Úvod > Aktuality > Řezbáři budou v Třešti vyrábět figurky do společného betléma
Řezbáři budou v Třešti vyrábět figurky do společného betléma
"> ">

Řezbáři budou v Třešti vyrábět figurky do společného betléma

Vydáno 4. července 2019 Kultura
Letošní 18. Dřevořezání, tedy setkání řezbářů a přátel betlémů v Třešti se bude konat 5. 7. a 6. 7. 2019 v Třešti na náměstí T. G. M. Po oba dny bude také otevřena stálá expozice betlémů. Hlavní zvláštností třešťských betlémů je 200 let stará tradice stavění betlémů v rodinách, které je o Vánocích zpřístupňují široké veřejnosti. Přijďte si teď v létě prohlédnout, jak figurky v betlému vznikají pod šikovnýma rukama zručných betlémářů.
ŘezbářDřevořezání na náměstí T. G. Masaryka v Třešti po oba dva dny 5. – 6. července 2019 mezi 9. a 17. hodinou nabídne zajímavý doprovodný program. Návštěvníci budou obdivovat um šikovných rukou, ale také budou mít možnost si práci s dlátky a nožíky zkusit.

Zkušení řezbáři budou na náměstí vyrábět figurky do společného betléma, který je celoročně vystaven v Schumpeterově domě a každý rok se rozrůstá asi o sedm desítek prací. V doprovodném programu letos vystoupí loutkáři DS Karla Čapka Třešť a zahrají country kapela JCS Salavice a Druhej dech.

Projekt, jehož cílem vytvořit výletní cíle pro turisty, vznikl spoluprácí Místních akčních skupin z Třeště, Telče a Jemnice. Sochy Kašpara, Melichara a Baltazara rozšíří stávající poutač u Třešťského potoka, který upozorňuje na fakt, že Třešť je městem betlémů.
Stálá expozice betlémů v Třešti

Stálá expozice betlémů v Třešti

V dnešní době si vánoční čas nedokážeme představit bez rozzářeného stromečku. Daleko před tím, než se začaly zdobit stromečky, se stavěly v rodinách betlémy. V Třešti má stavění betlémů tradici více než 200 let.

Svět modelů v Třešti - dočasně uzavřeno

Svět modelů v Třešti - dočasně uzavřeno

Výstava na hlavním vlakovém nádraží v Třešti udělá radost nejednomu modeláři. Ke zhlédnutí je zde více jak 750 plastikových modelů letadel a letadlových lodí od třešťského modelářského nadšence Vladimíra Balíka. Expozice je dočasně uzavřena.

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.