Úvod > Aktuality > Rozhledna Slovanka v Jizerských horách nabízí nové výhledy do půvabného okolí
Slovanka slouží výletníkum již pres 125 let
"> Slovanka slouží výletníkum již pres 125 let "> Rozhledna Slovanka v Jizerských horách nabízí nové výhledy "> Rozhledna byla v roce 1999 vyhlášena technickou památkou
Památky

Rozhledna Slovanka v Jizerských horách nabízí nové výhledy do půvabného okolí

  • Vydáno16. října 2013
Výhled z jizerskohorské rozhledny Slovanka do okolní nádherné krajiny se v těchto dnech výrazně vylepšil, což potěší především milovníky dalekých výhledů. Rozhledna Slovanka stojí v nadmořské výšce 827 metrů na Seibtově vrchu nad Hraběticemi u Janova nad Nisou v okrese Jablonec nad Nisou v Libereckém kraji, v těsném sousedství známého zimního střediska Severák.
Rozhledna SlovankaKe zlepšení výhledu ze Slovanky, především na svahy Jizerských hor, přispěla provedená citlivá obnova části místního lesa, která byla dokončena právě v těchto dnech. Nově se tak ze Slovanky naskýtají úchvatné pohledy například na horu Jizeru, josefodolské Peklo, sousední rozhlednu Královku nebo jizerskohorský vrchol Holubník.

Slovanka
slouží výletníkům již přes 125 let. Slavnostního otevření se dočkala 14. srpna 1887. Pyšní se tak prvenstvím mezi kovovými rozhlednami v celých Čechách. Na její unikátní, bezmála pět a půl tuny vážící stavbu, byly jednotlivé kovové prvky dovezeny až z Vídně.

Rozhledna v průběhu času postupně chátrala. V roce 1999 však byla vyhlášena technickou památkou a díky nadšencům „Občanského sdružení na záchranu Slovanky“ i četným sponzorům prošla za více než půl milionu korun generální rekonstrukcí. Ke slavnostnímu znovuotevření došlo v roce 2000.
Rozhledna Slovanka u Lučan nad Nisou

Rozhledna Slovanka u Lučan nad Nisou

Nejstarší železnou rozhlednu v České republice najdeme v Jizerských horách na vrchu Slovanka (dříve Seibtův vrch).

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Rozhledna Královka v Jizerských horách

Rozhledna Královka v Jizerských horách

Královka (něm. Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m) v Janově nad Nisou, necelý kilometr od obce Bedřichov. Rozhledně a návrší se dříve říkalo Königova vyhlídka či Nekras. Byla postavena roku 1907.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl