Úvod > Aktuality > Rok 2015: Výročí 600 let od smrti Mistra Jana Husa
Památky

Rok 2015: Výročí 600 let od smrti Mistra Jana Husa

  • Vydáno6. května 2015
Život, myšlenky a dílo mistra Jana Husa, od jehož upálení v Kostnici uplyne 6. července 2015 přesně 600 let, letos připomene celá řada akcí. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách výjimečného muže, který se stal symbolem statečného boje za pravdu a spravedlnost a jehož památka žije dodnes.
Většina akcí se točí kolem míst, kde Jan Hus žil a působil. Mezi ně patří samozřejmě rodný Husinec u Prachatic a Betlémská kaple v Praze, ale také hrad Egerberk – Lestkov, Kozí hrádek u Sezimova Ústí či hrad Krakovec, odkud se 11. července 1414 Hus vydal na cestu do Kostnice. Zapojují se ale i další místa, například Kutná Hora.


Kutná Hora vystaví vzácnou iluminaci

Ve čtvrtek 7. května začíná v kutnohorském Českém muzeu stříbra výstava Jan Hus roku 1415 a 600 let poté. Koná se v rámci Národních slavností Jan Hus – Evropan nové doby ve spolupráci s Muzeem J. Husa v Kostnici a Husitským muzeem v Táboře. Výstava, která končí 26. července, je zařazena jako doprovodná akce do programu celoročních oslav 20. výročí zápisu Kutné Hory na seznam UNESCO. Přímo v době 600. výročí upálení Mistra Jana Husa, o víkendu 4. až 6. července, bude v Galerii Středočeského kraje (GASK) vystavena vzácná Kutnohorská iluminace. Pozdně středověká iluminace, která zobrazuje dobývání a zpracování stříbra v Kutné Hoře, vznikla na konci 15. století a GASK ji získala v prosinci roku 2009 v aukci londýnského aukčního domu Sotheby`s.


Oslavy na hradě Krakovec a Husova pouť

Hrad Krakovec představoval v Husově životě tak významný bod, že se kulaté výročí stalo ústředním motivem celého letního období. V programu najdete bohoslužby, koncerty, divadelní vystoupení, přednášky a sochařské sympozium, při němž bude několik sochařů tesat do kamene vybrané Husovy myšlenky. V sobotu 4. července na Krakovci začíná Husova pouť.

Kůň, vůz a poutníci se z Krakovce po cestě Mistra Jana Husa do Kostnice vydávají každý rok; někteří v kostýmech, někteří v civilu, někdo se přidá jen na kus cesty nebo na pár dnů. Cílovým místem bylo prozatím 130 km vzdálené Baernau u Tachova či Normimberk, ovšem letos, v roce vzácného výročí, mají poutníci v plánu dojít až do Kostnice. Navíc chtějí celou trasu označit turistickou značkou – logem Husovy poutě. K pouti se můžete přidat kdykoliv a v kterékoli její fázi. Podle plánu putování skončí 30. července příchodem do Kostnice.
 

Oslavy v Praze a na Kozím hrádku

Velké Husovské slavnosti samozřejmě chystá také Praha – a nemohou proběhnout jinde než na Staroměstském náměstí, kde stojí nejznámější Husův pomník, dílo sochaře Ladislava Šalouna z roku 1915, kdy se slavilo 500. výročí Husova upálení. V neděli a v pondělí 5. a 6. července se na hlavním podiu budou střídat bohoslužby a hudební, divadelní i slovem provázená vystoupení. S dětmi se vypravte na Ovocný trh, kde bude připraven program pro malé návštěvníky a středověké tržiště, do oslav se zapojí také kostel sv. Martina ve zdi, kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a další chrámy v centru Prahy.

Pokud budete zrovna trávit prázdniny v jižních Čechách, můžete se vypravit na Kozí hrádek. V neděli 5. července se tu konají Dobové slavnosti, tradiční historická akce, věnovaná 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. Ukázky dobových řemesel provázejí vystoupení šermířů a kejklířů, historické hry, muzika a spousta další zábavy.
 

