Úvod > Aktuality > Radosti zadarmo: užijte si den bez nákupů!
Životní styl

Radosti zadarmo: užijte si den bez nákupů!

  • Vydáno30. listopadu 2018
Na konci listopadu najdete v kalendářích svátků mezinárodní den bez nákupů a „Buy nothing day“, tedy český den „nenakupování ničeho“. Zkuste si představit den, kdy budete všechno dělat jako obvykle, ale vynecháte obchody, ani jednou nevytáhnete peněženku a nesáhnete pro drobné.
Připadá vám to jako science fiction? Výzva, která se zrodila v devadesátých letech ve Vancouveru a dnes už se rozšířila do celého světa, sice zní hezky, ale řídit se jí je složitější, než by se na první pohled zdálo. Právě na konci listopadu totiž propukne předvánoční nákupní horečka a peněženky si neodpočinou. Pokud chcete den bez nákupů vyzkoušet na vlastní kůži, bude to chtít jasný plán.
 

Když necháte peněženku doma…

Jednodušší to budou mít ti, kteří pamatují minulý režim bez zářících obchodních center a váhání, jestli koupit toaletní papír s meruňkovou, mořskou nebo citrusovou vůní. V časech, které mladší generace zná jen z knížek, filmů a vyprávění pamětníků, totiž často toaletní papír nebyl vůbec. Občas byl, ale zase nedovezli chleba nebo rohlíky, jindy zase mléko nebo prací prášky. Zkrátka bylo třeba improvizovat.

Přistupte podobně ke svému dni bez nákupů a vydejte se třeba na obyčejný výlet do přírody. Pokud opravdu chcete splnit zadání a nechat peněženku jeden den na pokoji, zkuste místa, kde na rozdíl od hlavní sezony nebudete platit žádné vstupné. K takovým patří například Botanická zahrada v Praze-Troji, kde jsou venkovní expozice přístupné zdarma každoročně od začátku listopadu do konce února anebo rašeliniště na Rejvízu. V chatce u začátku naučné stezky se vstupenky prodávají od května do listopadu, po zbytek roku je vstup volný; jen když je hodně sněhu, může být cesta trochu složitější. Nezapomeňte: žádný oběd, žádné suvenýry a s sebou jen retro svačina zabalená z domova se včerejší houskou!
 

Advent na bruslích

K obvyklým zimním radovánkám patří bruslení; pokud nechcete čekat na pořádnou zimu s přírodním bruslením a dokážete odolat svodům adventních trhů, nemusí vás stát ani korunu. Zadarmo se sklouznete třeba na kluzišti na Dolním náměstí, které neodmyslitelně patří k olomouckým vánočním trhům, nebo na Vánočním kluzišti na Masarykově náměstíOstravě. Bezplatný vstup budete mít také na největší ledovou plochu v Praze, kluziště na Letenské pláni naproti fotbalovému stadionu Sparta, kde kromě sportovního vyžití čeká zajímavý doprovodný program, anebo na další oblíbené místo Pražanů v centru města, venkovní kluziště na Ovocném trhu.
 

Další tipy na bezplatnou zábavu

Kluziště na Letné – největší ledová plocha v Praze

1.12.
28.2.
Kluziště na Letné – největší ledová plocha v Praze

Magistrát hlavního města Prahy i letos připravuje velmi oblíbené veřejné kluziště na Letné. Již sedmousezonu tu můžete bruslit zdarma, a to až do 28. února 2032. Kluziště o rozměrech 40 x 20 metrů a menší dětské velikosti 20 x 10 metrů jsou v provozu každý den od 9.00 do 21.00 hodin.

Kluziště pod Žižkovskou věží

1.12.
1.3.
Kluziště pod Žižkovskou věží

Bruslařská zimní sezóna je tady! Přijďte si zabruslit přímo pod Žižkovskou věž – Ice Park Tower Park Praha je připraven! Tradičně nechybí ani dobroty z přilehlého Miminoo a tak se znovu můžete těšit na tradiční a lahodné horké nápoje.

Zimní bruslení Arkády Pankrác

22.11.
26.2.
Zimní bruslení Arkády Pankrác

Zimní bruslení je v módě! Před OC Arkády Pankrác je otevřeno venkovní ledové kluziště. Bruslí se denně i o víkendech od 9-21 hodin a za každého počasí.

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

28.11.
28.2.
Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Až do konce února máte příležitost navštívit zdarma venkovní expozice Botanické zahrady hl. města Prahy.

 Vesnická památková rezervace Ounuz

Vesnická památková rezervace Ounuz

Osada Ounuz, byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou, neboť jsou zde zachované původní roubené stavby lidové architektury, které posloužily jako kulisy pro natáčení pohádky Pyšná princezna.

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

5.12.
Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

Zveme vás do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm k procházce Valašskou dědinou s mikulášskou nadílkou. Volný vstup pro děti do 15 let.

Národní přírodní rezervace Děvín – Kotel – Soutěska na Pálavě

Národní přírodní rezervace Děvín – Kotel – Soutěska na Pálavě

Rezervace o rozloze 380,76 ha zaujímá severní část Pavlovských vrchů s vrcholy Děvín (554,4 m n. m.) a Kotel (483 m n. m.) mezi Pavlovem, Dolními Věstonicemi, Horními Věstonicemi, Pernou a Klentnicí. Řije zde řada vzácných rostlin a živočichů.

Naučná stezka Jistebnickými sady

Naučná stezka Jistebnickými sady

Naučné stezka Jistebnickými sady je nenáročná, necelých pět kilometrů dlouhá okružní trasa.

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Národní galerie zdarma pro děti do 16 let

1.1.
31.12.
Národní galerie zdarma pro děti do 16 let

Národní galerie v Praze nabízí neomezený přístup do stálých expozic pro děti a mládež do 16 let.

Další aktuality

Kam za vodou v Praze

Kromě několika krytých bazénů, letních koupališť, vodních nádrží a říčních lázní najdete v Praze i čtyři celoročně otevřené aquaparky. Vodní ráje si můžete užívat po celý rok. Zadovádějte si v bazénu, sjeďte divokou řeku, vyhřejte se se v sauně anebo si užijte pořádnou zábavu při jízdě na toboganu!
Praha | Lázně a wellness

50 tipů pro děti v Praze

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu dětem od nejmenších, až po ty vzrostlejší. A mnohdy se pobaví i dospělí. Zajdete do zoo, za filmovými triky nebo do světa mašinek či Lega?
Praha | Zážitky

I Praha zažije masopust a karnevalový rej

Součástí masopustních oslav budou také v Praze maškarní průvody, hodování, tancování a zpívání v ulicích města. K masopustním oslavám patří spousta jídla, průvody v maskách a obecné veselí. V Praze se již tradičně pořádá mnoho masopustních oslav a průvodů. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
Praha | Zážitky

Stínadelské legendy ožívají v uličkách Malé Strany – zahrajte si novou rodinnou hru

Venkovní rodinná hra Stínadelská tajemství na motivy knihy Záhada hlavolamu od Jaroslava Foglara zvou na dobrodružství v uličkách pražské Malé Strany. Malí i velcí příznivci Rychlých šípů, Vontů a ježka v hleci se mohou vydat po jejich stopách v uličkách pražského Starého Města. Hra trvá od poloviny ledna do 31. března 2023.
Praha | Zážitky