Úvod > Aktuality > Řezbáři budou v Třešti vyrábět figurky do společného betléma
Řezbáři budou v Třešti vyrábět figurky do společného betléma
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Řezbáři budou v Třešti vyrábět figurky do společného betléma

  • Vydáno4. července 2021
Letošní 29. Dřevořezání, tedy setkání řezbářů a přátel betlémů v Třešti se bude konat 5. 7. a 6. 7. 2021 v Třešti na zahradě Schumpeterova domu. Po oba dny bude také otevřena stálá expozice betlémů. Hlavní zvláštností třešťských betlémů je 200 let stará tradice stavění betlémů v rodinách, které je o Vánocích zpřístupňují široké veřejnosti. Přijďte si teď v létě prohlédnout, jak figurky v betlému vznikají pod šikovnýma rukama zručných betlémářů.
řezbářDřevořezání proběhne tentokrát netradičně na zahradě Schumpeterova domu v Třešti, a to po oba dva dny 5. – 6. července 2021 mezi 9. a 17. hodinou. Příchozím nabídne zajímavý doprovodný program. Návštěvníci budou obdivovat um šikovných rukou, ale také budou mít možnost si práci s dlátky a nožíky zkusit.

Zkušení řezbáři budou vyrábět figurky do společného betléma, který je celoročně vystaven v Schumpeterově domě a každý rok se rozrůstá asi o sedm desítek prací.

Projekt, jehož cílem vytvořit výletní cíle pro turisty, vznikl spoluprácí Místních akčních skupin z Třeště, Telče a Jemnice. Také i díky němu od minulého ročníku rozšiřují dřevěné sochy Kašpara, Melichara a Baltazara stávající poutač u Třešťského potoka, který upozorňuje na fakt, že Třešť je městem betlémů.
Stálá expozice betlémů v Třešti

Stálá expozice betlémů v Třešti

V dnešní době si vánoční čas nedokážeme představit bez rozzářeného stromečku. Daleko před tím, než se začaly zdobit stromečky, se stavěly v rodinách betlémy. V Třešti má stavění betlémů tradici více než 200 let.

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.