Úvod > Aktuality > Vzneste se na křídlech křehké krásy ve skleníku Fata Morgana
Vzneste se na křídlech křehké krásy ve skleníku Fata Morgana
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Vzneste se na křídlech křehké krásy ve skleníku Fata Morgana

  • Vydáno5. dubna 2022
Již podevatenácté pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy výstavu tropických motýlů. Přijďte do skleníku Fata Morgana obdivovat lehkost a kouzlo okřídlených krasavců. Staňte se svědky jejich zrození a vzdušných tanců. Zároveň odhalíte mnohá tajemství z jejich života, v expozici naleznete zajímavé detaily motýlího těla – letošní výstava totiž nese podtitul "Zaostřeno na detail". Tropické motýly je možné spatřit od 8. dubna do 22. května 2022. Navštívit je můžete denně mimo pondělí od 9 do 19 hodin.
motýlLetošní výstava motýlů se uskuteční od 8. dubna do 22. května 2022. Výstava nese podtitul "Zaostřeno na detail", což naznačuje, že v expozici budou ukázány zajímavé detaily motýlího těla. Návštěvníci se tak podívají na motýly pěkně z blízka. Děti budou nadšené z nadživotního anatomického modelu největšího motýla na světě – martináče (Attacus atlas¨), který dostal své jméno podle obra Atlanta. Jako každý rok se mohou příchozí těšit na přehlídku několika desítek druhů motýlů z tropických oblastí. Výstava motýlů v botanické zahradě poodhalí stavbu nejen motýlích křídel, ale rovněž ukáže motýlí oči, nohy nebo tykadla u housenek a dospělých jedinců. Zaměříme se na motýlí sosáky, na jejich zajímavou strukturu a na to, jak vypadají ústa housenky.

Do trojské botanické zahrady postupně dorazí na 5500 kukel několika desítek druhů. V této „sbírce“ živých motýlů nebudou chybět tropičtí krasavci Morpho peleides a Morpho achilles s blankytně modrými křídly, průsvitné babočky Methona confusa, motýlí cestovatelé – monarchové stěhovaví, pestrobarevní otakárci a ani velcí soví motýli rodu Caligo nebo jedovatá Atrophaneura semperi a rovněž jedovatí motýli z rodu Heliconius.
 

Anatomický model nočního motýla i on-line vysílání z krmítka

motýl botanická prahaPro výstavu ve skleníku Fata Morgana byl ve spolupráci se sochařem MgA. Miroslavem Jakubčíkem vytvořen unikátní anatomický model nočního motýla Attacus atlas, který patří mezi největší motýly světa. Návštěvníci se s tímto motýlem setkají i na živo. Videokanál Botanické zahrady Praha bude po celou dobu výstavy nabízet živý stream. Nejprve mohou zájemci sledovat proces líhnutí motýlů, následně bude kamera umístěna u krmítek, na která se motýli stahují za potravou.

Tropický skleník Fata Morgana bude hostit přehlídku motýlů od 8. dubna. Je otevřen vždy od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Mimořádně bude otevřeno o Velikonočním pondělí – 18. dubna 2022. Výstava potrvá šest týdnů, tedy až do 22. května. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zakoupit vstupenky on-line, prostřednictvím e-shopu botanické zahrady. Zájemci si rovněž na e-shopu nebo v prodejním stánku budou moci zakoupit pestrá trička s motýly, motýlí zápisníky nebo list Motýli do sběratelské edice Botanická v malíku.
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.