Úvod > Aktuality > Radosti zadarmo: užijte si den bez nákupů!
Životní styl

Radosti zadarmo: užijte si den bez nákupů!

Na konci listopadu, přesněji 24. 11. najdete v kalendářích svátků mezinárodní den bez nákupů „Buy nothing day“, tedy česky den „nenakupování ničeho“. Zkuste si to představit – den, kdy budete všechno dělat jako obvykle, ale vynecháte obchody, ani jednou nevytáhnete peněženku, kartu nebo telefon a nesáhnete ani pro drobné.
Připadá vám to jako science fiction? Výzva, která se zrodila v devadesátých letech ve Vancouveru a dnes už se rozšířila do celého světa, sice zní hezky, ale řídit se jí je složitější, než by se na první pohled zdálo. Právě na konci listopadu totiž propukne předvánoční nákupní horečka a peněženky a platební karty si neodpočinou. Pokud chcete Den bez nákupů vyzkoušet na vlastní kůži, bude to chtít jasný plán.

Jednodušší to budou mít ti, kteří pamatují minulý režim bez zářících obchodních center a váhání, jestli koupit toaletní papír s meruňkovou, mořskou nebo citrusovou vůní. V časech, které mladší generace zná jen z knížek, filmů a vyprávění pamětníků, totiž často toaletní papír nebyl vůbec. Občas byl, ale zase nedovezli chleba nebo rohlíky, jindy zase mléko nebo prací prášky. Zkrátka bylo třeba improvizovat.
 

Když necháte peněženku doma…

rejvízPřistupte podobně ke svému Dni bez nákupů a vydejte se třeba na obyčejný výlet do přírody. Pokud opravdu chcete splnit zadání a nechat peněženku jeden den na pokoji, zkuste místa, kde na rozdíl od hlavní sezony nebudete platit žádné vstupné. K takovým patří například jezero Lhota, které můžete v rámci procházky obejít dokola; skalní město Tiské stěny anebo rašeliniště na Rejvízu. V chatce u začátku naučné stezky se vstupenky prodávají od května do listopadu, po zbytek roku je vstup volný; jen když je hodně sněhu, může být cesta trochu složitější. Nezapomeňte: žádný oběd, žádné suvenýry a s sebou jen retro svačina zabalená z domova se včerejší houskou!
 

Advent na bruslích

K obvyklým zimním radovánkám patří bruslení; pokud nechcete čekat na pořádnou zimu s přírodním bruslením a dokážete odolat svodům adventních trhů, nemusí vás stát ani korunu. Zadarmo se sklouznete třeba na kluzišti v areálu městské tržnice v Olomouci, které neodmyslitelně patří k olomouckým vánočním trhům, nebo na Vánočním kluzišti na Masarykově náměstíOstravě. Bezplatný vstup budete mít také na největší ledovou plochu v Praze, kluziště na Letenské pláni naproti fotbalovému stadionu Sparta, kde kromě sportovního vyžití čeká zajímavý doprovodný program.
 

Další tipy na bezplatnou zábavu

30 tipů na téměř neznámé hradní zříceniny

30 tipů na téměř neznámé hradní zříceniny

Určitě to sami znáte – vyrazíte na výlet do neprobádaných míst, kde v mapě najdete informaci o tom, že se kdesi uprostřed lesa nachází zřícenina hradu. Když na místo dorazíte, najdete pozůstatky starobylých zdí, fragmenty padacího mostu, náznaky hradního příkopu nebo studny... A možná vám vrtá hlavou, kdo a kdy hrad postavil, co se se stavbou a jeho majiteli před dávnými časy stalo. Kudy z nudy vám dnes přináší tipy právě na taková místa – mlčenlivé svědky dávných časů, kteří leží ukrytí v lesích, kam noha turistova málokdy vkročí. Pojďte je prozkoumat!

Jezero Lhota – zábava, koupaliště a skvělé pláže u jezera kousek od Prahy

Jezero Lhota – zábava, koupaliště a skvělé pláže u jezera kousek od Prahy

Obrovská vodní plocha kousek za Prahou s čistou a teplou vodou, vůně borovic a písečné pláže, ze kterých víc než čtvrtina patří nudistům. Místo, které připomíná moře. Jezero Lhota vzniklo zatopením pískovny po ukončení těžby písku v roce 1983.

Rašeliniště na Rejvízu

Rašeliniště na Rejvízu

Revíz, označovaný znalci jako nejkouzelnější lokalita v Jeseníkách, je ideálním místem pro klidnou dovolenou. Horská osada je vhodná pro cykloturistiku, turistiku, běžky, procházky a houbaření.

Prozkoumejte skalní města v barvách podzimu

Prozkoumejte skalní města v barvách podzimu

Skalní města člověka přitahovala odedávna. V těžkých dobách sloužila lidem jako úkryt před nepřáteli nebo ke stavbě nedobytných sídel, v dobách míru jitřila fantazii dobrodruhům a romantikům, kteří v nich hledali klid nebo inspiraci a dali zajímavým skalním útvarům první názvy. Za fantaskními útvary skalních měst se můžete vydat také vy – ať už pěšky, na kole nebo vybavení lanem, strávíte v českých skalních městech mnoho nezapomenutelných chvil.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Kostely bez střechy jsou magicky krásná místa a zároveň skvělé tipy pro podzimní procházky nebo výlety za tajemstvím. Jsou skvělé i pro uspořádání svatebních obřadů, protože netradiční prostředí se spoustou romantických detailů dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru.

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Sedm hradů a hrádků, kde žily tlupy loupeživých rytířů

Sedm hradů a hrádků, kde žily tlupy loupeživých rytířů

Loupeživí rytíři bývají často hrdiny starých pověstí: většinou to s nimi nedopadne dobře, ale pro naše uši přes propast několika staletí jejich život plný dobrodružství a skrývání na osamělých hrádcích v hlubokých lesích vypadá velmi romanticky. Kde objevíte jejich doupata? Vybrali jsme volně přístupné hrady a hrádky, kam se můžete podívat kdykoliv. Někde by se prý daly najít poklady nedozírné ceny, po většině tlup ale zbyly jen pověsti.

Další aktuality

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl

Poznejte život na farmě

Máte malé děti, které výlet na zámek nebo hrad nebaví? V nejbližší zoo jste byli už tisíckrát a další výprava za tučňáky vás neláká? Vydejte se na venkov! Ukažte svým dětem, jak vypadá život zvířat i lidí na farmě, jak se pěstují rostlinky a chovají zvířata v přirozeném prostředí.
Životní styl

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Naše planeta slaví svůj svátek každý rok 22. dubna. I kdyby ale slavila Den Země denně od začátku ledna až do konce prosince, bylo by to málo. Hýčkejme si ji, pečujme o ni a náležitě se o ni starejme: žádné jiné místo, kam bychom se mohli přestěhovat, ve vesmíru neexistuje. Anebo ano?
Životní styl