Úvod > Aktuality > Říjen je nabitý festivaly – na své si přijdou milovníci filmů i světelných efektů
Zážitky

Říjen je nabitý festivaly – na své si přijdou milovníci filmů i světelných efektů

  • Vydáno5. října 2023
Zima se sice pomalu blíží, avšak kulturní scéna se k zimnímu spánku rozhodně nechystá. Říjen nabídne hned čtyři zajímavé festivaly, které byste si neměli nechat ujít. Vyberete si filmový festival Be2Can nejlepších světových filmů, setkání s legendami jazzové scény anebo noc plnou světel?

Nejlepší festivalové filmy na Be2Can

Kino LucernaDíky jedinečné filmové přehlídce Be2Can můžete vidět filmy promítané letos na špičkových mezinárodních filmových festivalech v Berlíně, Benátkách a Cannes. Přehlídka se koná od 4. – 11. října v pražském kině Lucerna, Kině Art v Brně, v Minikině Ostrava a ve zlínském Golden Apple Cinema. I letos naleznete v nabídce Be2Can hraniční, provokativní zážitky i robustní filmy-romány, filmařské legendy i čerstvou krev současné arthouse scény. Organizátoři vybírají filmy, které nezavírají před světem oči, a proto s ním dokáží pohnout. Jubilejní 10. ročník festivalu uvede 9 premiérových titulů a 3 reprízové. Těšit se můžete například na fily Králova milenka (s Johnem Deppem), Jen řeka teče, Disco Boy, Všechna ta krása a zabíjení, Golda – Železná lady Izraele, Saint Omer, Starý dub, Hvězdy v poledne a další.
 

Jazz přichází do Hradce

Jazz goesVe dnech 10. – 14. října proběhne v hudebních sálech, klubech a dalších koncertně neobvyklých prostorách na obou březích Labe v Hradci Králové již 29. ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town. Festival v širokém žánrovém spektru od tradičního jazzu přes blues, fusion, mainstream, funky jazz, be-bop až po free jazz. Hudební jazzový svátek prezentují špičkoví světoví a evropští hudebníci, ale také zástupci české jazzové scény, včetně mladých umělců. Festival každoročně představuje hudební premiéry v České republice. Všechny letošní zahraniční kapely se představí v české premiéře, vrcholem festivalu pak bude koncert jedinečného Trondheim Jazz Orchestra.
 

Jihlava ukáže autorské dokumenty

kinoOd 24. do 29. října 2023 proběhne v Jihlavě Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Festival je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Diváci opět uvidí více než dvě stovky filmů, řadu z nich ve světové premiéře. Součástí budou tradiční debaty s tvůrci, režisérské kurzy či otevřené diskuse s kontroverzními hosty Inspiračního fóra. Festivalový program tradičně nabídne nové dokumenty z Česka i ze zahraničí, autorské retrospektivy, to nejlepší z filmového experimentu i řadu nesoutěžních programových sekcí. Výjimečné filmové zážitky slibuje přehlídka francouzského filmu, kterou Ji.hlava letos nabídne, a to hned v několika sekcích. Jednou z nejvýraznějších bude retrospektiva slavné francouzské spisovatelky, scenáristky a filmařky Marguerite Duras. Festivalový program nabídne tradičně i velkou přehlídku aktuálního domácího dokumentu ve sledované soutěžní sekci Česká radost.
 

Signal festival rozzáří ulice Prahy

Signal festivalFestival světla Signal, který již neodmyslitelně patří k pražskému podzimu, rozsvítí 12. – 15. října patnáct uměleckých instalací českých i zahraničních umělců v různých částech Prahy. Jedenáctý ročník nabídne dvě trasy a dvacet festivalových lokací. Oblíbené videomappingy rozsvítí budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí a kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. Využijí přitom umělou inteligenci i programovaná robotická světla, která celou animaci fasády rozšiřují do prostoru. Autorem videomappingu s názvem Luminary Glyphs je maďarský umělec András László Nagy. Studoval výtvarné umění a klasickou hudbu, dnes kombinuje to nejlepší z obou oborů. Mimo hlavní festivalové trasy budou čekat takzvané Satelity. Jedná se o existující umělecká díla ve veřejném prostoru. Obklad čtyř větracích komínů Letenského tunelu od Zdeňka Sýkory, objekt Vista Mars u administrativního prostoru Rustonka v Karlíně od Jiřího Příhody a osmimetrová socha Aerial od Federica Díaze v prostoru centra Bořislavka, která během Signal festivalu doprovodí nové světelné projekce.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2024

25.10.
3.11.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2024

28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne na přelomu října a listopadu 2024. Festival každoročně uvádí více než 200 filmů, nabízí diskuze se světovými mysliteli v Inspiračním fóru a pestrý doprovodný program.

Další aktuality

Využijte možnost navštívit Retro muzeum Praha ještě v Kotvě

Retro muzeum Praha, nyní umístěné ve 4. patře obchodního domu Kotva, se bude v lednu 2024 stěhovat do zatím nezveřejněných nových prostor. Využijte do 14. ledna 2024 příležitost navštívit expozici v jedinečné brutalistní stavbě obchodního domu, který dodává výstavě unikátnost doby. V adventním čase navíc vzpomínky na 70. a 80. léta zpestřuje dobová vánoční dekorace. Pamatujete si ještě, co jste si tehdy přáli nalézt pod stromečkem?
Praha | Kultura

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Pohádkové prohlídky s komtesou na zámku v Mníšku pod Brdy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?
Praha | Životní styl

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v úterý 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky

Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou

Dopravní podnik hlavního města Prahy vyslal s první adventní nedělí do pražských ulic svoji flotilu vánočně nazdobených vozidel. Cestující se nimi mohou svézt až do Tří králů, tj. do 6. ledna 2024. O vánoční výzdobu se postaraly tisíce vánočních světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční tematikou. Kromě výzdoby tramvajových vozů a autobusů je letos vánočně osvětlená také horní stanice lanové dráhy – Petřín anebo oblíbená Mazačka.
Praha | Zážitky

Když v Praze napadne sníh: tipy, kde si zabobovat, i kde nasadit běžky

Nestává se často, aby v Praze napadl sníh. Respektive tolik sněhu, který by vydržel pár dnů a bylo ho skutečně hodně! Letos však meterologická zima startuje zostra a arktické vzdušné proudy nám poslaly sněhovou nadílku, kterou ocení děti na bobech a dospěláci na běžkách. Kam se za sněhovými radovánkami vydat vám poradí portál Kudy z nudy.
Praha | Zimní sporty

Kde si v Praze zasportovat? Tipy na sportovní centra a indoorové sporty

Nevíte kam si jít v Praze zasportovat? Inspirujte se našimi tipy, které vám prozradí, kde najít dobré posilovny, sportovní centra, lezecké stěny anebo plavecké bazény. Moderně zařízené prostory s kvalitním sportovním vybavením vám umožní aktivní odpočinek, zábavu a relaxaci na špičkové úrovni.
Praha | Životní styl

Kam s dětmi do divadla v Praze? Vyberte si z tipů, kam na představení pro děti

Venku je zimní nevlídno, které nepřeje dlouhým vycházkám. Proto přinášíme pár tipů, kde se s dětmi v teple a suchu pobavíte a rozhodně se nebudete nudit. Inspirujte se a vydejte se s celou rodinou za kulturou na veselá představení do divadel i divadélek nejen pro děti.
Praha | Kultura