!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Radost v Zoo Zlín - na svět zde přišlo první mládě želvy mohutné, jediné na světě
Radost v Zoo Zlín - na svět zde přišlo první mládě želvy mohutné, jediné na světě
"> "> "> "> "> ">
Příroda

Radost v Zoo Zlín - na svět zde přišlo první mládě želvy mohutné, jediné na světě

Vydáno 18. února 2021
Když se v lednu 2020 vylíhlo po třech letech chovu první mládě asijské želvy mohutné poddruhu phayrei, měli zlínští chovatelé oprávněný důvod k radosti. Na začátku letošního roku 2021 tuto radost znásobilo zjištění, že se zlínské mládě stalo jediným mládětem, které se v roce 2020 podařilo ve světových zoologických institucích odchovat. Zlínská zoo je jednou z 23 zoo na světě, která tento poddruh největší suchozemské želvy Asie chová. Mládě zdárně prospívá.
mládě želvy mohutnéPár želv mohutných poddruhu phayrei se v Zoo Zlín poprvé objevil v roce 2017. Želvy se zabydlely v expozici v těsném sousedství Zátoky rejnoků, k dispozici zde mají vytápěnou vnitřní ubikaci a také prostorný venkovní výběh. První snůška 30 vajec se objevila na konci roku 2017, bohužel ani jedno vejce nebylo oplozeno. Stejný scénář pokračoval i v následujícím roce, teprve listopad 2019 přinesl změnu. Při kontrole ošetřovatelé zjistili, že konečně mají v inkubátoru jedno oplozené vejce. Vejce podobná menšímu kulatému míčku raději z expozice odebrali a umístili do líhně. Jsou zde optimální podmínky pro líhnutí, navíc se zamezí případnému nechtěnému poškození vajec samicí.

Mládě želvy se vylíhlo 20. ledna 2020, vážilo 45 g. Po vylíhnutí jej chovatelé umístili do terária, ve kterém zajistili teplotu kolem 30 stupňů a vysokou vlhkost vzduchu. Mládě, u kterého ještě neznáme pohlaví, je vitální a velmi dobře prospívá. Nyní váží již 650 g, do expozice jej však ještě nelze umístit. Želvy mohutné jsou opravdu mohutné, zlínská samice váží 30 kg. Rodost z odchovu želvy letos znásobilo zjištění, že zlínské mládě se stalo jediným mládětem na světě, které se v roce 2020 podařilo odchovat. Zlínská zoo je jednou z 23 zoo na světě, která tento poddruh největší suchozemské želvy Asie chová.

želva ohromnáDomovinou želv mohutných jsou deštné pralesy jihovýchodní Asie. Poddruh chovaný ve zlínské zoo se vyskytuje od Thajska po severovýchodní část Indie. Jedná se o jednu z největších suchozemských želv na světě, váha dospělých jedinců se pohybuje od 20 do 30 kg. Samec dorůstá průměrně 40 cm, větší samice pak až 60 cm. Na jídelníčku dominuje převážně rostlinná potrava, ve zlínské zoo si pochutnávají na hlávkovém salátu, strouhané mrkvi, rajčatech, dostávají také speciální vitamínové granule. Samička po páření snáší obvykle 30-50 vajec, malé želvičky se líhnou po 90-120 dnech. Po vylíhnutí měří 6 cm, dospívají v osmém až desátém roce života. Želvy mohutné jsou dlouhověká zvířata, dožívají se až 50 let. Ve volné přírodě patří mezi velmi ohrožený druh. Hlavním důvodem je nelegální sběr pro medicínské účely a úbytek a přeměna jejich životního prostředí.
Zoo Zlín - jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín - jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Další aktuality

16.2.
2021
Na Pustevnách si prohlédnete ledové sochy

Na Pustevnách si prohlédnete ledové sochy

Východní Morava | Zážitky
12.2.
2021
Projeďte se bílou stopou Luhačovickým Zálesím

Projeďte se bílou stopou Luhačovickým Zálesím

Východní Morava | Zimní sporty
9.2.
2021
15 tipů, kam za kouzlem zimy v Beskydech

15 tipů, kam za kouzlem zimy v Beskydech

Východní Morava | Příroda
4.2.
2021
Navštivte jedinečné ledopády v Pulčínských skalách

Navštivte jedinečné ledopády v Pulčínských skalách

Východní Morava | Příroda