Úvod > Aktuality > Říjen je nabitý festivaly – na své si přijdou milovníci filmů i světelných efektů
Říjen je nabitý festivaly – na své si přijdou milovníci filmů i světelných efektů
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Říjen je nabitý festivaly – na své si přijdou milovníci filmů i světelných efektů

  • Vydáno5. října 2021
Zima se sice pomalu blíží, avšak kulturní scéna se k zimnímu spánku rozhodně nechystá. Říjen nabídne hned čtyři zajímavé festivaly, které byste si neměli nechat ujít. Vyberete si filmový festival Be2Can nejlepších světových filmů, setkání s legendami jazzové scény anebo noc plnou světel?

Nejlepší festivalové filmy na Be2Can

Kino LucernaDíky jedinečné filmové přehlídce Be2Can můžete vidět filmy promítané letos na špičkových mezinárodních filmových festivalech v Berlíně, Benátkách a Cannes. Přehlídka se uskuteční od 6. – 12. října v pražském kině Lucerna, Kině Art v Brně, v Minikině Ostrava a ve zlínském Golden Apple Cinema.

I letos naleznete v nabídce Be2Can hraniční, provokativní zážitky i robustní filmy-romány, filmařské legendy i čerstvou krev současné arthouse scény. Organizátoři vybírají filmy, které nezavírají před světem oči, a proto s ním dokáží pohnout. Ústředním tématem letošního ročníku je "vakcína pro duši" – 11 filmů bude tvořit program osmého ročníku. Zahajovacím filmem Be2Can 2021 se stane snímek francouzské režisérky Julie Ducournau Titan. Dále se můžete těšit na Nitram nebo Miluj svého robota.
 

Jazz přichází do Hradce

Jazz goesVe dnech 12. – 16. října proběhne v hudebních sálech, klubech a dalších koncertně neobvyklých prostorách na obou březích Labe v Hradci Králové již 27. ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town.

Program festivalu letos v Hradci Králové představí hned několik českých premiér zahraničních umělců. Například brněnské uskupení Endemit, legendární basista a skladatel George Cremaschi z New Yorku, energickou hudební smršť posluchačům předvede varhaník Brian Charett (nominovaný na Cenu Grammy) společně s bubeníkem Dano Šoltisem a saxofonistou Ondřejem Štveráčkem. Během týdne se mimo jiné objeví dvě kapely: brněnská Heart of Dixie, zaměřená na taneční swing a berlínská Oli Steidle & The Killing Popes. Předposlední festivalový den nabídne dva přední evropské improvizátory Susanu Santos Silva a Martina Küchena. V rámci závěrečného exkluzivního večera se spojí dílo německého skladatele a režiséra světového formátu Heinera Goebbelse se třemi světoznámými sólisty a orchestrem Filharmonie Hradec Králové.
 

Jihlava ukáže autorské dokumenty

kinoOd 26. do 31. října 2021 proběhne v Jihlavě Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Festival je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Diváci opět uvidí více než dvě stovky filmů, řadu z nich ve světové premiéře. Součástí budou tradiční debaty s tvůrci, režisérské kurzy či otevřené diskuse s kontroverzními hosty Inspiračního fóra.

Od letošního ročníku nabídne Ji.hlava ústřední soutěžní sekci, kde uvede až osmnáct filmů ve světové, mezinárodní či evropské premiéře. Další novinkou letošního ročníku je vyhlášení Ceny za nejlepší dokumentární knihu. Ji.hlava již tradičně zkoumá dokumentární východiska nejen ve filmech, ale i v rozhlasové tvorbě, počítačových hrách, virtuální realitě nebo divadelních projektech.


Signal festival rozzáří ulice Prahy

Signal festivalFestival světla Signal, který již neodmyslitelně patří k pražskému podzimu, rozsvítí 14. – 17. října patnáct uměleckých instalací českých i zahraničních umělců v různých částech Prahy. Díky unikátním AR instalacím letos poprvé město ožije skrze displej vašeho telefonu i ve dne.

Prostřednictvím svých chytrých telefonů si tak diváci mohou v ulicích Karlína zobrazit digitální umělecké objekty a interaktivní instalace. Určena je tomu celá jedna trasa nazvaná Signal AR. Ta doplní oblíbený Karlín, Staré Město a novou trasu Holešovice. Jednu z instalací v rozšířené realitě zpracoval výtvarník Jan Kaláb. Mezi další nejvýraznější česká jména letošního ročníku patří umělkyně Milena Dopitová, Jiří Černický nebo designérské duo Vrtiška & Žák. Chybět nebudou ani slavná zahraniční studia. Hlavní festivalové téma letos zní Plan C. Ten je ekologický, udržitelný a hlavně schopný se přizpůsobit za každých okolností. Organizátoři se společně s umělci zamýšlí nad tím, co může člověk udělat pro planetu Zemi. Mnohá díla však reagují také na pandemickou zkušenost.

Signal festival 2022

13.10.
16.10.
Signal festival 2022

Desátý ročník Signal Festivalu je Signal X. Návštěvníky čeká velká galerijní zóna, živá vystoupení, přednášky, workshopy, nové lokace, nové spolupráce. Samozřejmě nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Jazz Goes to Town 2022

11.10.
15.10.
Jazz Goes to Town 2022

28. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem. Prestižní hudební přehlídka mezinárodní festival Jazz Goes to Town se uskuteční od 11. do 15. října 2022.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2022

25.10.
30.10.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2022

26. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Festival každoročně uvádí více než 200 filmů, nabízí diskuze se světovými mysliteli v Inspiračním fóru a pestrý doprovodný program.