Úvod > Aktuality > Rekreačně naučný areál Lesů ČR na Křivoklátě má novou geologickou expozici
Rekreacne naucný areál Lesu CR na Krivokláte má novou geologickou expozici
"> Rekreacne naucný areál Lesu CR na Krivokláte má novou geologickou expozici "> Lesní hrište slouží detem i dospelým již od roku 2009 "> Lesy CR navíc vybudovaly radu drevených staveb pro odpocinek v podobe lavicek a altánu
Zážitky

Rekreačně naučný areál Lesů ČR na Křivoklátě má novou geologickou expozici

  • Vydáno21. října 2014
Popularita a oblíbenost Rekreačně naučného areálu Křivoklát na Rakovnicku ve Středočeském kraji mezi malými i velkými návštěvníky přivedla Lesy České republiky k nápadu areál doplnit o novou zajímavost. Stala se jí geologická expozice, která srozumitelně a zároveň zábavnou formou přibližuje 630 milionů let trvající geologickou historii i hlavní geologické zajímavosti Křivoklátska.

Geologická expoziceGeologická expozice je na Křivoklátsku dosud ojedinělá. Je koncipována jako cesta v čase odrážející celou geologickou minulost této oblasti. První tři informační tabule popisují základní informace o vzniku hornin a hlavních geologických procesech uvnitř planety Země, o geologické stavbě a vývoji Českého masivu a Křivoklátska.

Další dvě prezentují fakta o praktickém využití hornin na Křivoklátsku včetně historie těžby, přehledu hlavních těžených surovin a materiálu na stavbu hradů ve zdejší lokalitě, nechybějí ani detaily o typologii lesů. Informační tabule podél stávající pěšiny ve směru od Herního centra k altánu vhodně doplňuje celkem 16 bloků hornin s příslušnými popisy. Na každém z nich je vybroušena a naleštěna malá plocha umožňující pohled do samotného "nitra" horniny. Získané poznatky si v závěru trasy může návštěvník vyzkoušet ve hře "Poznej kámen". Na nakloněné desce je připevněno 8 vzorků běžných, lehce rozpoznatelných hornin. Správný název je ukryt pod výklopnou tabulkou.

Areál lesních herRekreačně naučný areál Lesů ČR Křivoklát známý též pod názvem Lesní hřiště slouží dětem i dospělým již od roku 2009. Od svého otevření je rozdělen na tři hlavní centra: sportovní centrum a hřiště, herní centrum a centrum Jasan. Centra jsou navzájem propojena pěšinami. Orientaci usnadňují rozcestníky a značky. Lesy ČR navíc vybudovaly řadu dřevěných staveb pro odpočinek v podobě laviček a altánů. Svého prvního rozšíření se areál dočkal v roce 2012, od kdy mohou návštěvníci využívat dendrologickou stezku a přírodní expozici věnovanou houbám a lišejníkům.

Rekreačně naučný areál Křivoklát – Lesní hřiště

Rekreačně naučný areál Křivoklát – Lesní hřiště

Rekreačně naučný areál Křivoklát Lesní hřiště nabízí několik možností jak příjemně strávit volný čas v přírodě. Nechybí tu ani lanová dráha, skluzavka, sportovní hřiště a připraveno je i ohniště. Areál je přístupný celoročně široké veřejnosti a vstup je zdarma.

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Další aktuality

22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky