ÚvodAktualityHrady a zámky na Severní Moravě pomalu ukončují sezonu
Památky

Hrady a zámky na Severní Moravě pomalu ukončují sezonu

  • 26. října 2019
Využijte poslední příležitosti a zajděte letos naposledy na některý z oblíbených hradů a zámků na severu či východě Moravy. Většina z nich má otevřeno poslední říjnový víkend 26. a 27. 10. 2019, několik památek však zavře své brány až po státním svátku, čili v pondělí 28. října 2019 odpoledne. Tipy, kde si užijete poslední prohlídky, pro vás dnes připravil portál Kudy z nudy.

Na Sovinec za dravci, do Fryštátu za uměním

Hrad SovinecNa hradě Sovinci proběhne o celém víkendu 26. až 28. října slavnostní zakončení turistické sezóny akcí s názvem Sokolnické lovy aneb past na medvěda. Letos se opravdu máte na co se těšit. Sokolník bude se svými svěřenci ukazovat lov atrapy kořisti a pěkným zážitkem bude také šermířský příběh o nezdařeném lovu na medvěda. Nebudou chybět ani sokolnické besedy a fotografování s dravými ptáky.

Sezóna stále běží na zámku Fryštát. Ještě do konce října můžete od úterý do neděle (v pondělí 28. 10. zavřeno) navštívit v čase od 10 do 17 hodin dva stálé zámecké okruhy a vedlejší budova Lottyhaus, expozice Národní galerie z Prahy – české umění 19. století. Kolekce padesáti obrazů a plastik zahrnuje díla Antonína Mánesa, Josefa Navrátila, Julia Mařáka i Antonína Chittussiho. Ze sochařů zde zastoupených jmenujme Josefa Václava Myslbeka, Františka Bílka, Stanislava Suchardu, Bohumila Kafku a Josefa Mařatku.
 

Na výlet zve Hradec, Trúba i Linhartovy

Hradec nad MoravicíZámek Hradec nad Moravicí zve na návštěvu o víkendu 26. a 27. 10., ale je také mimořádně zpřístupněn i v pondělí 28. 10. 2019 od 9:00 do 17:00. Jedná se o první prohlídkový okruh Reprezentační a soukromé salony.

Otevřeno je i na Štramberské Trúbě, a to i v den státního svátku, v pondělí 28. 10. 2019. Hrad uzavírá sezónu ař koncem listopadu.

Zámek Linhartovy je otevřen už jen do pondělí 28. 10. 2019. V sobotu, neděli i v den státního svátku 28. října bude otevřeno od 10 hodin s tím, že poslední prohlídka v dané dny začíná v 15 hodin. Vše nasvědčuje tomu, že by mělo ještě pár dnů vládnout babí léto. Budete tak mít ideální příležitost vyrazit nejen na zámek, ale využít i zbytek víkendu například k návštěvě nedaleké rozhledny na Hraničním vrchu (5,5 km) či Pohádkové stezky ke Krtečkově studánce (7 km).
 

Pozvánka mimo region – do zámku ve Vizovicích

Zámek VizovicePosledním výletním tipem je pozvánka do sousedního regionu – na Východní Moravu. Tady totiž bude zcela výjimečně otevřen vizovický zámek nejen o víkendu, ale i v pondělí 28. října. Ještě než se zámek nadobro uzavře veřejnosti kvůli zazimování, máte možnost jej naposledy v tomto roce navštívit. Provoz bude sice omezen, v celou hodinu vyjde vždy jen jedna trasa dle množství zájemců, ale v zámecké kapli budou prohlídky probíhat nepravidelně, podle zájmu.

Zámek bude otevřen od 10:00 do 15:00 hodin. Na výběr budete mít dvě trasy – Reprezentativní prostory prvního patra zámku a Pokoje soukromé a pro služebnictvo.
Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku Památky

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu Památky

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Zámek Fryštát v Karviné Památky

Zámek Fryštát v Karviné

Dominantou města Karviná je zámek Fryštát. Empírový zámek je jedinečnou památkou svého druhu v ostravském regionu a představuje opravdový unikát, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí Památky

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Zámek v Linhartovech Památky

Zámek v Linhartovech

Linhartovský zámek byl vybudován v druhé polovině 16. století přestavbou linhartovské tvrze na renesanční sídlo a za dobu svojí existence několikrát zchátral.

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů Památky

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.

Bílá věž v Hradci nad Moravicí Památky

Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Nejvýše vypínající se stavbu zámeckého areálu postavil kníže Karel Maria Lichnovský ji v roce 1887.

Další aktuality

Svezte se safari expresem mezi stády afrických a asijských kopytníků v Zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava lze v roce 2024 opět využít možnosti projet se přímo mezi stády afrických a asijských kopytníků. Zájemci se tak opět mohou projet safari expresem přímo mezi stády afrických a asijských kopytníků. Safari expres jezdí každý den v době od 10 do 17:40 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut, nástupiště se nachází pod výběhem žiraf u expozice Tsavo. Užijte si projížďku přímo mezi zvířaty, kterých je ve třech rozlehlých výbězích aktuálně více než stovka!
23. červen 2024 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Sobota v Zoo Ostrava bude s vůní a chutí medu – koná se medobraní!

Sobota 22. června bude v ostravské zoologické zahradě věnována včelám a včelaření. Uskuteční se zde tradiční medobraní a pro děti i dospělé budou připraveny rozmanité včelí aktivity, při nichž se dozvědí, k čemu se používá medomet, co je to voština, jak dlouho žije včelí dělnice a další zajímavosti. Vzhledem k alarmujícímu úbytku těchto významných opylovačů představí zoo i vlastní aktivity k ochraně včel, ale také čmeláků a dalších druhů hmyzu.
21. červen 2024 13:41
Příroda, Moravskoslezský kraj

Ostrava ožila Festivalem v ulicích

Festival v ulicích opět rozproudí Ostravu. Multižánrový festival nabízí atmosféru plnou radosti a zážitků. Můžete se těšit i na soutěže a sportovní aktivity. Zažijte ulice plné hudebníků, tanečníků a živé kultury – již potřetí v Porubě! Pořadatelé vybrali pečlivě také ty nejšikovnější a originální tvůrce pro festivalový market. Koupí jejich šperků a oblečení si tak může každý udělat radost a zároveň podpořit české designéry. Dva dny plné zábavy, smíchu a dobré nálady oživí Ostravu!
21. červen 2024 7:19
Kultura, Moravskoslezský kraj

Vodáci o víkendu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

Vodáci v Bohumíně a jeho okolí netrpělivě stříhají metr. Už v sobotu 22. června 2024 dopoledne totiž odstartuje nová sezóna na řece Odře, a to tradičním odemykáním a hromadným sjezdem přes zdejší sedmikilometrové meandry. Sraz je před 10. hodinou ve Starém Bohumíně za hraničním mostem do Polska na břehu řeky, u nástupního místa pro vodáky.
21. červen 2024 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Projeďte se parním vlakem na Osoblažsku

Patříte k lidem, kteří milují jízdu vlakem? A což teprve, když se jedná o vláček parní! Přesně takový zážitek v čele s mašinkou, které stpoupá z komína oblak bílé páry si můžete dopřát během letních víkendů na Osoblažsku. Tady, v podhůří Jeseníků, se totiž nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy. Parní vláčky tu na vás budou čekat do konce června každou sobotu, v červenci a srpnu pak i v neděli.
17. červen 2024 12:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Moravskoslezského kraje: Dolní Vítkovice, zoo a Lysá hora

Největším turistickým lákadlem Moravskoslezského kraje je tradičně Dolní oblast Vítkovic, historický industriální areál v srdci Ostravy. Při prohlídce projdete bývalý Důl Hlubina a vyšplháte i na vrcholek vysoké pece, v níž se tavilo železo. Druhým nejoblíbenějším cílem je ostravská zoologická zahrada. Dále si turisté oblíbili klenot beskydských hor – Lysou horu či stezku Valaška tamtéž. Mezi hojně navštěvované cíle se řadí také Dinopark Ostrava nebo Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici.
6. červen 2024 23:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Moravskoslezském kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou do Moravskoslezského kraje? Hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Portál Kudy z nudy připravil výběr top aktivit, při kterých se budou bavit jak malí, tak velcí výletníci. Je libo výlet do aquaparku, za zvířátky, do muzea, na hrad či za trochou adrenalinu do lanového centra nebo na bobovku? Račte si vybrat.
29. květen 2024 7:37
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Zlatá tretra 2024 bude plná světových hvězd

Vydejte se s portálem Kudy z nudy za fantastickými výkony nejlepších světových i českých atletů. Letos již 63. ročník mítinku Zlatá tretra ze série IAAF World Challenge hostí Městský stadion Ostrava-Vítkovice, a to v úterý 28. května 2024. V roce oslav stého výročí založení vítkovické atletiky slibuje top atletická událost v Česku jedinečnou šanci vidět ty nejlepší v plné síle před pařížským olympijským kláním a také mistrovstvím Evropy v Římě. Necelé dva týdny před konáním mítinku jsou známy další zahraniční hvězdy.
27. květen 2024 14:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj