Úvod > Aktuality > Festival WorldFilm láká na dobrodružství, polární let balonem i na život mezi indiány
Festival WorldFilm láká na dobrodružství, polární let balonem i na život mezi indiány
"> "> "> Ctrnáctý rocník cestovatelského festivalu se tradicne od 20. do 22. února zastaví v Praze "> Návštevníky festivalu ceká také mimorádná beseda s ceským cestovatelským guru Miloslavem Stinglem "> Putovní festival WorldFilm láká na osudy lidí na Ukrajine
Zážitky

Festival WorldFilm láká na dobrodružství, polární let balonem i na život mezi indiány

  • Vydáno15. února 2020
Devatenáctý ročník cestovatelského festivalu se tradičně od 15. do 16. února bude konat v Praze, a to v rámci mezinárodního veletrhu cestovního ruchu Holiday World. K vrcholům pásma besed, filmů a knižních cestovatelských novinek bude patřit i vystoupení českého "indiána" Mnislava Zeleného Atapanay. Muže, který prožil řadu let mezi jihoamerickými indiány.
festival World filmV rámci festivalu WorldFilm se na veletrhu Holiday World můžete těšit na víkend plný zajímavých příběhů, přednášek a setkání s lidmi, kteří milují cestování a zažili množství zážitků, které vám zde na festivalu představí.

Krásy horolezectví vám 15. 2. ve 14:00 představí Dina Štěrbová. Přiblíží vám osudy prvních žen na nejvyšších vrcholech světa pohledem bývalé československé horolezkyně, která vylezla na dvě osmitisícovky a vedla řadu dalších expedic. Bruno Baumann je etnolog, historik, fotograf, filmař, ale hlavně dobrodruh – poutník pouštěmi, který v Gobi málem zemřel žízní, aby ji nakonec napodruhé sám a pěšky přešel. Jako první zatím také jediný na světě. Sobotní projekte od 9:30 do 10:00 hodin bude vzpomínkou na loňského hosta festivalu.

Daniël HagenOd 11:00 do 12:00 vás přednáška Daniëla Hagena přenese na holandská jezera, řeky a kanály, které protínají centra malebných městeček. Lodí se v Holandsku dostanete i na místa, kam se ani autem nedostanete. Dan se už 23 let plaví na lodích, a každoročně stráví cca dva měsíce na jejich palubě. A tak nebudou chybět tajné tipy na nejkrásnější místa Holandska, a jak si tu může užít levnou dobrodružnou dovolenou parta přátel, ale i rodiny s malými dětmi. Mezi 13. a 14. hodinou bude mluvit Petr Horký o filmování v mizerných podmínkách.

Katka a Láďa BezděkoviDen plný zážitků uzavřou od 16:00 do 17:00 Katka a Láďa Bezděkovi. Ti se rozhovoří o své cestě kolem světa, kterou prožili za 777 dní na 127,843 km v 50 zemí na všech obydlených kontinentech. Poví vám, jestli je horší řešit v Africe rozbité přední okno a nebo vykládku z kontejneru v Argentině? Jak přežít útok divoké pumy a jak zatčení v USA, co obnáší překonání Západní pouště v Austrálii a jak se ztratit v mongolské Gobi a mnoho dalšího.


Prokletí Štěchovického pokladu, polární kruh v balonu a český indián

štěchoviceNeděle 16. února začne pěkně zostra. Už od 9:30 se bude promítat dokument Prokletí Štěchovického pokladu. Nejsledovanější dokument roku 2019 na Prima Zoom se zabývá otázkou nacistických pokladů a skrýší umístěných na našem území nebo majících s českými zeměmi jinou souvislost. Mapuje mimo jiné tajné nacistické továrny na Liberecku, na Moravě i ve středních Čechách a utajované vědecké projekty, jejichž dokumentace může být obsahem „pokladů“, ale zabývá se také otázkou uměleckých sbírek uloupených nacisty i seznamů českých agentů gestapa a jiných nacistických služeb, kteří mohli být po druhé světové válce vydíráni, případně získáni pro působení v tajných službách Východu či Západu.

MIREK NÁPLAVA a MICHAL KUBÁTZimní expediční přelety patří k největším dobrodružstvím v oblasti balonového létání. Let Mirka Náplavy a Michala Kubáta přes severní polární kruh ve Finsku patří mezi extrémní počiny. Diváci se mají na co těšit! Srdcaři se potápěli pod ledem v Bílém moři, obletěli Island s vírníky, vydali se do lávových i ledových a taky v Arktidě lovili polární záři. O svém dobroudružství budou vyprávět od 11:00 do 12:00 hodin.

Vzít si na svatební cestu dva měsíce volno a pořádně projet Spojené státy, o tom mnozí jen sní. Ale ne o způsobu, jakým to provedli Markéta “Peggy” Marvanová (24) a Adam Záviška (25). Celý kontinent přejeli na horských kolech, od východu k západu, naloženi veškerou výbavou. Jaké je ujet na kolech 8100 kilometrů za 48 dní a 22 hodin? A jaké bylo vypořádat se se silnými dešti, povodněmi, bouřkami, ale i závějemi sněhu a nelítostnými vedry? Nejen o tom vám poutavě povypráví tato nezdolná manželská dvojice od 13:00 do 14:00 hodin.

Mnislav Zelený AtapanaA to nejlepší na závěr – od 14:15 do 15:30 bude na festivalu přítomen Mnislav Zelený Atapana. Co indián očekává od života. Jak se chová náčelník a jak šaman? Znají lásku, žal, pomoc v stáří nebo vděk? Vyprávění adoptovaného člena kmene Yawalapiti vás zavede nejen k tomuto etniku, ale do různých koutů Jižní Ameriky, kam Atapana podnikl řadu poznávacích a badatelských cest.