!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Rekonstrukce hradu Kunětická hora vtiskne památce podobu dle návrhu architekta Dušana Jurkoviče
Rekonstrukce hradu Kunětická hora vtiskne památce podobu dle návrhu architekta Dušana Jurkoviče
"> "> "> "> ">
Památky

Rekonstrukce hradu Kunětická hora vtiskne památce podobu dle návrhu architekta Dušana Jurkoviče

Vydáno 7. dubna 2021
Hrad Kunětická hora prochází postupnou obnovou podle projektu „Kunětická hora Dušana Jurkoviče – básníka dřeva“. Jedná se zásadní stavební obnovu západní části hradu a obnovu šesté brány. Letos proběhne obnova hlavního paláce s věží, který tudíž nebude v roce 2021 přístupný veřejnosti, té se naopak otevře čerstvě renovovaný a veřejnosti dosud nepředstavený Jurkovičův palác.
kunětická horaNa hradě Kunětická hora neustává čilý pracovní ruch. Probíhají zde dokončovací práce obnovy dvoupatrové dřevěné verandy bývalé restaurace, která vznikla podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, podle nějž se hrad restauroval za první republiky. Obnovou prochází i omítky historického zdiva, vzniká moderní samonosná oceloskleněná vestavba citlivá k památce a budou zpřístupněny základy a stěny historické obranné věže ve sklepních prostorách.

Dál také pokračují práce na šesté bráně a přilehlém objektu bývalé dvořanské světnice. Jedná se již o práce na interiérech a expozicích. Hotovo by mělo být do června 2021. V další etapě čekají Kuňku restaurátorské práce a památková obnova hlavního hradního paláce. Projekt také počítá s revitalizací přírodního amfiteátru v podhradí, který je letní scénou například Východočeského divadla. Zahrnuje opravu jeviště, úpravu okolních ploch a celkovou opravu budovy hygienického a technického zázemí amfiteátru. Vše by mělo začít zřejmě na podzim letošního roku a skončit do konce roku 2022.

kunětická horaPozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. V dalších staletích hrad ohrožovalo lámání kamene, které bylo zastaveno až na počátku 20. století. Tehdy zároveň započaly i záchranné práce Muzejního spolku v Pardubicích podle projektu arch. Dušana Jurkoviče. Legenda praví, že se Kunětická hora jednou do roka otevírá. V jejích útrobách pak prý můžete projít podzemním bludištěm, které kromě bohatě zdobených chodeb tvoří monstrózní sály se zlatavými stropy a stěnami vykládanými drahým kamením.
Hrad Kunětická hora - Kuňka

Hrad Kunětická hora - Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.