Úvod > Aktuality > Roky nevyužívaný gotický hrad v Litoměřicích nově otevírá své brány
Roky nevyužívaný gotický hrad v Litoměřicích nově otevírá své brány
">
Kultura

Roky nevyužívaný gotický hrad v Litoměřicích nově otevírá své brány

  • Vydáno5. března 2011
V Litoměřicích dnes po téměř dvouleté rekonstrukci otevřeli prostory gotického hradu. V budovách, kde několikrát pobýval i císař Karel IV., vznikla expozice českého vinařství a banka vín. 22. a 29. března v době od 15 do 18 hodin se uskuteční Dny otevřených dveří určených veřejnosti. V dubnu zde budou pořádat 9. ročník festivalu Vinařské Litoměřice.
Srdcem hradu je moderní expozice, která se má stát turistickou atrakcí nejen pro milovníky dobrého vína. Expozice provede vinařstvím od dávné historie, přes středověk a novověk až po vinohradnictví 20. a 21. století. Umožní poznat téma vinařství z mnoha úhlů pohledů, zábavnou formou seznámí s rozvojem vinařství v dobových souvislostech.

Působivé jsou nejen velkoformátové fotografie, ale i vyprávění Karla IV. o zdejších vinicích. Zpestřením prohlídky se nepochybně stanou vědomostní hry i starodávné dobové nástroje používané ve vinařství. Návštěvníci se mohou pokusit vyrobit i sklenici na víno. U exponátů nechybějí ani popisky psané Brailleovým, tedy slepeckým písmem.

Milovníci vína dostanou šanci navštívit degustační prostory s původní kamennou dlažbou a klenutými stropy navazujícími na sklepní prostory, v nichž se nachází archiv vín. V degustačních prostorách budou probíhat řízené či kombinované degustace spojené s prezentací pěstování a výroby vína v Čechách s možností ochutnávky tradičních českých odrůd a značek. K dispozici je zde 20 míst k sezení.
Do archivu si lahodná vína může ukládat i veřejnost, případně firmy, jež dostávají příležitosti pořádat v degustační místnosti i přilehlé restauraci společenské akce. Jejich velkou devízou může být fakt, že se uskuteční v naprosto netradičním prostředí, ve kterém se snoubí moderní interiéry s dávnou historií.

Gotický hrad je od 1. března ve zkušebním provozu. 22. a 29. března v době od 15 do 18 hodin se uskuteční Dny otevřených dveří určených veřejnosti. Od 1. dubna by gotický hrad měl být v plném provozu, včetně placených prohlídek a provozu stylové restaurace se vstupem z ulice Na Valech.
Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Biskupské i veletržní Litoměřice

Biskupské i veletržní Litoměřice

Historickou slávu královských Litoměřic připomínají gotické, renesanční i barokní stavby, chráněné v městské památkové rezervaci. Téměř všechny je naleznete v historickém městském jádru, které je ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.