Úvod > Aktuality > Zahrada plná květin vás čeká na letní Floře Olomouc, letošní jediné květinové výstavě tohoto rozsahu v ČR
Příroda

Zahrada plná květin vás čeká na letní Floře Olomouc, letošní jediné květinové výstavě tohoto rozsahu v ČR

  • Vydáno19. srpna 2020
Letní Flora, jako jediná květinová výstava letošního roku tohoto rozsahu, má rozhodně co nabídnout. Expozice Zahrada za zdí vás nechá nahlédnout do tajů městských zahrádek, dvorků a vnitrobloků. Výstava se uskuteční od 20. do 23. srpna 2020 na Výstavišti Flora Olomouc. Průběh Letní Flory Olomouc bude doprovázen přísnými hygienickými opatřeními zajišťující maximální bezpečnost návštěvníků.
Flora Olomouc, jediná zahradnická a květinová výstava tento rok v České republice, skýtá spoustu lákadel. Hlavní expozice Zahrada za zdí poukáže na potenciál městských prostorů, jako jsou vnitrobloky, dvorky nebo stavební proluky. Tato místa mohou nabídnout relaxaci, oddech, sloužit jako školní zahrada, sportoviště či být místem pro setkávání a budování komunity.

Nápady pro sezónní výzdobu balkonů či teras nabídnou předváděcí akce floristů. Přednášky poučí o chorobách a škůdcích okrasných i užitkových rostlin, pěstování ovocných dřevin v nádobách nebo o popínavých rostlinách a vertikálních zahradách, soudobém trendu zahradní architektury. Floristické show budou pod taktovkou předních českých floristů jako je Klára Franc Vavříková, Pavlína Švecová, Zdeněk Kupilík či Arnošt Jílek.
 

Expozice UNESCO, Pod křídly múz a letní zahradnické trhy

Letní Flora OlomoucDalší lákavou expozicí je České dědictví UNESCO, ve které se vydáte na cestu po Čechách, Moravě i Slezsku a prozkoumáme všech 14 českých památek zapsaných na seznamu světového dědictví. Expozice Českého zahrádkářského svazu v pavilonu E ukáže, jak to chodí v zahrádkových osadách. V pavilonu E můžete také navštívit pěstitelskou poradnu.

Historická Oranžerie bude hostit uměleckou výstavu Pod křídly múz. Ta představí sochy členů Unie výtvarných umělců Olomoucka v objetí květin. V pavilonu H bude mít opět základnu Výzkumná laboratoř rostlin, která letos opět láká na populárně-naučnou expozici s praktickými ukázkami, workshopy a poradenstvím na téma semenářství, výživa rostlin, kopřiva – (ne)tradiční bylina budoucnosti. Návštěvníci si mohou užít také vernisáž fotografií „Alpská květena“ a projekci filmů o rostlinách a přírodě.

letní trhyTradiční Letní zahradnické trhy s širokým sortimentem rostlin a zahrádkářských potřeb budou mít své místo opět ve venkovních prostorách pavilonu. Kvalitní vína z Moravy i Čech nabídnou vinaři a someliéři při Dnech moravských vín na galerii v pavilonu A. Nenechte si ujít každoroční přehlídku moravských vín za účasti našich předních vinařů.
 

Letné Flora dětem a doprovodný program

Flora OlomoucNa Letní Floře Olomouc bude připraven program i pro ty nejmenší návštěvníky. Dětská zóna bude umístěna na Letní scéně u rybníčku. Děti se mohou těšit na zábavný program s kostkami LEGO od organizace Bricks 4 Kidz Olomouc, na korálkování „šperky u Kačky“, výtvarný workshop Pískování a pro starší děti je připraven program od umělecké skupiny Chaoscompany s tím nejlepším ze street artu.

Bohatý doprovodný program pro dospělé nabídne přednášky, předváděcí akce a odborné semináře. Těšit se můžete na busking neboli pouliční umění, Zaparkuj odpočinková zóna a další volnočasové aktivity. Víkendový program zpestří také hudební vystoupení multižánrové kapely Fantajm či folk country kapely Akvarel na venkovním podiu Samba.
 

Jaká budou hygienická opaření?

Flora OlomoucNa Letní Floře bude zajištěno dostatečné množství dezinfekčních prostředků. Výstaviště sčítá několik desítek tisíc metrů čtverečných ploch, proto budou expozice i stánky rozmístěny tak, aby se zamezilo kumulaci návštěvníků a budou dodrženy předepsané rozestupy min. dvou metrů. Dále bude probíhat kontrola nošení roušek a regulace počtu návštěvníků v pavilonu A prostřednictvím kamer. Toalety, restaurační zařízení i gastro zóny budou soustavně dezinfikovány.

V celém areálu budou pro návštěvníky připraveny informační piktogramy a cedule s uvedenými opatřeními. Informační piktogramy jsou tvořeny nejen zákonnými nařízeními, ale také preventivními opatřeními, na jejichž dodržování budou organizátoři z bezpečnostních důvodů dbát. Dále zájemcům doporučují na využití online vstupenek, díky kterým se zamezí tvoření většího množství lidí u pokladen a využívání plateb bezkontaktní platební kartou, které je nově umožněno na většině pokladen. Jednotlivá opatření se budou odvíjet od aktuálních nařízeních v daném termínu.
Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc se stává pravidelně dějištěm patnácti výstav a veletrhů, jejichž základ tvoří tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků, ovoce a zeleniny.

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy už tento víkend. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.

Zahrada smyslů v Olomouci

Zahrada smyslů v Olomouci

Zahrada smyslů je určena především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům. Přístup k záhonu je bezbariérový, takže je kromě nevidomých určen i pro vozíčkáře či maminky s dětmi.

Další aktuality