Úvod > Aktuality > Zoo Ostrava zve na jarní duhové královny
Příroda

Zoo Ostrava zve na jarní duhové královny

  • Vydáno20. března 2022
První jarní květy začínají zdobit areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Sněženky patřící k prvním jarním poslům už postupně dokvétají a jejich místo zaujímají jiné, mnohem pestřejší květiny. Například se jedná o rané zakrslé kosatce dorůstající do výšky pouhých 10 cm.
zoo ostrava kosatecKosatce (Iris) patří k nejrozšířenějším trvalkám našich zahrad. Vědecký název rodu těchto rostlin pochází od řecké bohyně duhy, a to pro svou pestrobarevnost květů. Kosatce jsou květinami stejně tak královskými jako lilie nebo růže. Od velmi dávných dob zdobily nejednu královskou zahradu. Zřejmě se začaly pěstovat již před více než 7000 lety, ale první důvěryhodné informace o nich máme až z písma starověkého Egypta. V raném středověku byly jedním ze symbolů Panny Marie, heraldickým znakem franckých a potom i francouzských králů. Výběr barev a vůní je nepřeberný. Skupina kosatců zahrnuje zhruba dvě stovky druhů a na tisíc kultivarů. Ty největší mohou dorůst do výšky až jednoho metru, zakrslé kosatce mají sotva 10 cm.

kosatecVzrůstem nejmenší kosatce na rozdíl od těch vyšších začínají vykvétat už v tomto předjarním období. V areálu Zoo Ostrava lze aktuálně obdivovat krásu duhových květů na několika místech. Jedním z nich je trvalkový záhon před restaurací Saola, kde krásně kvetou tři kultivary trpasličích kosatců – kosateček Danfordův (Iris danfordiae), který má sytě žluté květy, a dva kultivary kosatce síťkovaného (Iris reticulata) – modrý (kultivar „Alida“) a fialový (kultivar „J. S. Dijt“).

V tradičním a lidovém léčitelství byly všechny druhy kosatce využívány díky svým léčivým účinkům. Používaly se při rýmě, žlučových kamenech, průjmech, migréně či bolestech zubů. Používají se také například při výrobě aperitivů, likérů a dalších nápojů. Vlákna získaná z listů některých kosatců (např. Iris tenax) se používají na výrobu lan.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Zoo Ostrava láká na zimní levnější vstupné, k vidění jsou i nové druhy

Zoo Ostrava zve všechny milovníky zvířat do svých expozic. Od začátku listopadu je možné navíc využít mimosezonní slevy na vstupném, která potrvá až do konce března příštího roku. Zoologická zahrada vás jistě okouzlí jak v podzimních barvách, tak má i něco do sebe v úplné zimě. Můžete sem vyrazit i za novými zvířaty, která na podzim přibyla.
Moravskoslezský kraj | Příroda

10 tipů, kam do lázní a wellness v Moravskoslezském kraji

Vyberte si ze spa, wellness a dalších druhů pobytů v Moravskoslezském kraji. Hned několik nej nabízí návštěvníkům lázně na severovýchodě Moravy: nejvýše položené lázně v republice s nejčistším vzduchem ve střední Evropě, jedny z nejstarších jodových lázní v Evropě i sanatoria, která k léčbě používají jodobromovou vodu z podzemního moře z období třetihor. Zmíněné věhlasné balneologické skvosty – Horské lázně Karlova Studánka, Lázně Darkov a Sanatoria Klimkovice – naleznete v Moravskoslezském kraji, kam za kvalitní léčbou směřují klienti z celého světa. Lázně v Moravskoslezském kraji zažívají boom.
Moravskoslezský kraj | Lázně a wellness

Ski Aréna Karlov se těší na novou sezónu

Přípravy Ski Arény Karlov v kouzelném údolí Karlova pod Pradědem na novou sezónu 2023/24 jsou v plném proudu. Lyžaři zde mohou využít jednotný skipas pro celé údolí Karlova pod Pradědem včetně ski Areálu Čerťák v Horním Václavově, který je ideální pro rodiny s dětmi. Oficiální zahájení letošní sezóny se chystá na sobotu 9. prosince 2023.
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Čistý, podzimně jiskřivý vzduch a první sníh, co křupe pod nohama. Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, i když už léto dalo našim končinám definitivně sbohem. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
Moravskoslezský kraj | Příroda

České značky: Hedva Český Brokát, Tonak, gobelínka a další textilní tradice slezského Manchesteru

Klobouky Hückel, hedvábné kravaty Schiel, gobelíny nebo nádherně zdobené brokáty z Jeseníků znal celý svět. Zná je vlastně i dnes, jen pod jinými názvy – i vám určitě něco říkají jména společností Tonak anebo Hedva Český Brokát. S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme zlatou éru českého textilnictví, zajímavá muzea a na několika místech se dokonce podíváme přímo do výroby.
Moravskoslezský kraj | Kultura

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Když je zima, kdekdo si rád nasadí čepici. Anebo raději sáhnete po baretu, čelence, klobouku, cylindru či po buřince? Nekonečný příběh pokrývek hlav rozmanitých barev a střihů píše už řadu generací novojičínský Tonak – TOvárna NA Klobouky. Navíc ve městě na vás čekají dvě celoročně otevřené atraktivní kloboučnické expozice. Vyzkoušejte, co bude slušet právě vám!
Moravskoslezský kraj | Kultura

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 10. listopadu odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika

Noc duchů a strašidel bude o víkendu na Raduni

Zámek Raduň nedaleko Opavy bude v sobotu 4. listopadu 2023 otevřen v mimořádném návštěvnickém režimu. Konat se tu totiž bude Noc duchů a strašidel. Na zámku dostanou příchozí pořádnou porci strašení, lekání, hrůzy, ale hlavně zábavy. Akce je vhodná pro dospělé a statečné děti.
Moravskoslezský kraj | Památky