Úvod > Aktuality > Regionální muzeum v Teplicích připomíná 80 let od vypálení teplické synagogy

Regionální muzeum v Teplicích připomíná 80 let od vypálení teplické synagogy

Vydáno 15. března 2019 Kultura
Ve středu 14. března roku 1939 byla vypálena židovská synagoga v Teplicích. Neslavné výročí připomíná v expozici lázeňství na teplickém zámku vedle modelu teplické synagogy nový exponát - plakátovací válec, na kterém návštěvníci najdou podrobné informace o pohnuté osmdesátileté historii teplické synagogy.
Staré TepliceNovým „exponátem“ v expozici lázeňství je vedle známého modelu synagogy postavený plakátovací válec, na kterém návštěvníci teplického zámku najdou podrobné informace o pohnuté osmdesátileté historii teplické synagogy. Autor textů Mgr. Radek Spála na válci prezentuje dostupné archiválie k záměru stavby, jehož hybným momentem se stalo založení Spolku pro výstavbu chrámu (Tempelbau Verein) v roce 1879. Dále seznamuje s „všedními“ desetiletími běžného fungování synagogy pro teplickou židovskou obec, podává přehled událostí v roce 1938 a okolností vypálení synagogy roku 1939 a zhodnocuje situaci před a v průběhu jejího bourání.
 
Teplice pamkátník synagozeZmíněné texty jsou doplněny řadou zdařilých kopií dochovaných obrazových dokumentů, nákresů, plánů a fotografií. Vstup do expozice lázeňství je možný v rámci běžných prohlídek zámku vždy v 11, 14 a 16 hodin, denně kromě pondělí.
 
Jedinečná stavba v Teplicích přetrvala běsnění Křišťálové noci na podzim roku 1938, přestože v tu dobu již Teplice byly součástí nacistické Třetí říše. Avšak večer před vpádem německých vojsk do českého vnitrozemí synagoga neunikla zlobě a zášti tehdejších teplických obyvatel a ve středu 14. března 1939 byla vypálena. Do konce roku 1939, jímž začala druhá světová válka, byla zcela rozebrána. Na místě, kde synagoga stávala, je dnes umístěn památník.
Památník židovské synagogy v Teplicích

Památník židovské synagogy v Teplicích

Památník v Lípové ulici připomíná vypálení největší synagogy v Československu dne 14. 3. 1939 místními nacisty. Synagoga byla postavena roku 1882 a patřila mezi jedinečné stavby města.

Zámek Teplice - sídlo Regionálního muzea v Teplicích

Zámek Teplice - sídlo Regionálního muzea v Teplicích

Zámek Teplice je od r. 1947 sídlem teplického muzea. Prohlédnete si zde expozice zaměřené na pravěk severozápadních Čech, umění gotiky, renesance a baroka, lázeňství a vývoj keramické výroby v regionu. Je zde stálá výstava hodin, numismatický kabinet a zpřístupněny jsou i některé zámecké interiéry.

Další aktuality

23.10.
2019
V Úštěku bude pondělí plné českých řemesel

V Úštěku bude pondělí plné českých řemesel

Severozápadní Čechy | Kultura
17.10.
2019
Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Severozápadní Čechy | Kultura