Úvod > Aktuality > Rozhledna Babí lom na Brněnsku se opět otevřela turistům
Zdroj foto: FB penzion Na Gruntě
Příroda

Rozhledna Babí lom na Brněnsku se opět otevřela turistům

  • Vydáno27. srpna 2022
Oblíbená rozhledna Babí lom u Lelkovic se po roce opět otevírá turistům. Patnáct metrů vysoká rozhledna procházela od roku 2021 generální rekonstrukcí. Od soboty 27. srpna 2022 na ní mohou vystoupat ti, kteří se nebojí výšek. Rozhledna je volně přístupná.
rozhledna babí lomJedna z nejoblíbenějších rozhleden na Brněnsku se od soboty 27. srpna 2022 opět otevírá všem milovníkům dalekých výhledů. Babí lom prošel opravdu zevrubnou rekonstrukcí. Vyhlídka postavená roku 1961 lelkovickými Sokoly se za šedesát let své existence dostala do špatného technického stavu, a to až do té míry, že se do konstrukce rozhledny dostala voda a ohrozila její statiku. Kromě náročné sanace betonových podhledů a výztuh bylo zapotřebí také vyměnit dlažbu a zábradlí. Nyní je rozhledna ve skvělé kondici a začala opět sloužit veřejnosti.

Původní vzhled vyhlídky nebyl nijak narušen, rozhledna vypadá stejně jako před rekonstrukcí. Jedinou změnou vzhledu je dřevěný prvek, který zvyšuje úroveň zábradlí – to už neodpovídalo současným normám, protože bylo příliš nízké.

Rozhledna babí lomBetonovou rozhlednu Babí lom, postavenou podle návrhu brněnského architekta Mojmíra Korvase, najdete na jižním úbočí stejnojmenného vrcholku Babí lom (562 m. n. m.), jež se zvedá severním směrem nad obcí Lelekovice. poskytuje malebný výhled, a to východním směrem na Drahanskou vrchovinu, západním směrem na Žďárské vrchy a za nimi Českomoravskou vrchovinu. Jihovýchodním směrem lze pozorovat zalesněné kopce Chřibů a Ždánického lesa a podíváte-li se jižním směrem uvidíte část Brna s hradem Špilberkem. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, vyšší je ve výšce 12 metrů.

 
Rozhledna Babí lom u Lelekovic

Rozhledna Babí lom u Lelekovic

Rozhledna Babí lom se nachází u obce Lelekovice nedaleko Brna. Stavba válcového půdorysu stojí na skalnatém výběžku v obtížně přístupném terénu v nadmořské výšce 521 m. Říká se, že za jasného počasí jsou z rozhledny vidět vrcholky Alp. Nově otevřeno po rekonstrukci od srpna 2022.

Další aktuality

Nejlepším vínem České republiky 2023 je Ryzlink vlašský Vinařství Mikrosvín Mikulov

V Centru Excelence ve Valticích proběhlo ve dnech 23. a 24. listopadu finálové kolo hodnocení nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2023. Absolutním šampionem se stalo víno Ryzlink vlašský, řada Flower Line, 2021, pozdní sběr z Vinařství Mikrosvín Mikulov. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 25. listopadu do 24. prosince 2022 na Zelném trhu, Moravském náměstí či na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 26. listopadu 2022 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná už o víkendu 26. až 27. 11. 2022 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky