!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Rekonstrukce Clam–Gallasova paláce bude dokončena na konci letošního roku
Rekonstrukce Clam–Gallasova paláce bude dokončena na konci letošního roku
"> "> "> "> "> ">
Památky

Rekonstrukce Clam–Gallasova paláce bude dokončena na konci letošního roku

Vydáno 23. dubna 2021
Barokní Clam–Gallasův palác na pražském Starém Městě, který je jedním z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě, prochází již několik let zevrubnou rekonstrukcí. Ta by měla být dokončena na konci letošního roku. V historicky cenné budově by měly vzniknout restaurace, vinárna i výstavní prostory. Plocha nádvoří, spolu s interiéry paláce, umožní konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí.
Clam Gallasův palácNa Starém Městě pražském probíhá od roku 2018 generální rekonstrukce barokního Clam–Gallasova paláce. Vrcholně barokní podobu paláce vytvořil stavitel Tomáš Haffenecker podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase. Podle odborníků jde o jeden z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě.

Vrcholně barokní palác z let 1714-18 byl postaven T. Haffeneckrem dle návrhu J. B. Fischera z Erlachu. Na sochařské výzdobě se podílel M. B. Braun se svou dílnou. V průběhu 19. století se stal palác z části činžovním domem a po vzniku první republiky, kdy se rod dostal do finančních problémů, byly v jeho reprezentačním křídle umístěny kanceláře ministerstva financí, svatební síň a výstavní prostory. V roce 1945 byl palác na základě Benešových dekretů zkonfiskován a byl v něm umístěn Archiv hlavního města Prahy, který požárem Staroměstské radnice ztratil své původní prostory. Chátrání paláce započalo již v meziválečném období, avšak v průběhu doby se dostal do tak žalostného stavu, že bylo nutno zahájit jeho celkovou rekonstrukci.
 

Po rekonstrukci se palác otevře veřejnosti

clam-gallasův palácRekonstrukce zahrnuje zejména opravu suterénu a zpřístupnění přízemí s obchody, kavárnou, pokladnou, šatnou a toaletami. Dále se opravují nebo instalují technologie nezbytné k provozu paláce. Základním cílem revitalizace je zpřístupnit palác veřejnosti. V přízemí bude palác přístupný dvěma branami z ulic Husova a Linhartská. Původními průjezdy návštěvník vstoupí na nádvoří, kolem kterého budou umístěny vybrané komerční aktivity. Z nádvoří se tak stane „piazza“, malé náměstíčko, které se poprvé od doby svého vzniku otevře chodcům. Plocha nádvoří, spolu s interiéry paláce, umožní konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí, koncerty, divadelní stagiony apod.

Návštěvníci zde budou moci též využít k odpočinku či aktivnímu společenskému pobytu obě zahrady malou „tajnou“ při ohradní zdi u Mariánského náměstí s malou skrytou kavárnou a velkou zahradu s možností vybudování restaurace k budově U Rotta. Vstup do expozic a společenských prostor paláce bude bezprostředně za branou z Husovy ulice. Proměna Clam-Gallasova paláce by měla být hotová nejdříve ke konci roku 2021.
Clam-Gallasův palác v Praze

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.