Sázava zve na středověkou archeologii a na pouť

Téma Mistra Jana Husa připomene i pouť Církve československé husitské, kterou v sobotu 20. června pořádá Sázavský klášter. Pouť na Sázavě, to je celodenní duchovní, poznávací a zábavný nejen pro rodiny s dětmi; nechybí bohoslužby, divadlo, koncerty, hry a soutěže.

K oslavám patří i programy, při nichž můžete na vlastní oči poznávat každodennost pozdního středověku, řemesla a výsledky bádání archeologů. Takovou příležitost nabízí Archeoden, který pořádá Sázavský klášter v sobotu 29. srpna v rámci Hradozámecké noci. Program během odpoledne a podvečera, kdy vám společnost budou dělat studenti a absolventi archeologie Univerzity Karlovy v Praze, je vhodný zejména pro rodiny s dětmi a pro kohokoliv, kdo si chce vyzkoušet běžné činnosti středověkého člověka nebo práci současného archeologa.
 

Oslavy na hradech Landštejn a Lipnice

Do oslav 600. výročí Husova upálení se připojí i některé hrady. Jedním z nich je hrad Lipnice, kde v pondělí 6. července začíná výstava, věnovaná takzvanému stížnému listu české a moravské šlechty. Jedním z iniciátorů a signatářů stížného listu proti Husovu upálení byl nejvyšší purkrabí pražský a pán na Lipnici Čeněk z Vartenberka, který na svém hradě od roku 1417 umožňoval svěcení husitských kněží. Výstava končí 24. září.

Součástí oslav na Lipnici budou také přednášky a promítání nového filmu Jan Hus, který se na hradě natáčel, vypravit se můžete i na noční prohlídky.

Dalším místem, které by měli navštívit všichni milovníci archeologie, opevnění a středověku, je hrad Landštejn. Ve dnech, kdy se nebude odehrávat některý z řady programů, si můžete společně s průvodcem prohlédnout místa, kde bylo nalezeno nejvíce stop po obléhání hradu husity.
Hradozámecká noc 2024 – přehled otevřených památek

31. 8.
Hradozámecká noc 2024 – přehled otevřených památek

15. ročník Hradozámecké noci se opět bude loučit s prázdninami. Připravuje se opět bohatý doprovodný program pro děti a dospělé po celé České republice. Opět budou připravena kulturní představení, ohnivé show, netradiční prohlídkové okruhy a dokonce i adrenalinové zážitky.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi

Přijeďte se podívat na jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů – na Lipnici na Vysočině. Součástí prohlídky jsou jedinečné výhledy do okolní krajiny, zejména z ochozu věže Samson.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Jihovýchodně od Tábora na levém břehu Kozského potoka leží zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, který je nejpamátnějším hradem Táborska. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku, a to díky spojitosti se životem církevního reformátora Jana Husa.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Památník Mistra Jana Husa v Husinci

Památník Mistra Jana Husa v Husinci

Původně gotický rodný domek Mistra Jana v Husinci je od roku 1873 oficiálně přístupný. Velkou rekonstrukcí prošel v roce 2015. Připraveno je zde mnoho nových expozic, návštěvníci a turisté se mohou do hlouby seznámit se životem a dílem Mistra Jana Husa pomocí moderní multimediální expozice.

Expozice historie Univerzity Karlovy v Praze

Expozice historie Univerzity Karlovy v Praze

U příležitosti 667. výročí založení univerzity byla znovu otevřena stálá výstava ve sklepních prostorách Karolina. V expozici je možné si prohlédnout listiny vztahující se k založení univerzity či kopie univerzitní pečeti a žezla.

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Kostel svatého Mikuláše byl postaven v období baroka mezi lety 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem na místě vyhořelého románského kostela.

Další aktuality

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky