ÚvodAktualityRodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny
Zážitky

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Poslechněte si audio verzi článku
Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
Když si Vilém Lipský (23. října 1897, Jaroměř – 29. dubna 1983, Praha) otevřel v domě číslo 78 na náměstí v Pelhřimově cukrárnu a kavárnu, pečení kremrolí nebyla jeho jediná vášeň. Režíroval také místní ochotnický spolek Rieger a lásce k divadlu postupně podlehla celá rodina včetně manželky a tří synů. K tatínkově velké radosti se starší syn Lubomír (1923–2015) stal hercem a jeho bratr Oldřich (1924–1986) režisérem. Nebýt rodinné tragédie, mohl po jejich boku stát i třetí a nejmladší syn Dalibor (1930–1947). Podle nejstaršího Lubomíra byl právě Borek z rodiny nejtalentovanější. Stihl si zahrát ve dvou filmech, Řeka čaruje a Kluci na řece. Když mu bylo sedmnáct, při koupání v rybníku ho zabil blesk. Rodina ho pochovala na pelhřimovském hřbitově, náhrobek má symbolický tvar blesku.
 

„Noci jsou chladné? To abych si vzal teplé prádlo!“

Jistě jste poznali slavnou hlášku z filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera. Jednu z nejslavnějších filmových komedií a nejzdařilejší tuzemskou parodii na westerny natočil režisér Oldřich Lipský podle knihy Jiřího Brdečky, novináře, spisovatele, scénáristy a zapáleného fanouška Divokého západu. Citovanou větu „Noci jsou tu chladné? To abych si vzal teplé prádlo,“ však nevymyslel Brdečka, do úst ji Karlu Fialovi vložil přímo režisér. Autorem průpovídky byl totiž jeho otec Vilém Lipský. Touto průpovídkou počastoval policistu, který jej po druhé světové válce zatýkal pro údajné rozvracení republiky. V názorech na nové pořádky po únoru 1948 byl Vilém Lipský poněkud prostořeký, a tak si odpykal dva roky v táboře nucených prací v Třinci. Pravou příčinou zatčení však byla jeho cukrárna, kterou nový správce přivedl na buben a bývalý majitel se do ní po návratu z vězení mohl opět vrátit jako stínový vedoucí.

Ze svých synů musel mít Vilém Lipský obrovskou radost a zahrál si také „štěky“ v celé řadě filmů: v drobných rolích se mihnul například ve snímcích Vražda v hotelu Excelsior (1971), Adéla ještě nevečeřela (1978), Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982) nebo ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974). Muž, který na Konopišti otevírá Františku Koudelkovi (Luděk Sobota) dveře od auta, je právě Vilém Lipský.
 

Dva bratři Lipští

Nejstarší ze tří bratrů Lipských byl Lubomír. První roli si zahrál ve Strakonickém dudákovi a zásluhu měl i na založení Dramatického studia mladých, kde se po boku bratří Lipských objevil i Jiří Lír. Nezapomenutelné role ztvárnil v seriálech Tři chlapi v chalupě, Pan Tau či Hospoda, filmech Šest medvědů s Cibulkou, Ať žijí duchové a mnoha dalších. Když Lubomír Lipský zemřel, bylo mu 92 let. Je pochovaný na Olšanských hřbitovech v Praze po boku manželky Věry, která byla tanečnicí. Dcera Taťána je překladatelka, syn Lubomír (1951–1991) vystudoval FAMU a stal se režisérem jako jeho strýc. Měl tragický konec: den před Silvestrem při pobytu na horách se šel projít a druhý den ho našli zmrzlého. Jeho syn Matěj Lipský (*1976) je muzikant a kapelník skupiny Negative Face; Síni Lipských dokonce věnoval originál sošky Anděla.

Také o rok mladší Oldřich se z rodného Pelhřimova přestěhoval do Prahy, Studoval práva a filozofii, ale po čase dal přednost divadlu. Pracoval jako herec, režisér a umělecký ředitel v Divadle satiry, a poté jako režisér ve filmovém studiu Barrandov. Oldřich Lipský natočil spoustu velmi oblíbených filmů, například Šest medvědů s Cibulkou, Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero!, Limonádový Joe, Ať žijí duchové či pohádku Tři veteráni. Osud mu vyměřil pouhých dvaašedesát let života, byl pohřben na městském hřbitově v Pelhřimově. Jeho syn Dalibor (*1954) vystudoval FAMU a stal se filmovým střihačem a producentem. Dcera Ludmila je lékařka, v několika filmech si zahrál i Oldřichův vnuk Tomáš Lipský. Pamatujete na Pepíčka ze série Troškových Kameňáků? To je on.
 

