Úvod > Aktuality > Stará Sladovna v Chodové Plané na sobotu připravila masopustní hody i cejchování piva
Stará Sladovna v Chodové Plané na sobotu připravila masopustní hody i cejchování piva
"> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Stará Sladovna v Chodové Plané na sobotu připravila masopustní hody i cejchování piva

  • Vydáno3. března 2020
Máte-li chuť zúčastnit se pravé chodské zabijačky, pak rozhodně nepromarněte šanci a 7. března 2020 se vydejte do Chodové Plané. Pochutnávání na zabijačkových dobrotách zpestří průvod masek za doprovodu dechovky. Vepřové hody si užijete v restauraci Stará Sladovna.

Tradiční chodská zabijačka a cejchování piva

Zabijačka ChodovarPravá chodská zabijačka a chodovarské cejchování proběhne 7. března 2020 v pivovaru Chodovar v Chodové Plané. Vepřové hody v pivovaru se neobejdou bez zabijačkových specialit a masopustního průvodu Chodovou Planou. Maškarám do kroku a přihlížejícím k poslechu zahraje dechová hudba Daliborka.

Zahájení prodeje zabijačkových specialit proběhne v sobotu v 10:00 hodin, kdy se otevřou dveře restaurace Stará Sladovna.

cejchování pivaFanoušci tradičního pivovarnictví by neměli chybět při rituálu cejchování piva, které proběhne od 12:00 do 13:00 hodin. Jedná se o starý obyčej, kdy zruční kováři rozžhaveným kusem železa ohřívali studené pivo. Dělo se tak samozřejmě v zimě, když si chtěli pivo trochu ohřát. Šli na to tak, že si ve výhni ohřáli kovovou tyč a pivo si pak vyhřáli. Zážitek z pití ocejchovaného piva je mimořádně silný – pijete přes skoro vařící pěnu ledové pivo. Hlavně u černého piva má toto počínání další efekt, a to, že slad zkaramelizuje a pivo získá výrazné aroma. Takže se neošívejte a chutnejte pivo s horkou pěnou!
 

Masopustní průvod, zabijačkové pivo a speciální prohlídka zdarma

Zabijačka jelitoÚderem 13. hodiny započne odpolední program – veselý průvod masek Chodovou Planou s dechovou kapelou Daliborka. Maškary vyjdou od ZŠ Chodová Planá, před restaurací Stará Sladovna se budou vyrábět zabijačkové produkty. Ve 14:00 začnou ve Sladovně zabijačkové hody a pít se bude k této příležitosti speciálně vyrobené "zabijačkové pivo 13°" . K ochutnání bude na čepu i k nákupu s sebou. V rámci odpoledního programu jsou přichystány soutěže o sladké ceny a koblihy pro děti. Vše se bude dít před restaurací Stará Sladovna

pivovar chodovarVydat se můžete také na prohlídku místního pivovaru Chodovar, ta začne v 15.00 hodin. Prohlídka i celý program v rámci Zabijačky je zdarma. Od 19:00 hodin večer bude pokračovat zábava s živou hudbou na Staré Sladovně.

A náš tip na závěr: když budete pozorní, můžete spatřit v akci unikátní Chodský pivostroj!
První pivní lázně v Plzni – užijte si  pivní parní lázeň

První pivní lázně v Plzni – užijte si pivní parní lázeň

V Plzni můžete nejen pivo píti, ale také navštíviti první pivní lázně. Minipivovar Purkmistr je vybudoval ve sklepích hotelu vzniklého z bývalého selského stavení. Po Chodové Plané jde o druhé pivní lázně na západě Čech.

Pivní pohoda, pivní lázně, pivní akce v pivovaru Chodová Planá

Pivní pohoda, pivní lázně, pivní akce v pivovaru Chodová Planá

Opravdovou raritou pro milovníky piva a odpočinku jsou pivní lázně v pivovaru Chodová Planá. Originální lázeňská terapie využívá kombinací blahodárných účinků teplé minerální vody, tmavého koupelového piva, sušených bylinek a klasické i speciální masáže.

Pěší výletd do pivovaru Chodová Planá a okolí

Pěší výletd do pivovaru Chodová Planá a okolí

V České republice byste napočítali přibližně padesát menších pivovarů. Patří mezi ně i rodinný pivovar Chodovar v Chodové Plané. Když původní budovy zničil roku 1861 požár, nechal majitel panství hrabě Bercher vystavět nad původními skalními sklepy pivovar nový, jehož podoba se zachovala až do dnešních dnů.