Úvod > Aktuality > Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

  • Vydáno4. září 2023
Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…

Symbol Českého ráje

TroskyO symbolu Českého ráje není třeba dlouho diskutovat. Pro začátek výletu doporučujeme železniční stanici Ktová, odkud se snadno dostanete ku hradu po zelené značce. Zubatá silueta hradu Trosky tvořená dvěma známými věžemi Panna a Baba je dobře viditelná široko daleko. Pod bývalým hradem vede celé bludiště neprobádaných chodeb, o kterém nikdo nic moc neví. Podle všeho je zde nejen vodní zdroj v podobě podzemního jezírka, ale i poklady loupeživých rytířů. Až si celé Trosky prohlédnete, můžete vyrazit Zlatou stezkou Českého ráje, která vede skrze parkoviště pod hradem, k rybníku Vidlák. Na jižním konci částečně rekonstruované hráze Vidláku byla v minulosti natočena známá filmová scéna k filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Určitě si vzpomenete na listonoše v podobě pana Nárožného, který vjel na babetě do rybníka a vzkřikl: "Vo-vodník... a říkal mi Pepo". Pak doporučujeme pokračovat po žluté k Rokytnickém rybníku s ptačí pozorovatelnou. Nedaleko je pak vlaková zastávka Borek, odkud vás vlak zase zaveze domů. 
 

Oblíbená sídla Václava IV.

Hrad TočníkMáte-li rádi zříceniny s přídechem středověké romantiky, bude se vám na Žebráku opravdu líbit. Nejenže se projdete po pozůstatcích oblíbeného sídla krále a císaře Václava IV., ale z hradní věže, která je dnes využívána jako rozhledna, uvidíte na další hrad. Po požáru Žebráku nechal Václav IV. založit sousední hrad Točník a vytvořil tak jedinečné české souhradí. Oba hradu budou otevřené do konce října. Starší z těchto dvou hradů je Žebrák pojmenovaný po skalním žebru, na jehož konci stojí. Vznikl ve 13. století, ale zvláštní důležitosti nabyl až roku 1346, kdy byl králem zvolen Karel IV. Hrad totiž ležel poblíž hlavní cesty, která spojovala Prahu s Norimberkem. K větším přestavbám pak docházelo za vlády Václava IV., který si tento hrad oblíbil. Po požáru v roce 1396 mu však přestal vyhovovat a dal nahoře na kopci vystavět hrad nový – Točník. Václav IV. měl rád pohodlí a na Žebráku si nechal vybudovat vytápění, jehož celý systém byl však domyšlen do detailu až na Točníku. Zde se teplo pomocí krbů vedlo vnitřkem zdí a ohřívalo celou stavbu – zbytky tohoto ústředního topení si můžete prohlédnout i dnes. Mimo to byl hrad Točník několikrát obléhán husity, ale dobyt nebyl.
 

Legendami opředený Střekov

Hrad StřekovProč se o zřícenině gotického hradu nedaleko Ústí nad Labem mluví jako o tajemném místě? V jeho historii se totiž prolínají legendy, pověsti i fakta. Majestátný hrad vypínající se na černé skále inspiroval slavného skladatele Richarda Wagnera při komponování opery Tannhäuser stejně jako učaroval Karlu Hynku Máchovi. Stačí prý jen jedna návštěva a romantická zřícenina si získá i vás. Zachovalé kemenné zdi se střídají z rozbořeným opevněním, které jen v obrysech naznačuje, jak majestátná kdysi tato stavba, vystavěná za účelem chránit labskou obchodní stezku, byla. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi mocným a zároveň zoufaklým skokem rozloučila se životem...
 

Královský výhled na Pálavu

DěvičkyKrásu pálavské krajiny dokázali ocenit i naši předci. Třeba z hradu Děvičky musel být výhled opravdu nádherný. Potěšit se jím můžete i dnes, kdy z původně gotického královského hradu zůstaly jen obvodové zdi a polozasypané sklepy. Nedejte se odradit náročnějším výstupem a dopřejte si královský výhled na Pavlov, Novomlýnskou nádrž a Dolní Věstonice. Před hradem stojí tři skalní útesy. Jsou to podle pověsti zkamenělé dívky. Odtud pochází i název hradu. V jedné z pověstí to byla tatarská princezna a její družky, v jiné tři dcery pána hradu Arnulfa, které chtěl zneuctít ďábelský Trabaccio, v jiné opět tři neposlušné zámecké dcery zakleté svojí matkou. Za tichých nocí se prý od těchto kamenů ozývá tichý nářek.
 

Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta…

Hrad OkořOkoř mohou znát i ti, kteří tu zatím nebyli, z legendární české trampské písničky. Středověký hrad byl několikrát přestavován, třicetiletá válka jej ale důkladně poničila. Na západní, severní a jižní straně opevnění si můžete všimnout zbytků pozdně gotického opevnění, které tvořila polokruhová bašta s klíčovými střílnami z 15. století. Dnes je tato romantická zřícenina oblíbeným výletním cílem a zároveň jednou z nezobrazovanějších českých zřícenin. Lépe zachovány zůstaly části starší stavby, tzv. horního hradu. Pod hradem se koná během sezóny spousta akcí. Přijďte s celou rodinou a užijte si skvělý výlet.
 

Za templáři do Lukova

Hrad LukovJen pár kilometrů od Zlína najdete hrad Lukov, který svého času patřil mezi největší moravské hrady. Podle pověstí je na hradě v dlouhých podzemních chodbách ukryté velké množství zlata a stříbra. Prý jde o jeden ze ztracených pokladů templářů, kteří tu údajně chvíli sídlili. Kolem půlnoci tu jezdí na koni bezhlavý templář v bílém hávu a poklad mu hlídá samotný čert se čtyřma očima… Mezi poslední letošní podzimní akce bude patřit program "Hradní jarmark", během něhož se v sobotu 4. listopadu můžete vydat na komentovanou prohlídku hradu, sraz bude v 10:00 hodin na Lukově.
 

Odkaz Mistra Jana Husa na Krakovci

Hrad KrakovecHrad Krakovec znají čeští školáci jako místo, kde pobýval Mistr Jan Hus poté, co musel opustit Prahu. Středověký hrad s renesančními přestavbami je od 18. století neobydlený. Romantická zřícenina s mnoha dochovanými gotickými prvky je považována za zajímavý příklad hradní architektury 14. století. A kdo by neznal oblíbenou filmovou pohádku Ať žijí duchové? Právě ta se na Krakovci v roce 1977 natáčela. Před nedávnem byla na našem území vyznačena také dálková poutní trasa "Husova cesta", která zájemce zavede z Prahy až do švýcarské Kostnice. Její část prochází také pod hradem Krakovec.
 

Sídlo Rožmberků ožívá díky nadšení místních

Vítkův hrádekVítkův hrádek byl založen už ve 13. století a později jej měl v držení mocný rod Rožmberků. Od 18. století se ovšem toto sídlo začalo měnit v zříceninu. Díky péči občanského sdružení byl hrad zpřístupněn veřejnosti. Lidé se mohou potěšit výhledem z pěkné rozhledny, odkud uvidí Novohradské hory, Šumavu. Za dobrého počasí lze z vrcholu zhlédnout panorama rakouských Alp s masivy Velkého Prielu, Dachsteinu a Watzmanu i velkolepý výhled do vltavského údolí a českého vnitrozemí.
 

Zachráněný hrad Cimburk s krásnou vyhlídkou na Chřiby

Rytíři na CimburkuVydejte se na výšlap po Chřibech a spojte jej s návštěvou Cimburku. Kdysi mohutný středověký hrad opustili jeho obyvatelé v 18. století a od té doby pustl a pustl. Práce na záchraně tohoto gotického sídla začaly už v první polovině 20. století a díky iniciativě občanského sdružení stále pokračují. Z prohlídkové trasy na hradbě se vám otevře krásná vyhlídka na Chřiby. Prohlídka hradu probíhá individuálně se zapůjčeným papírovým průvodcem.

