro letošní rok masopustní období ukončeno.

V areálu Betléma, v místní restauraci budou po celý den k zakoupení zabíjačkové speciality, koblihy, medovinkou a jinými dobrotami neodmyslitelně spjatými s masopustním hodováním.
Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Hamerská krčma

Hamerská krčma

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. V současnosti Hamerská krčma nabízí i možnost ubytování.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Skanzen Svobodné Hamry

Skanzen Svobodné Hamry

Obec vznikla ve středověku v blízkosti železárny a patřila k nejstarším střediskům se železářskou výrobou v tomto regionu. Expozice Svobodné Hamry je však v roce 2020 stále uzavřena.

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.