Úvod > Aktuality > Rok české hudby 2014 začne i v Poličce
Do Roku ceské hudby se zapojí i Policka
"> Do Roku ceské hudby se zapojí i Policka "> Centrum Bohuslava Martinu v Policce - moderní svet poznání, zábavy a hudby
Kultura

Rok české hudby 2014 začne i v Poličce

  • Vydáno12. dubna 2014
Česká hudební historie je tak trochu záhadná. Letopočty končící čtyřkou v sobě totiž skrývají mnoho hudebních výročí, které se týkají skladatelů, interpretů a hudebních institucí z oblasti klasické i populární hudby. Tato náhoda dala vzniknout tradici Roků české hudby jako příležitosti k intenzivní propagaci české hudby doma i v zahraničí. Protože k této dlouhé řadě osobností s alespoň půlkulatým výročím patří i Bohuslav Martinů (55 let od úmrtí), je přirozené, že se do programu zapojilo i jeho rodné město Polička.

Rok české hudby 2014Podtitulem letošního čtyřkového roku je „tvořivost a spolupráce“, což jsou dvě mota, která udala směr i společnému celoročnímu počínání v Poličce. Tvořivá a nápaditá by měla být především dramaturgie kulturního programu tak, aby kromě tradičních akcí nabídla i něco, co tu běžně nevídáme. A nebo taky to, co už dlouho plánujeme, ale potřebovali jsme konečný impulz k tomu, abychom to uskutečnili.

Vzájemná spolupráce se pak promítá jak do koordinace kalendáře akcí, tak do společné propagace. Do projektu se zapojily například tyto organizace:  Městské muzeum a galerie Polička, Městská knihovna Polička, ZUŠ Bohuslava Martinů Polička, spolek Náš Martinů, poličská pobočka Společnosti Bohuslava Martinů, Tylův dům, Gymnázium Polička nebo Divadelní klub.

Rok české hudby 2014 v Poličce startuje z mnoha důvodů až v dubnu, nicméně věříme, že o to lepší program nabídne. Kromě speciálních pořadů se k němu budou tematicky vztahovat i některé tradiční festivaly, jako je Čas pro neobyčejné zážitky, Martinů fest, hudební přehlídka Mládí a Bohuslav Martinů nebo hudebně laděné Poličské kulturní léto. Nejbližší akce se koná v úterý 15. dubna s názvem Best of Martinů.

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička

Pojďte s námi vystoupit na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradby mají úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, jsou až 8 m vysoké, zpevněné 19 půlválcovými do města otevřenými baštami.