 

Za rytíři na hrad Sovinec

Hrad SovinecNejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku, hrad Sovinec, založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla. V 17. století, kdy hrad vlastnil Řád německých rytířů byla postavěna většina hradeb a bastionů včetně samostatné dělové bašty a hradního podzemí. Na hradě je prohlídka bez průvodce, navštívit lze také hradní podzemí. Zpřístupněna je totiž část podzemní chodby, která dříve byla zavalená. Návštěvnický okruh je dlouhý zhruba tisíc metrů a prohlédnete si na něm vnitřní i vnější opevnění. Na Sovinci probíhají pravidelné programy pro veřejnost. Do konce sezóny to bude ještě: Jak se lidem žilo 28.9. (komentované prohlídky hradu s kostýmovanými průvodci a poutavé přednášky na téma středověkého stravování, odívání a život v průběhu staletí); Jak vznikají dějiny 30.9. (víkendová akce věnovaná dějinám hradu ve středověku se šermíři, dravci, souboji, ale i dvorskou etiketou); Duchové a dušičky na Sovinci proběhnou ve dnech 7. a 8.10. (prohlídky hradu plné tajemství, záhad a duchů); Na stráži během 21. a 22.10. (nová akce – netradiční prohlídky hradu s kostýmovanými průvodci okořeněné vstupy a scénkami ze života na hradě) a konečně Sokolnické lovy ve dnech 27. a 29.10. (třídenní akce o nezdařeném lovu na medvěda. Slavnostní ukončení sezóny).
Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.).

Hrad Lukov – romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov – romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Tajuplný hrad Střekov – zřícenina umělců

Tajuplný hrad Střekov – zřícenina umělců

Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem.

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.

Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.

Další aktuality

Šlechtické Vánoce – nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
Památky

Advent na hradech a zámcích 2023 – tipy na předvánoční jarmarky a speciální prohlídky

Když o Vánocích nádvoří a střechy hradů a zámků zapadnou sněhem, zmizí pod ním i poslední známky moderní doby a Vánoce na nich se promění v opravdovou pohádku. Zpříjemněte si předvánoční čas a navštivte památky s neopakovatelnou atmosférou. Navíc se během adventu na hradech a zámcích konají kostýmované prohlídky, jarmarky, adventní trhy, výstavy, ukázky historických tradic a mnoho dalšího. Vyberte si svůj výlet z nabídky portálu Kudy z nudy.
Památky

Vánoce na hradech a zámcích 2023 – prohlídky hradů a zámků na dny 24., 25. a 26. prosince

Láká vás výlet na hrad nebo zámek? Dopřejte si netradiční prohlídky vánočně vyzdobených interiérů! Průvodci vám navíc poví zajímavosti o oslavě Vánoc tak, jak si je dopřávala šlechta ve středověku nebo v 18. či 19. století. Dozvíte se, kde se vzala tradice vánočního stromečku, jak vypadala štědrovečerní tabule a jaké dárky čekaly tehdy zámecké pány nebo jejich služebnictvo pod stromečkem. Máme pro vás tipy na sváteční dny 24., 25. a 26. prosince 2023!
Památky

Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých. Na speciální prohlídky láká například Grabštejn, Křivoklát, Švihov anebo Jindřichův Hradec.
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
Památky

Za svatou Kateřinou nejen do kostelů a kaplí

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
Památky

Tipy na výlety za architekturou: Překvapivé stavby Adama Gebriana

Chodíme kolem nich každý den, ale málokdo ví, jak vlastně vypadají uvnitř. Adam Gebrian představuje významné stavby, které stojí tak trochu stranou zájmu, a přitom to jsou skryté perly moderní architektury. Pořad Překvapivé stavby se stal v roce 2020 vítězem v kategorii dokumentů na mezinárodním filmovém festivalu s cestovatelskou tematikou Tourfilm.
Památky

30 tipů na zimní návštěvu hradních zřícenin

Rádi se touláte zimní krajinou? Co si udělat výlet na některou z hradních zřícenin? Za historií plnou bojů, úkladů a zrady, ale také šťastných i smutných lásek. Barvité pověsti, nádherné výhledy, a hlavně možnost podívat se do míst, která byste v létě možná ani nenavštívili, takové jsou zimní výlety na půvabné zříceniny, které vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky