Úvod > Aktuality > Romantika plaveb po Zámecké a Staré Dyji láká do Lednice
Letní sporty

Romantika plaveb po Zámecké a Staré Dyji láká do Lednice

  • Vydáno29. dubna 2023
Komu se nezamlouvají davy lidí, typické pro zámecký areál v Lednici v čase letní turistické sezóny, má nyní příležitost vychutnat si tento romantický kus přírody bývalého Lichtenštejnského panství v klidu během plavby po ramenech řeky Dyje provázené poutavým výkladem o zajímavostech areálu. 25. sezona plaveb po Zámecké a Staré Dyji v Lednici již začala a lodě jezdí k Janohradu denně ve od 10:00 do 16:00 hodin.
loď lednicePravidelně v dubnu je v Lednici zahájena plavební sezóna. Ani letošní jaro není výjimkou a tak si každý víkend můžete užít plavbu mezi zámkem a Minaretem, která nabízí nevšední pohledy na zámecký park i lužní les. Po Zámecké Dyji se pluje po dvou trasách: Zámek – Minaret (a zpět) nebo Minaret – Janohrad (a zpět).

Na trase I. od zámku k Minaretu loď v dubnu vyplouvá denně ve 30minutových intervalech. První plavba od zámku k minaretu je v 10:00, poslední plavba od zámku k minaretu v 16:00 hodin. Poslední plavba zpět od minaretu k zámku v 16:30 hodin. V květnu a červnu lodě vyrážejí o půlhodiny dříve v 9:30 a končí o hodinu déle (v 17 a 17:30 hodin). O víkendech a svátcích se pluje dokonce ve 20minutových intervalech. První plavba od zámku k Minaretu se koná v 9:40, poslední v 17:00 hodin. Poslední plavba zpět od Minaretu k zámku v 17:30 hodin. Palubní lístek stojí 180 Kč.
 

Lužním lesem k Janohradu

Loď LedniceTrasa II. vám ukáže zachovalý lužní les, meandry Staré Dyje mezi Minaretem a romantickým Janovým hradem. Na této trase vám můžete doporučujit kombinaci plavby s pěší procházkou parkem či jízdou koňským povozem – např. od Minaretu k Janohradu lodí, zpět k zámku pěšky či koňským povozem (2,5 km) nebo naopak. V dubnu se lodě plaví denně v hodinových intervalech. První plavba od Minaretu k Janohradu v 10:00, poslední plavba od minaretu k Janohradu v 15:00 hodin. Poslední plavba zpět od Janohradu k Minaretu v 16:00 hodin. Jednosměrný lístek je za 220 Kč.

V květnu a červnu mají lodě hodinové intervaly jen přes týden, o víkendech a svátcích vyplouvají každých 30 minut. Poslední plavba k Janohradu je o hodinu prodloužena (v 16:00) a od Janohradu se též vyplouvá o hodinu později (v 17:00). Na přístavišti pod hradem naleznete otevřené bistro, kde se můžete občerstvit před nebo po plavbě.
Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Po vodě Lednicko-valtickým areálem – pravidelné plavby k Minaretu a Janohradu

Po vodě Lednicko-valtickým areálem – pravidelné plavby k Minaretu a Janohradu

Přijměte pozvání k romantické plavbě zámeckým parkem a lužním lesem, tajemnými meandry staré Dyje, bývalým panstvím rodu Lichtenštejnů. Můžete si vychutnat plavbu na dvou trasách – od lednického zámku k Minaretu a odtud dále k Janovu hradu.

Janův hrad v Lednici

Janův hrad v Lednici

Zříceniny podtrhují tajemnou atmosféru romantického parku v Lednici. Projděte si oba prohlídkové okruhy a představte si ty bujaré oslavy dobrého lovu, pány holedbající se svými úlovky a dámy tančící v přepychových róbách.

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda