Úvod > Aktuality > Rozhledny v pohybu začínají už v sobotu
Rozhledny v pohybu začínají už v sobotu
">
Letní sporty

Rozhledny v pohybu začínají už v sobotu

  • Vydáno22. května 2019
Také v letošním roce se v běžeckém kalendáři můžete těšit na atraktivní projekt nazvaný Rozhledny v pohybu. Jedná se o seriál čtyř kratších běhů do vrchu, většinou k nějaké rozhledně. V sobotu 25. května se v Litohlavech u Rokycan uskuteční běžecký závod nazvaný Vršíček třikrát jinak, v neděli 26. května se poběží k rozhledně Hamelika v Mariánských Lázních.

Rozhledny v pohybu nabídnou celodenní program

V sobitu 25. května se v Litohlavech u Rokycan uskuteční běžecký závod nazvaný Vršíček třikrát jinak. Tento závod je součástí seriálu běhů Rozhledny v pohybu. Závod je originální kombinací tří kratších běhů, které budou mít cíl u kapličky na vrcholu kopce Vršíček poblíž Rokycan.

Závodníci zdolají poutní návrší Vršíček u Litohlav třemi způsoby. Prvním závodem je běh do vrchu o délce 1,1 km s hromadným startem. Poté následuje kratší výběh po lesní cestě k poutnímu kostelu Navštívení Panny Marie intervalovým způsobem a na závěr výběh schodů k poutnímu kostelu intervalovým způsobem. Do celkové klasifikace se započítává součet časů ze tří dílčích závodů. První tři místa celkové klasifikace každého závodu jsou bonifikována odečtem -5, -3 a -2 sekundy. Děti soutěží v 10 věkových kategoriích na okruhu pod schody.

Nejlepší běžci zde získají body do celkové klasifikace seriálu Rozhledny v pohybuDalší závody se pak uskuteční v Mariánských Lázních na rozhledně Hamelika (26. 5.), v Kryrech u Podbořan na Schillerově rozhledně (1. 6.) a v Plzni na rozhledně Chlum (2. 6.).

Rozhledna Hamelika u Mariánských Lázní

Rozhledna Hamelika u Mariánských Lázní

Nedaleko Mariánských Lázní leží rozhledna Hamelika. Rozhledna z roku 1876 stojí ve výšce 723 m n.m. a je volně přístupná všem, kdo si chtějí užít výhled na lázeňskou část města Mariánské Lázně, Slavkovský les či Zelenou horu.

Poutní kostel Navštívení Panny Marie Litohlavy

Poutní kostel Navštívení Panny Marie Litohlavy

Poutním místem Rokycanska a významnou dominantou Litohlav je kostel Navštívení Panny Marie na Vršíčku u Litohlav. Kostel se třemi věžičkami postavila obec Rokycanská v letech 1744 – 1747 jako vděk za ochránění města od moru, který zuřil v letech 1680, 1689 a 1713 a který tehdy Rokycany ušetřil.

Schillerova rozhledna Kryry

Schillerova rozhledna Kryry

Zdálky viditelná rozhledna stojí na kopci nad obcí Kryry, kde kdysi stával hrad Kozihrady. Na její vrchol vede 122 schodů, což je vykoupeno výhledem na Doupovské hory, Krušné hory a České středohoří.

Rozhledna na Chlumu

Rozhledna na Chlumu

Nejznámější plzeňská rozhledna je opět v provozu. Přijďte se přesvědčit, jak krásný je výhled na Plzeň, Brdy i Český les. 25 metrů vysoká vyhlídková věž na kopci Chlum (416 m n. m.) nedaleko centra Plzně byla postavena v roce 1929, díky celorepublikové sbírce.