První české Múzyum aneb Síň Lipských

Jak na bratra Oldřicha vzpomínal Lubomír Lipský? „Tatínek dělal městského radního a pod sebou měl šest strážníků. Takový pelhřimovský ministr vnitra,“ vyprávěl. „Jednou se bratr Oldřich, šestiletý prvňáček, ztratil. Nepřišel do školy a paní učitelka dala vědět otci. Ten hned zapojil pelhřimovské strážníky, kteří pátrali po městě. Oldřicha našli až odpoledne – a víte kde? Na nádraží, kde očekával celý den plánovaný příjezd cirkusu Kludský, aby je mohl patřičně uvítat. Brácha miloval cirkus už odmalička.“

Dnes celou rodinu Lipských připomíná poštovní známka, pamětní deska na domě, kde měl Vilém Lipský cukrárnu, Městské divadlo v Pelhřimově, které nese jméno Lubomíra Lipského, a také Síň Lipských aneb První české MÚZYum. Sídlí ve Šrejnarovském domě na pelhřimovském náměstí, a v zábavné a vtipné expozici uvidíte například přehledný strom rodinného klanu Lipských, sestřih nejznámějších filmových scén z filmů obou bratrů, snímky z natáčení, filmové plakáty anebo různé rekvizity.
Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec. Podívat se můžete do mnoha krásných expozic i nádherné zahrady a parku.

Česko ve filmu: nejlepší české hudební filmy a muzikály

Česko ve filmu: nejlepší české hudební filmy a muzikály

Když se řekne nejlepší český hudební film a muzikál, který z našich filmových skvostů se vám vybaví? Budou to některý z filmů slavné trojky Starci na chmelu, Limonádový Joe aneb Koňská opera anebo Kdyby tisíc klarinetů? Případně Noc na Karlštejně, Balada pro banditu anebo komedie Ať žijí duchové? Anebo Šakalí léta či Rebelové? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě Zážitky

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Síň Lipských aneb První české MÚZYum Zážitky

Síň Lipských aneb První české MÚZYum

Vstupte do děje nejznámějších filmů bratrů Lipských. Návštěva Síně Lipských potěší malé i velké návštěvníky a v každém zanechá kousek radosti.

Česko ve filmu: filmy a seriály, kde hraje hlavní roli chmel a pivo

Česko ve filmu: filmy a seriály, kde hraje hlavní roli chmel a pivo

České pivo má světě zvuk a má své pevné místo nejenom v národní gastronomii, ale i v kultuře. Spočítat filmy a seriály, v nichž se pivo objevilo třeba jen jako rekvizita v pozadí, na Kudy z nudy sice nedokážeme, ale připomeneme vám ty nejznámější. Seznamte se v sérii Česko ve filmu s nejznámějšími scénami, postavami a hláškami, v nichž zlatavý mok hraje hlavní roli.

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze – jedna z nejlepších filmových škol světa

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze – jedna z nejlepších filmových škol světa

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění (FAMU) je jedna ze tří fakult Akademie múzických umění v Praze a pátá nejstarší filmová škola v Evropě. Filmy z dílny FAMU každoročně získávají desítky ocenění na filmových festivalech po celém světě. Filmový magazín The Hollywood Reporter FAMU řadí mezi patnáctku nejlepších filmových škol světa.

Česko ve filmu: Svěrák, Hřebejk, Michálek, Troška, Poledňáková, Jasný a Vláčil aneb známí čeští režiséři

Česko ve filmu: Svěrák, Hřebejk, Michálek, Troška, Poledňáková, Jasný a Vláčil aneb známí čeští režiséři

Stejně jako máte oblíbené herečky, herce, zpěvačky a zpěváky, určitě si vybavíte i své oblíbené filmy. Znáte i jejich režiséry? Do filmového světa se navždy zapsali svými díly a jejich filmy jsou pevnou součástí české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.

Pelhřimov

Pelhřimov

Pelhřimov má pěkné historické centrum, obklopené hradbami se třemi branami. V jedné z nich si prohlédnete Muzeum rekordů a kuriozit, jedinou instituci svého druhu ve střední Evropě, za vidění stojí i expozice vězeňství v bývalé šatlavě nebo muzeum, odkud můžete poslat známým pozdrav z pekla.

