Úvod > Aktuality > Rekonstrukce Bílé věže odhaluje archeologické poklady
Rekonstrukce Bílé veže odhaluje archeologické poklady
"> Rekonstrukce Bílé veže odhaluje archeologické poklady "> Nejduležitejší je objev pozustatku gotické kaple zrejme ze 14. století "> Rekonstrukce Bílé veže zahrnuje opravu vnejšího plášte budovy vcetne vnitrních prostor se schodišti a hodinovým strojem
Památky

Rekonstrukce Bílé věže odhaluje archeologické poklady

  • Vydáno15. března 2014
Na místě dnešní Bílé věže a sousední kaple sv. Klimenta v Hradci Králové, stála ještě před jejich vznikem jiná stavba, gotická, k níž náleželo minimálně od 14. století také pohřebiště. Potvrdil to archeologický výzkum, který pod Bílou věží provádí hradecké muzeum. Více než 70 metrů vysokou dominantu město od listopadu loňského roku rekonstruuje a práce by zde měly pokračovat až do letošního prosince.
Bílá věž RennerHlavní část průzkumu, která probíhala od listopadu do ledna, sice skončila, archeologové však tuto lokalitu neopouštějí a stále dohlížejí na rekonstrukční práce. Už teď je však jisté, že jejich nálezy výrazně rozšíří povědomí o životě našich předků na hradeckém návrší. Bílá věž a její okolí jsou totiž z historického a archeologického hlediska nejvýznamnější lokalitou v Hradci Králové.

Zajímavé je především samotné místo, kde dnes stojí Bílá věž s přestavěnou kaplí sv. Klimenta. Před ní byla na místě gotická kaple a existují domněnky, že ještě dříve tam mohl stát ještě jeden předchůdce, románský, což by byla nejstarší církevní stavba v Hradci. Bílá věžNejdůležitější je objev pozůstatku gotické kaple zřejmě ze 14. století. Jednalo se o poměrně jednoduchou stavbu s opěrnými pilíři po obvodu a právě zbytky pilíře se nám podařilo odkrýt. Tím se potvrdily dosavadní představy, jak mohla kaple vypadat. Naopak domněnky o existenci ještě starší stavby, například románské, se nepodařilo potvrdit. Výzkum však ukázal, že u gotické kaple byl nepochybně už od 14. století hřbitov. Našly se tam kosterní pozůstatky a ve výkopu u věže navíc dvě celé kostry.

Rekonstrukce Bílé věže zahrnuje opravu vnějšího pláště budovy včetně krovů a báně, vnitřních prostor se schodišti, hodinového stroje i vybavení interiéru novým mobiliářem, audiovizuální technikou a objektem pokladny s technologickým zázemím. Dominanta prochází rekonstrukcí od listopadu loňského roku a práce běží podle plánu. Stavební úpravy by měly skončit v prosinci letošního roku.
Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je třetí největší zvon v republice – zvon Augustin.

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.