Úvod > Aktuality > Rozhledny roku a nejoblíbenější vyhlídky: které byste si vybrali vy?
Rozhledny roku a nejoblíbenější vyhlídky: které byste si vybrali vy?
"> "> "> "> "> ">

Rozhledny roku a nejoblíbenější vyhlídky: které byste si vybrali vy?

Vydáno 18. března 2020 Příroda
Před nedávnem skončila ankety, kterou vyhlašuje Klub přátel rozhleden. Jedná se o Rozhlednu roku 2019, ve které sbíraly hlasy novinky, ve světě rozhleden. Letos vyhrála Velká Deštná, hned za ní je pak Šibeník v Mostě a třetí místo obsadila Šťastná věž ve Spáleném Poříčí. Ovšem kromě žhavých novinek si pozornost zaslouží i letité stařenky, které se právem těší velké oblibě. Jakou rozhlednu byste si vybrali vy?
Novinky ve světě rozhleden se rok od roku liší; někdy je jich jen pár, někdy se seznam utěšeně rozroste. Loňský rok patřil k těm "úrodnějším", takže aktuality ï novinky ze světa rozhleden a vyhlídek se odrazily i ve výsledcích ankety Rozhledna roku 2019.
 

Nové vítězné rozhledny

rozhledna velká deštnáPrvní místo patří rozhledně na Velké Deštné, která se otevřela na konci října 2019 a ani ne za půl roku své existence získala nejen příznivce z řad turistické veřejnosti, ale také ocenění v podobě titulu Rozhledna roku 2019. Další oceněnou stavbou, která vybojovala druhou příčku, je rozhledna Funpark Šibeník v Mostě. Vyhlídková věž je vysoká 26 metrů s nástupním točitým schodištěm, na vrchol věže vede 113 schodů. Z věže je výhled na centrum města a místní vrchy Hněvín, Širák a Ressl. Třetí místo patří další nové rozhledně, a to Šťastné věži ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku. Zděná rozhledna s dřevěnou nástavbou a ocelovým schodištěm vznikla adaptací již nefunkčního zařízení bývalého nábytkářského závodu.

vyhlídka u zámečkuRozhledna na čtvrtém místě je Vyhlídka u Zámečku v Lovosicích, za ní se pak umístily rozhledny Haniperk na Svobodné hoře, Šibenice u Štěbořic, Hradišťský vrch u Kaplice, Slatina, Veselská rozhledna či Stezka Valaška v Beskydech.
 

Tipy na oblíbené rozhledny posledních let

V současné době máme v České republice 450 rozhleden a dalších několik se má otevřít příští rok. Podívejte se na přehled těch nejzajímavějších staveb uplynulých let.

Rozhledna RůženkaNa vrcholu Pastevního vrchu v Českém Švýcarsku stojí od roku 2018 ultramoderní rozhledna pojmenovaná jako Růženka. Je (kvůli trvanlivosti) zhotovena z betonu a dosahuje výšky 6,2 metru. Stavba, na jejíž vznik přispěli místní ve veřejné sbírce, připomíná návrh Kaplického Národní knihovny. Tvar vyhlídky v obci Růžová byl přitom navržen před publikováním "chobotnice" významného architekta.

rozhledna kobylíSpirálová rozhledna v Kobylí byla npostavena bez jediného schodu, na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem. Rozhledna připomíná otevřený tunel nebo stoupající zatočený most. Nemá žádné schody a je tedy plně bezbariérová. Vidět z ní bude na Pálavu a při dobrém počasí i na rakouské Alpy.

Rozhledna DoubravkaJedinečnou stavbou je také rozhledna Doubravka na Černém Mostě v Praze. Dílo architekta Martina Rajniše tvoří tři nohy z akátového dřeva o výšce 23,5 metru. Aktuálně stavba bojuje o cenu Evropské Unie za současnou architekturu, Mies van der Rohe Award 2019.
Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.

Stezka Valaška - stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška - stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Boží vyhlídka na Božím Daru

Boží vyhlídka na Božím Daru

Vyhlídka moderního střihu stojí ve výšce 1 099 metrů nad mořem na trase červené turistické značky jihovýchodně od města Boží Dar. Je vysoká osm metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce pět metrů nad zemí a turisté se z ní mohou rozhlížet za příznivého počasí bez omezení.

Rozhledna Šibenice ve Stěbořicích

Rozhledna Šibenice ve Stěbořicích

Obec Stěbořice postavila rozhlednu na vrchu Šibenice, což je nejvyšší bod katastru. Jedná se o obecní pozemek v polích poblíž účelové komunikace mezi Březovou a Jamnicí v místech, kde měla před 2. světovou válkou stát soustava obrovských pevností.

Veselská rozhledna u Oder

Veselská rozhledna u Oder

Krytá dřevěná vyhlídková věž vysoká 13 m nabízí výhled na vrcholky Oderských vrchů, Beskyd, Hostýnských vrchů i na Moravskou bránu. Dostanete se k ní pohodlně po silnici vedoucí z Veselí do Oder.

Rozhledna Haniperk na Svobodné hoře u Vodňan

Rozhledna Haniperk na Svobodné hoře u Vodňan

Na Svobodné hoře, které se také říká Haniperk stojí 24,5 metrů vysoká rozhledna. Místo se nachází mezi Bavorovem a Vodňany na Strakonicku. Z vyhlídky lze dohlédnout na Temelín ale i na opačnou stranu k Šumavě.

Rozhledna Šťastná věž u Spáleného Poříčí

Rozhledna Šťastná věž u Spáleného Poříčí

Zděná rozhledna s dřevěnou nástavbou a ocelovým schodištěm vznikla adaptací již nefunkčního zařízení bývalého nábytkářského závodu. Z vrcholu rozhledny se nabízí nádherný pohled do širokého okolí na Spálené Poříčí, Hvížďalku, Kokšín a další kopce i místa.

Rozhledna na Hradišťském vrchu

Rozhledna na Hradišťském vrchu

Téměř 30 metrů vysoká rozhledna vyrostla na Hradišťském vrchu u Kaplice na Českokrumlovsku, v místě bývalého keltského opevnění. Turisté se mohou z vrcholu stavby rozhlížet na rakouské Alpy i vrchol Plechý.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém mostě

Rozhledna Doubravka XIV na Černém mostě

Rozhledna Doubravka v přírodním parku Čihadla na Praze 14 je opět přístupná. Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž z akátového dřeva navrhl architekt Martin Rajniš.

Rozhledna Okrouhlík u Slatiny

Rozhledna Okrouhlík u Slatiny

Nad obcí Slatina na vršku Okrouhlík s nadmořskou výškou 467 metrů se nachází volně přístupná, romanticky vyhlížející dřevěná rozhledna.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

3D bludiště Most - Funpark s rozhlednou na Šibeníku

3D bludiště Most - Funpark s rozhlednou na Šibeníku

Nové 3D bludiště s rozhlednou se otevřelo na mosteckém vrchu Šibeník v samém srdci města. Prožijte zábavný den v 3D bludišti, dětském parku a vystoupejte na vyhlídkovou věž.

Pastevní vrch s rozhlednou Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Pastevní vrch s rozhlednou Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–07.

Rozhledna U Zámečku Lovosice

Rozhledna U Zámečku Lovosice

V Lovosicích u přívozu naleznete pěknou vyhlídku. Nachází se na uměle vytvořeném vršku, kde už podobná vyhlídka postavena roku 1869. Z vrcholu rozhledny je vidět kruhovým výhledem daleko do krajiny Českého středohoří.