Lubomír Lipský – filmový a divadelní herec, mistr komediálních rolí

Lubomír Lipský – filmový a divadelní herec, mistr komediálních rolí

Výčet rolí Lubomíra Lipského (19. dubna 1923, Pelhřimov – 2. října 2015, Praha) je ohromující. Znáte ho například jako dědu Potůčka ze seriálu Tři chlapi v chalupě, Jouzu z filmu Ať žijí duchové nebo klauna z filmu Šest medvědů s Cibulkou. Lipský byl legendou českého divadelnictví i mistrem komediálních filmových rolí. Za roli Billyho Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku a za celoživotní herecké mistrovství obdržel Ceny Thálie.

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Dějiny českého národa jsou plné dramatických událostí, které se odehrály v letech končících číslem osm. Zejména ve 20. století provázejí osmičkové roky velká jména a události našich dějin – stačí připomenout letopočty 1918, 1938, 1948 a 1968. Historických událostí na českém území provázených osudovou osmičkou ale je mnohem víc. Které patří k těm nejvýznamnějším?

Další aktuality

Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?

Tři krásná místa, tři památky UNESCO a k tomu advent a vánoční programy: portál Kudy z nudy vás tentokrát zve na Vysočinu, a to do Telče, Třebíče a do Žďáru nad Sázavou. Poradíme vám, kde navštívíte ty nejkrásnější vánoční trhy, živý betlém anebo kde se vyplatí zastavit se s dětmi.
6. prosinec 2024 18:00
Památky, Kraj Vysočina

Užijte si letošní vánoční trhy v Jihlavě

Vánoční trhy s řemeslnými výrobky, jmelím, stromky, pamlsky a svařeným vínem najdou lidé během adventu na řadě míst Česka. V Jihlavě vánoční jarmark probíhá od 1. do 31. prosince 2024. Trhy na Masarykově náměstí budou všem návštěvníkům otevřeny od desáté do osmnácté hodiny a nabídnou bohatý program.
2. prosinec 2024 19:29
Kultura, Kraj Vysočina

Pivovarem roku se letos stal humpolecký Bernard, který získal čtyři další ocenění pro svá piva

Rodinný pivovar Bernard se stal pivovarem roku 2024. Titul získal od Sdružení přátel piva v soutěži vyhlašované pravidelně již od roku 1990. Pivovar také získal čtyři ocenění pro svá piva, z toho dvě první místa. Soutěž Pivovar roku, kterou pořádá Sdružení přátel piva, je jednou z nejstarších a nejprestižnějších u nás.
1. prosinec 2024 9:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Památky na Vysočině zvou na prohlídku i v zimě

Řada památek se na zimní sezónu ukládá k dlouhému spánku a až do jara zavírá své brány. Je ale i spousta těch, které jsou otevřeny celoročně a pro návštěvníky si v tomto období připravily celou řadu akcí. Naplánujte si výlet na Vysočinu, kde na vás čekají hrady, zámky a další kulturní památky, které nezavírají ani v zimě. Projít se můžete i krásnou a rozmanitou přírodou tohoto kraje.
30. listopad 2024 9:44
Památky, Kraj Vysočina

Jedinečné prohlídky zimní zoo s průvodcem zažijete v jihlavské zoo

Jedinečná vánoční prohlídka jihlavské zoo s průvodcem spojená se zábavným programem pro rodiny s dětmi bude probíhat 30. listopadu, 27. a 28. prosince 2024. Zimní zoo má svoje kouzlo! Už v sobotu 30. listopadu 2024 na vás čeká v Zoo Jihlava začátek adventu a Putování za betlémskou hvězdou. Jako bonus mají všechny děti v tematických kostýmech vstup za symbolickou 1 Kč.
30. listopad 2024 9:10
Příroda, Kraj Vysočina

Na třebíčském zámku si prohlídnete betlémy z nejrůznějších materiálů

Muzeum Vysočiny Třebíč, které sídlí na třebíčském zámku, připravilo pro své návštěvníky tradiční výstavu betlémů nazvanou Třebíčské betlémy včera a dnes. Ta velkým i malým návštěvníkům nabízí pohled do současné betlemářské tvorby. Výstava trvá od 29. listopadu 2024 do 5. ledna 2025.
29. listopad 2024 6:13
Kultura, Kraj Vysočina

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin ale mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
14. listopad 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina

Jarní prázdniny 2025 – Kraj Vysočina

Kam na jarní prázdniny, když chcete udělat něco pro svou fyzičku? Týdenní volno je jako dělané pro zimní rodinnou dovolenou na Vysočině. Vyrazit na týden na čerstvý vzduch bude pro vás i vaše děti příjemná změna. Portál Kudy z nudy však přináší i tipy, co dělat, když počasí nebude přát, či když budete chtít relaxovat.
10. listopad 2024 17:00
Zážitky, Kraj Vysočina