Úvod > Aktuality > Roucho kardinála Schwarzenberga ozdobí zámeckou knihovnu na Hluboké
Roucho kardinála Schwarzenberga ozdobí zámeckou knihovnu na Hluboké
">

Roucho kardinála Schwarzenberga ozdobí zámeckou knihovnu na Hluboké

  • Vydáno17. září 2011
Od poloviny srpna zdobí interiéry zámku Hluboká osobní předměty mladých Schwarzenbergů a kostýmy z rodinného divadelního představení Sněhurka. Národní památkový ústav připravil zpestření prohlídkové trasy A k příležitosti výročí 350 let od příchodu rodu Schwarzenbergů na Hlubokou. Letošní mimořádnou prezentaci osobních oděvů členů rodu Schwarzenbergů nyní završuje instalace slavnostního roucha kardinála Bedřicha Schwarzenberga. Tyto vzácné předměty si můžete prohlédnout do konce září.
V zámecké knihovně před portrétem kardinála Bedřicha Schwarzenberga je vystaveno jeho slavnostní roucho. Oděv ušitý ze zářivě červeného hedvábného rypsu se skládá z dlouhé sutany a pláště s kápí a dlouhou vlečkou. Pod pláštěm je oblečena bílá plátěná rocheta, na dolním okraji zdobená širokou bruselskou krajkou. Hrdlo vroubí červený stojatý límeček –„kolárek“, zapínaný vzadu sponou a koženým řemínkem. Na temeno hlavy se pokládala polokulovitá čapka zvaná pileolus, na ní se nasazoval kardinálský biret. K atributům kardinála patří ještě kardinálský klobouk, opatřený dvojicí 15 střapců.

Bedřichův kardinálský oděv byl po jeho smrti uložen do rodového muzea na zámku v Českém Krumlově –tzv. Románské komory. Ve sbírkách SZ Český Krumlov je soubor uložen doposud. Sutanu a plášť restaurovala Radka Kalabisová. S ohledem na mimořádnou choulostivost exponátů, ohrožených přímým slunečním světlem se návštěvníci musí připravit na spoře osvětlenou expozici. Zajímavým faktem je i to, že taková míra osvětlení,  byla v 19. století skutečně obvyklá.