Úvod > Aktuality > Rekonstrukce hradu Kunětická hora vtiskne památce podobu dle návrhu architekta Dušana Jurkoviče
Rekonstrukce hradu Kunětická hora vtiskne památce podobu dle návrhu architekta Dušana Jurkoviče
"> "> "> "> ">

Rekonstrukce hradu Kunětická hora vtiskne památce podobu dle návrhu architekta Dušana Jurkoviče

Vydáno 20. března 2020 Památky
Hrad Kunětická hora prochází postupnou obnovou podle projektu „Kunětická hora Dušana Jurkoviče – básníka dřeva“. Jedná se o kompletní obnovu dlouho nepřístupného západního křídla areálu, jehož podobu určil ve 20. letech minulého století architekt Dušan Jurkovič. Kromě toho proběhne v druhé etapě rekonstrukce hradního paláce.
kunětická horaNa hradě Kunětická hora neustává ani v těchto dnech čilý pracovní ruch. Probíhají zde dokončovací práce obnovy dvoupatrové dřevěné verandy bývalé restaurace, která vznikla podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Návštěvníci si ji budou moci alespoň zčásti prohlédnout již v letošní sezoně. Původně bylo v přízemí prvorepublikové stavby posezení pro turisty a v patře taneční sál, nově bude sloužit pro občerstvení a pokladny.

Dál také pokračují práce na šesté bráně a přilehlém objektu bývalé dvořanské světnice. Termín pro dokončení celého západního křídla hradu je letošní podzim, přes zimu pak budou práce pokračovat na interiérech, expozicích a výstavách. První návštěvníci se do zrekonstruovaných prostor podívají na začátku sezony 2021.

kunětická horaPozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. V dalších staletích hrad ohrožovalo lámání kamene, které bylo zastaveno až na počátku 20. století. Tehdy zároveň započaly i záchranné práce Muzejního spolku v Pardubicích podle projektu arch. Dušana Jurkoviče. Legenda praví, že se Kunětická hora jednou do roka otevírá. V jejích útrobách pak prý můžete projít podzemním bludištěm, které kromě bohatě zdobených chodeb tvoří monstrózní sály se zlatavými stropy a stěnami vykládanými drahým kamením.
Hrad Kunětická hora - Kuňka

Hrad Kunětická hora - Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.