Úvod > Aktuality > Revitalizované muzeum v Litomyšli láká nejen na novou expozici
Revitalizované muzeum v Litomyšli
"> Revitalizované muzeum v Litomyšli "> Revitalizované muzeum v Litomyšli "> Revitalizované muzeum v Litomyšli
Kultura

Revitalizované muzeum v Litomyšli láká nejen na novou expozici

  • Vydáno17. srpna 2014
Expozice Litomyšl – město kultury a vzdělanosti od 17. července představuje zrekonstruované, modernizované a interaktivnější Regionální muzeum v Litomyšli. To zároveň láká na dvě výstavy. Retrogaming, interaktivní expozice historických počítačů, je k vidění do 21. září; Václava Boštíka a jeho rodinné výtvarné souputníky z Ležákova mlýna prezentuje muzeum do 14. září.

V nové stálé expozici můžete vidět třeba Liber viaticus – cestovní breviář Jana ze Středy, litomyšlského biskupa a kancléře Karla IV., Graduál literátského sboru z roku 1563, daguerrotypický přístroj Flora Staška z roku 1840 – nejstarší fotoaparát v České republice, meč litomyšlského kata z roku 1620, Portmanův knihařský lis.

 

Zámecké návrší, archeologické nálezy i litomyšlské nebe

Nová stálá expozice „Litomyšl – město kultury a vzdělanosti" představuje bohaté dějiny města od jeho počátků až do současnosti. Naleznete zde řadu unikátních předmětů, zajímavostí, kuriozit i doprovodných programů. Expozice, která je tematicky členěna na devět částí, zaujme každého od kulturních turistů po rodiny s dětmi.

V suterénním ochranném objektu jsou prezentovány unikátní pozůstatky archeologicky odkryté cesty, hradby, brány a měšťanského domu ze 14. – 17. století. V navazující expozici je prostřednictvím modelů a dokumentárního filmu představen pozoruhodný stavební vývoj zámeckého návrší – od kláštera přes biskupství, hrad s novým městem, zámeckým areálem a areálem původních piaristických budov až po současnost.

Tři sta let od položení základního kamene

Budova litomyšlského muzea byla postavena v letech 1714-1719 jako piaristické gymnázium dle plánu Giovanni Battisty Alliprandiho. Současně bylo vedle vybudováno kryté schodiště, tzv. fortna. Objekt je hluboko zapuštěn do svahu Hory Olivetské. Ničivé požáry v letech 1775 a 1814 si vyžádaly nákladné opravy. Do dnešní podoby byl objekt upraven v roce 1826. Budova sloužila přes dvě stě let školní výuce základním i gymnazijním třídám, k nimž v letech 1733-1754 a po zrušení opět v letech 1802-1849 přibyl filozofický ústav. Po nezbytných úpravách se do staré gymnazijní budovy přestěhovalo Městské muzeum založené v Litomyšli v roce 1891. K slavnostnímu otevření došlo 13. května 1928 za účasti mnohých známých osobností a litomyšlských rodáků. Od 90. let 20. století muzeu provozuje také Rodný byt Bedřicha Smetany.

Zámecký pivovar Litomyšl – ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zámecký pivovar Litomyšl – ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zrekonstruovaný Zámecký pivovar v Litomyšli nabízí kromě služeb školícího centra nově ubytování ve dvou kategoriích, a to jako penzionové pokoje a hostelové ubytování. Ubytování je určeno jak pro rodinné i individuální rekreace, tak i skupiny a školní výlety.

Zámecké sklepení v Litomyšli

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany

Od dubna do října si můžete prohlédnout Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli, kde prožil tento významný hudební skladatel své dětství. Byt najdete v pivovaru v areálu litomyšlského zámku a od 90. let 20. století ho spravuje Regionální muzeum Litomyšl.

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Pitoreskní interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky, expozici doplňují dobové fotografie či drobná grafika.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky
28.7.
2022
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Pardubický kraj | Památky