Úvod > Aktuality > Rock Point – Horská výzva finišuje na Pálavě
Letní sporty

Rock Point – Horská výzva finišuje na Pálavě

  • Vydáno11. října 2019
Vrchol Rock Pointu 2019 přichází už tuto sobotu 13. 10. 2019! Rock Point – Horská výzva uzavře letošní 9. ročník na Pálavě. Opět v Mikulově, kde se loňská premiéra vydařila, připravili pořadatelé oblíbeného seriálu horských běhů a trekingu slavnostní vyhlášení celkových vítězů nedávno uplynulého ročníku a jako bonus přichystali samostatně hodnocený šestý nadstavbový závod. Ten má být především pro zábavu a odreagování od tvrdých běžeckých kilometrů a i tentokrát organizátoři slibují fantastické podmínky.
Pálava Rock PointNadstavbový závod Rock Point Horská výzva PálavaMikulově, který se poprvé konal v loňském roce, se poběží i letos, a sice jako šestý samostatně hodnocený závod, na jehož konci budou slavnostně předány ceny celkovým vítězům běžecké série.

Stejně jako v loňském roce i tentokrát pořadatelé ohlašují nadstavbový závod heslem – víno, ženy, běh. V rámci uplynulého ročníku na běžce čekalo pět závodních horských destinací po celém Česku a vždy tři délky tras. Ti nejlepší z každé kategorie se sejdou o víkendu na Moravě u slavnostního vyhlášení. Ještě před ním ale pořadatelé připravili zmíněný „oddychový“ běh na závěr pro širokou veřejnost a všechny milovníky pohybu v přírodě.

Pálava Rock PointNa programu jsou dvě běžecké distance – Long (26 km) a Short (13 km). Obě vlny odstartují v pravé poledne z mikulovského Amfiteátru pod Turoldem. Na longisty čeká trasa ve tvaru osmičky, když se běžci vydají přes Svatý kopeček a Starou horu do Klentnice. Zatímco krátká trasa se stočí přes Stolovou horu zpět k Mikulovu, Long pokračuje na smyčku pod Děvín, Dívčí hrady až k Dolním Věstonicím a pak přes Horní Věstonice, Sirotčí hrádek a Stolovou horu do cílového Mikulova. Na trase jsou dvě občerstvovací stanice v Klentnici (9. km) a v Horních Věstonicích (17,5. km). Časový limit je stanovený na 8, resp. 6 hodin.

Závod je vypsaný pro jednotlivce, dvojice i dogtrekaře a stále je možné přihlásit se na místě  v amfiteátru pod Turoldem v den konání, tedy v sobotu od 7:00 do 10:00 hodin. Vůbec není podmínkou jakákoli účast na předchozích závodech. Zúčastnit se může opravdu každý, kdo nechce tak krásný den promarnit doma u televize. Tož dorazte, na Pálavě bude legrace.
Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Café Fara v Klentnici u Mikulova – kavárna a penzion

Café Fara v Klentnici u Mikulova – kavárna a penzion

Stylová nekuřácká kavárna v Klentnici na trase cyklostezky pod Pálavskými vrchy nabízí lahodnou kávu, zážitkový salónek Coffee spirit, farní knihovnu, vinný sklep, ubytování v nově vybudovaných netradičně řešených pokojích, prostornou terasu i dětské hřiště. Od jara do podzimu také skvělé akce.

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.

Naučná stezka Turold

Naučná stezka Turold

Naučná stezka má délku 300 metrů a je na ní umístěno 8 informačních panelů. Stezka je určena pro pěší návštěvníky a prohlídka celé trasy trvá přibližně jednu hodinu. Je celoročně přístupná a z větší části je shodná s přístupovou cestou k jeskyni Na Turoldu.

Svatý Kopeček v Mikulově

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) – původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Stolová hora na Pálavě – nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Stolová hora na Pálavě – nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Stolová hora (Tabulová hora) na Pálavě je mohutný vápencový kopec s téměř dokonale rovnou vrcholovou plošinou, na které už v mladší době bronzové stávalo opevněné sídliště. Na jižním svahu roste vzácná šalvěj etiopská. Stolová hora jedinou původní lokalitou této květiny na našem území.

Národní přírodní rezervace Děvín – Kotel – Soutěska na Pálavě

Národní přírodní rezervace Děvín – Kotel – Soutěska na Pálavě

Rezervace o rozloze 380,76 ha zaujímá severní část Pavlovských vrchů s vrcholy Děvín (554,4 m n. m.) a Kotel (483 m n. m.) mezi Pavlovem, Dolními Věstonicemi, Horními Věstonicemi, Pernou a Klentnicí. Řije zde řada vzácných rostlin a živočichů.

Další aktuality

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika