ÚvodAktualityRoudnická galerie představí fantazijní malby Jaroslava Panušky
Jaroslav Panuška
Kultura

Roudnická galerie představí fantazijní malby Jaroslava Panušky

  • 25. června 2014
Před začátkem letních prázdnin bude v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem otevřena výstava Baladické světy Jaroslava Panušky, která představí výběr z velmi pestré malířské tvorby.

Jaroslav Panuška (1872—1958) byl muž mnoha tváří. Pohyboval se od symbolistně dekadentní malby po ilustrace dětských knih, během svého dlouhého života několikrát radikálně změnil námětovou stránku svých děl. Už na Akademii začal tvořit typické vodníky, umrlce, duchy, čarodějnice a další strašidelné bytosti a výjevy. Na počátku 20. století se představil také jako ilustrátor, když vytvořil obrazový doprovod k pohádkám Karla Jaromíra Erbena a Václava Říhy; svými ilustracemi vyzdobil také například knihu Lovci mamutů od Eduarda Štorcha. Zároveň kreslil a maloval krajiny ze středních a jižních Čech a později i z Orlických hor, Valašska a Vysočiny. Především však byl milovníkem dávné historie, archeologie a všeho tajemného.

Výstava v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem nemá ambici důsledně představit všechny oblasti Panuškovy tvorby. Pohled bude zaostřen zejména na jeho fantazijní malby, v nichž zachycuje záhadná stvoření, prehistorické scenerie a symbolistní krajiny, kterými se na přelomu devatenáctého a dvacátého století proslavil. Ačkoli by se mohlo zdát, že tyto ponuré výjevy budou vyvolávat děs a melancholické dojmy, není tomu tak; Panuška obohacoval své představy často o prvek ironie a grotesky, čímž se do značné míry odlišuje od řady dekadentních umělců.

Dílo Jaroslava Panušky bude vystaveno po boku obrazů jeho současníka Antonína Slavíčka (1870 – 1910), k nimž může po výtvarné i obsahové stránce představovat takřka protipól. V roudnické galerii je Panuškova výstava zařazena do volného cyklu Počátky moderny, kde navazuje na předchozí výstavy malířů z počátku 20. století – Františka Kavána (Hvězda Mařákovy školy), Miloše Jiránka (Zápas o moderní malbu, 28. 6. – 16. 9. 2012) a Otakara Nejedlého (Z Čech na Cejlon, do Indie a zase zpátky, 13. 6. – 15. 9. 2013).

Vernisáž se koná ve čtvrtek 26. června v 17 hodin v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, v hudebním programu vystoupí Ženský komorní sbor Luscinia.

Výstava bude pro veřejnost otevřena od 27. června do 14. září 2014, denně od 10.00—12.00, 13.00—17.00 s výjimkou pondělí.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem Kultura

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Pokud se vydáte do Roudnice nad Labem, neměli byste vynechat návštěvu Galerie moderního umění. Za její "rodinné stříbro" lze považovat soubor 60 obrazů Antonína Slavíčka. Jádro expozice tvoří reprezentativní obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského.

Další aktuality

České Švýcarsko láká turisty na DUKpass: k ubytování získají bezplatnou veřejnou dopravu

Vydat se na vícedenní výlet do Českého Švýcarska je stále velmi výhodné! Stále zde totiž platí to, že každému turistovi v národním parku, který tam bude ubytovaný alespoň na dvě noci, přidává Doprava Ústeckého kraje celodenní jízdenky zdarma, tzv. DÚKpass. Síťovou jízdenku DÚK na bezplatnou dopravu v regionu lze získat u ubytovatelů zapojených do tohoto programu na podporu turismu, který připravil Ústecký kraj ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
12. červenec 2024 12:00
Příroda, Ústecký kraj

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Takovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než tři stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 13. července 2024. Hlavní postavou bitev i celého víkendu bude tajemný kapitán Černovous. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař se letos koná už po pětadvacáté.
11. červenec 2024 21:31
Zážitky, Ústecký kraj

100 tipů, kam za lázeňskou pohodou a za pobyty v lázních

Několikasetletá tradice, více než třicet lázeňských míst v zemi, stovky léčivých pramenů a bohatá naleziště peloidů – to vše dělá z České republiky jednu ze světových lázeňských velmocí. Vyzkoušejte jejich blahodárný vliv na organismus i vy. Léčebné procedury vám pod dohledem lékařů a odborného personálu pomohou nejen při léčení konkrétních zdravotních problémů, ale slouží i jako prevence a příliv nové energie. Nabídka lázeňských wellness programů je velmi pestrá a vybere si z nich opravdu každý. Mezi populární patří třeba programy manažerské, antistresové, redukční, detoxikační nebo wellness & beauty. Tipy, kam vyrazit za relaxací a lázeňskou pohodou vám přináší Kudy z nudy. Čeká vás božský klid, čistá příroda, léčivé prameny a blahodárné procedury.!
11. červenec 2024 11:30
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Celkem si tu můžete prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah.
6. červenec 2024 16:00
Kultura, Ústecký kraj

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2024. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
30. červen 2024 10:13
Zážitky, Ústecký kraj

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

Zoologická zahrada v Děčíně přichází s fantastickou nabídkou pro všechny školáky ve věku od 6 do 15 let. V pátek 28. června se mohou těšit na vstup zdarma do zoo jako poděkování za jejich celoroční úsilí a snahu ve škole. Tato jedinečná příležitost je skvělým způsobem, jak odměnit mladé studenty a poskytnout jim nezapomenutelný zážitek na začátku letních prázdnin.
27. červen 2024 15:00
Příroda, Ústecký kraj

Zámek Ploskovice se znovu otevírá: navštivte místa, kde se točila řada pohádek

Zámek Ploskovice byl od loňského srpna zavřený a za bezmála rok prošel zásadní reinstalací vnitřních prostorů. První prohlídková trasa v novém se milovníkům historických památek poprvé otevře v sobotu 29. června 2024. Při návštěvě nezapomeňte i na krásný park a umělé jeskyně, takzvané grotty z 18. století.
22. červen 2024 6:00
Památky, Ústecký kraj

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Teploty jako někde na jihu, čistá voda, písčité pláže – tak proč jezdit k moři, když je to daleko, a to nejlepší koupání často máme jen kousek od domova? Vyzkoušejte některé z nejvyhlášenějších pláží, které jsme pro vás na portálu Kudy z nudy vybrali.
7. červen 2024 12:00
Letní sporty, Ústecký kraj